כיצד להגיש תנועה לביטול?

הצעה לביטול היא הצעה פשוטה למדי שברוב המקרים תוכלו לנסח ולהגיש לבד מבלי להתייעץ עם עורך דין
הצעה לביטול היא הצעה פשוטה למדי שברוב המקרים תוכלו לנסח ולהגיש לבד מבלי להתייעץ עם עורך דין.

נעשה שימוש בהצעה לביטול כאשר אתה רוצה שהשופט בעניינך יגיד שמשהו שהגיש הצד השני נגדך - לפעמים ראיות, אך בדרך כלל זימון לדין - אינו תקף. אם השופט נעתר לבקשתך, כל מה שבוטל כבר לא יכול לשמש נגדך במקרה שלך. הצעה לביטול היא הצעה פשוטה למדי שברוב המקרים תוכלו לנסח ולהגיש לבד מבלי להתייעץ עם עורך דין.

חלק 1 מתוך 3: ניסוח התנועה שלך

 1. 1
  קבע את הסיבה לתנועה שלך. שופטים עושים דברים רק מטעמים משפטיים. אם אתה רוצה שהשופט יבטל משהו, עליך למצוא סיבה משפטית תקפה לכך שזה לא הוגן להשתמש בדבר הזה נגדך, או להגיש לך בקשה זו. קבל עזרה מעו"ד או במרכז עזרה עצמית חוקי אם אתה מבולבל באיזו סיבה משפטית עליך להשתמש.
  • לדוגמה, נניח שהצד השני שלח לך זימון שיורה לך למסור כל דוא"ל שכתבת אי פעם בעשר השנים האחרונות. אתה יכול להגיב על ידי הגשת בקשה לביטול בטענה שהבקשה אינה סבירה ומעיקה.
  • אתה יכול גם להגיש בקשה לביטול שירות התהליך. אם מסמך הוכחת השירות שהוגש לבית המשפט אינו מדויק, בקשתך לביטול תטען כי הוגשה לך כראוי.
  • אם ראיות חסויות, או שחוללו בהן, אתה יכול להגיש בקשה לביטול בטענה כי השופט אינו צריך לאפשר הוכחות או שימוש בהן נגדך. בערכאות מסוימות ניתן לקרוא לבקשה זו "הצעה לדיכוי" או "הצעה לשביתה".
 2. 2
  אסוף מסמכים משפטיים קשורים. לפני שתוכל לנסח את הצעתך, תזדקק לעותקים של כל מה שאתה רוצה שהשופט יבטל. תרצה גם העתקים של כל מסמכי בית משפט אחרים שאליהם הועבר לך, מכיוון שתצטרך להפנות אותם.
  • במסמכי בית המשפט יש כיתוב בראש העמוד הראשון שמזהה את הצדדים לתיק, את מספר התיק ואת בית המשפט הדן בתיק. תזדקק לכל המידע הזה לצורך הצעתך.
 3. 3
  חפש טפסים. לבתי משפט רבים וחברות לסיוע משפטי יש טפסים מודפסים מראש שתוכל למלא ולהשתמש בהם לצורך הצעתך. טפסים אלה אושרו על ידי בתי המשפט, תואמים את כללי העיצוב וזמינים עבורכם ללא תשלום.
  • לרוב בתי המשפט יש טופס בקשה כללי שתוכל להשתמש בו לניסוח בקשה לביטול אם טופס ספציפי יותר אינו זמין.
  • אם אינך מוצא את הטופס המתאים, גש למשרד פקיד בית המשפט ובקש בקשות לדוגמא מתיקים משפטיים אחרים. אתה יכול להשתמש בהם כמדריך.
  • אתה יכול גם למצוא טפסי תנועה בספרי טפסים, או באינטרנט באמצעות שירותים משפטיים מסחריים. אם אתה משתמש באחת מהטפסים הללו, וודא שהיא אושרה לשימוש בבתי המשפט של מדינתך.
 4. 4
  כתוב את גוף התנועה שלך. הצעה לביטול בדרך כלל אורכה שתיים או שלוש פסקאות בלבד. התחל בפסקה המסכמת בקצרה את העובדות הבסיסיות של המקרה ומזהה את נושא הצעתך. ואז אמור לשופט בדיוק מה אתה רוצה שיעשו ולמה.
  • תנועה היא כתיבה משכנעת. אתה רוצה לשכנע את השופט להסכים איתך ולהיעתר לבקשתך. עם זאת, אל תגזימו - פניות לרגש לא יעבדו. היצמד לעובדות ופרש את הנימוק המשפטי שלך. שמור על הכתיבה שלך ברורה ותמציתית.
  • אם אתה מפנה למסמכים כלשהם בהצעתך, כגון זימון זימון, הכין עותק של אותו מסמך וצירף אותו לבקשה. רשום הערה אחרי שם המסמך כדי לציין שהוא מצורף. לדוגמא, אם אתה מצרף את הזימון שתרצה שהשופט יבטל, היית מתייג אותו "מוצג א" ושם את זה בסוגריים אחרי שאתה מציין את זה בהצעתך.
  • הגה את התנועה שלך בזהירות לאחר שתיסח אותה. שגיאות הקלדה ושגיאות דקדוקיות לא יזכו אותך בחסד עם השופט. קרא את התנועה שלך בקול רם כדי לוודא שהשפה זורמת היטב וקל לקריאה.
  בערכאות מסוימות ניתן לקרוא לבקשה זו "הצעה לדיכוי" או "הצעה לשביתה"
  בערכאות מסוימות ניתן לקרוא לבקשה זו "הצעה לדיכוי" או "הצעה לשביתה".
 5. 5
  חתום על התנועה שלך. ברגע שאתה מרוצה מהתנועה שלך, הדפס אותה והחתום עליה באמצעות עט דיו כחול או שחור. בערכאות מסוימות עליכם לחתום על בקשתכם בנוכחות ציבור נוטריונים אם אינכם עו"ד.
  • כשאתה חותם על הצעתך, אתה מאשר בעונש של עדות שקר שכל התנועה שלך נכונה ומדויקת למיטב ידיעתך.
  • אם אתה חותם בנוכחות נוטריון, הביא איתך תעודה מזהה עם תמונה שהונפקה על ידי הממשלה כדי שהנוטריון יוכל לאמת את זהותך.
 6. 6
  הכן את הודעת התנועה שלך. ההודעה מספרת לצד השני מתי בית המשפט ידון בבקשתך. זהו טופס סטנדרטי הקיים ברוב בתי המשפט. לא תוכל למלא אותו לחלוטין לאחר שתגיש את בקשתך ותדע את תאריך הדיון.
  • השלם כמה שיותר מההודעה. לאחר שתדע את תאריך השימוע, תוכל לכתוב אותו ביד בדיו על גבי הטופס.
  • אל תחתום על טופס ההודעה אלא לאחר הזנת תאריך הדיון.

חלק 2 מתוך 3: הגשת והגשת התנועה שלך

 1. 1
  גלה אם בית המשפט שלך משתמש בתיקים אלקטרוניים. בתי משפט פדרליים, כמו גם בתי משפט ממלכתיים רבים, משתמשים בתיקים אלקטרוניים ולא בהגשת נייר. תוכל לקבל מידע זה על ידי התקשרות למשרד פקיד בית המשפט, או על ידי ביקור באתר בית המשפט.
  • בדרך כלל יהיה עליכם ליצור חשבון במערכת התיקים האלקטרוניים של בית המשפט לפני שתוכלו להגיש את בקשתכם. מערכות אלה חופשיות לשימוש.
  • אם אין לך גישה קבועה למחשב, או שיש לך מוגבלות שמונעת ממך הגשת דואר אלקטרוני, אתה עשוי לזכות בפטור.
 2. 2
  צור עותקים של התנועה שלך. בין אם תגישו דואר אלקטרוני ובין אם תעבירו את בקשתכם לבית המשפט באופן אישי, תזדקקו לעותק אחד לרישומיכם ולעותק אחד לכל גורם אחר בתיק. אמנם בדרך כלל אתה יכול לקבל עותקים המיוצרים במשרד הפקיד, אך הם יגבו ממך תשלום בעמוד בגין כך.
  • אם צירפת תערוכות כלשהן, כגון זימון, העתק גם אותן. אם יש לך יותר מתערוכה אחת, צרף אותם באותו סדר כמו בתנועה המקורית.
  • אם אתה מגיש את התנועה שלך באופן אישי, קח איתך את התנועה המקורית שלך ואת כל העותקים.
 3. 3
  קח את הצעתך למשרד הפקיד. כדי להגיש את בקשתך באופן אישי, פנה למשרד פקיד בית המשפט בו נדון עניינך. אם מעולם לא היית שם לפני כן, עיין במסמכי בית המשפט שלך כדי לברר היכן הוא ממוקם, או עיין באתר בית המשפט.
  • הפקיד יחתים את המקור והעתקים שלך. הם ישמרו את המקור לתיקי בית המשפט ויחזירו לך את העותקים.
 4. 4
  בחר תאריך לשמיעת התנועה שלך. אופן בחירת מועד הדיון תלוי בבית המשפט ובהעדפתו של השופט. בערכאות מסוימות, הפקיד יקצה תאריך, אך בדרך כלל יש לך אפשרות לבחור.
  • לחלק מהשופטים יש "יום תנועה" בו הם שומעים את כל התנועות המוכנות להישמע. במצב זה, בדרך כלל יוקצה לכם התנועה הזמינה הראשונה יום אחר פעם לשירות ותגובה מצד הצד השני.
  • זמן השימוע בדרך כלל הוא הדבר הראשון בבוקר. אם לשופט יש ישיבות בשעות הבוקר והצהריים, ייתכן שתוכל לבחור באיזה מושב - השעה עדיין תהיה תחילת המושב. זה לא בהכרח אומר שהשופט ישמע את הצעתך בדיוק באותה שעה.
  תזדקק לעותקים של כל מה שאתה רוצה שהשופט יבטל
  לפני שתוכל לנסח את הצעתך, תזדקק לעותקים של כל מה שאתה רוצה שהשופט יבטל.
 5. 5
  תגיש את בקשתך לצדדים האחרים בתיק. לאחר הגשת הבקשה שלך, עליך להעביר אותה לצד השני בשיטת משפט משפטית. זה מוכיח לבית המשפט כי לצד השני היה הודעה על בקשתך וסיכוי להשיב עליה.
  • הדרך הקלה ביותר להגיש תנועה היא להשתמש בדואר מאושר עם בקשה שהוחזרה. כאשר אתה מקבל את הכרטיס הירוק בדואר המציין כי הצעתך התקבלה, אתה משתמש בזה כדי להשלים את מסמך הוכחת השירות לבית המשפט.
  • אם הצד השני במקרה שלך מיוצג על ידי עורך דין, עליך לשרת את עורך הדין עם הבקשה, ולא את האדם האחר.

חלק 3 מתוך 3: ויכוח על הצעתך

 1. 1
  אסוף מסמכים וראיות כדי לתמוך בהצעתך. בשימוע אתה יכול להראות לשופט כל מסמכים או פריטים אחרים התומכים בטענתך כי יש לבטל זימון או ראיה אחרת.
  • אתה יכול גם להעיד עדים מטעמך. אם אתם מתכננים לקיים עדים, יתכן שתצטרכו ליידע את בית המשפט מראש. ניתן להגיש זימון מטעמכם במידת הצורך, דבר המחייב את העד להיות בבית המשפט לדיון.
  • צורך בזימון לזימון לא אומר שהעד אינו מוכן להעיד בשמך. לעתים קרובות אנשים זקוקים לזימון כדי להצדיק את היעדרותם מהעבודה או מבית הספר, או כדי לצאת מהתחייבות אחרת.
 2. 2
  הגיע לפחות 30 דקות מוקדם לשמיעתך. התייצבות מוקדמת ביום השימוע מאפשרת לך זמן לעבור על אבטחת בית המשפט ולמצוא את האולם המתאים. ברגע שאתה נכנס לבית המשפט, בדוק בספרייה או עבור למשרד הפקיד כדי לברר היכן יתקיים השימוע שלך.
  • להתלבש בכבוד כאילו הלכת לראיון עבודה או שירות כנסייתי. אם הבאת איתך ניירות, ארגן אותם בצורה מסודרת.
  • מרבית אולמות המשפט אינם מתירים טלפונים סלולריים או מכשירים אלקטרוניים אחרים. אם אתה מודאג מפריטים שאתה סוחב בדרך כלל איתך, פנה למשרד הפקיד כדי לברר מה בית המשפט אוסר.
 3. 3
  המתן בגלריה עד שהשופט יתקשר לבקשתך. שופטים בדרך כלל שומעים בקשות לתיקים רבים באותו יום. התיישב על אחד הספסלים בגלריה עד שייקרא במקרה שלך. אז אתה יכול לעלות לחזית האולם.
  • השופט עשוי לשאול אם אתה מוכן להמשיך. ענה "אני מוכן, כבודך." לאחר מכן השופט יורה לך להתקדם. הישאר לעמוד עד שהשופט או פקיד בית משפט יגידו לך שאתה יכול לשבת.
 4. 4
  הציגו את התיק בפני השופט. מכיוון שזו התנועה שלך, אתה בדרך כלל מקבל דבר ראשון. התחל במתווה קצר של עובדות המקרה שלך, כפי שהצגת בהצעתך. ואז הסבירו לשופט מה אתם רוצים שיעשו ולמה.
  • דבר ברוגע בקול צלול וחזק. היצמד לעובדות והימנע מתחנונים רגשיים, בדיוק כפי שעשית בתנועה שלך. אם השופט שואל אותך שאלה, השהה ותענה על השאלה לפני שתמשיך בטיעון שלך.
  • אם יש לך ראיות להציג או עדים להתקשר, ציין זאת בפני השופט. השופט יגיד לך איך להמשיך.
 5. 5
  האזן לכל תגובה מהצד השני. אם הצד השני במקרה שלך התייצב לדיון, יהיה להם גם אפשרות לדבר עם השופט. הם יסבירו מדוע הם חושבים שהשופט לא צריך להגיש את בקשתך.
  • אמנם ייתכן שהצד השני לא יופיע, אך זה נדיר עם תנועות לביטול הזמנות. אם לצד השני לא היה אכפת מהמידע, הם לא היו מקבלים זימון מלכתחילה.
  • היו מכבדים בזמן שהצד השני מציג את עניינם. אל תפריע ואל תצעק עליהם. אם הם אומרים משהו שאתה לא מאמין שמותר לו על פי תקנות בית המשפט, אמור "התנגדות" והמתין שהשופט יכיר בך. אז אתה יכול להסביר לשופט מדוע אתה חושב שההצהרה הזו אינה מותרת.
  לרוב בתי המשפט יש טופס בקשה כללי שתוכל להשתמש בו לניסוח בקשה לביטול אם טופס ספציפי יותר אינו זמין
  לרוב בתי המשפט יש טופס בקשה כללי שתוכל להשתמש בו לניסוח בקשה לביטול אם טופס ספציפי יותר אינו זמין.
 6. 6
  דחו את טיעוני הצד השני. אחרי שהצד השני סיים, רוב השופטים יתנו לך את המילה האחרונה. אתה יכול לנצל את הזמן הזה כדי לשנות את טיעוניך המקוריים, או להגיב להצהרות מסוימות שהצד השני מגיש.
  • אמנם ניתנת לך האפשרות לדבר, אך אינך צריך לדבר אם אין לך עוד מה להוסיף. פשוט אמור לשופט שאתה "נח".
 7. 7
  קבל את החלטת השופט. לאחר ששמע משני הצדדים, השופט יחליט אם להיעתר או לדחות את בקשתך. עשויים לחלוף מספר ימים עד לקבלת הזמנה בכתב ממשרד הפקיד.
  • מומלץ לנסח צו המעניק את הצעתך. ברוב בתי המשפט יש טפסים עבור אדם זה. ואז אם השופט מאשר את בקשתך, כל שעליהם לעשות הוא לחתום על הצו המוכן.
  • אם אינך מסכים עם החלטת השופט, עליך להמתין עד שתתקבל החלטה סופית בתיק. אם התיק בכללותו לא יוחלט לטובתך, תוכל לערער. באותה תקופה אתה יכול להעלות את התנועה כגורם שפגע בך יתר על המידה במקרה.

אזהרות

 • מאמר זה מכסה בקשה לביטול בבתי משפט בארה"ב. אם אתה גר במדינה אחרת, עיין בכללי בית המשפט המקומי שלך או שוחח עם עורך דין הקרוב אליך.
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail