איך קונים את זכויות היוצרים על ספר ישן?

צרו קשר עם בעל זכויות היוצרים והסבירו מדוע ברצונכם לקנות את זכויות היוצרים של הספר הישן
צרו קשר עם בעל זכויות היוצרים והסבירו מדוע ברצונכם לקנות את זכויות היוצרים של הספר הישן.

אם לספר ישן יש עדיין את הדברים הבאים, אך הוא כבר לא מודפס, קניית זכויות היוצרים היא דרך טובה עבור סופרים או מו"לים לענות על הביקוש ולהרוויח כסף נוסף. השגת זכויות היוצרים על ספרים ישנים היא גם דרך טובה להתחיל אוסף מקוון של ספרים לשיתוף או מכירה. עם זאת, חיוני להבין את חוק זכויות היוצרים ולבצע את ההליך המתאים בכדי למנוע התנגדויות משפטיות אפשריות מצד בעל זכויות היוצרים המקורי או מיורשיו. תהליך העברת זכויות היוצרים הוא פשוט, אך זה עלול לקחת זמן רב.

צעדים

 1. 1
  אתר את בעל זכויות היוצרים המקורי של הספר הישן. זה יהיה האדם או החברה איתה תעבוד כדי להעביר זכויות יוצרים מהבעלים המקורי אליך.
  • עיין בדף זכויות היוצרים של הספר כדי למצוא את שם המחבר המקורי ואת שם המו"ל המקורי ומיקומו. זה אמור לומר לך אם המחבר או המו"ל מחזיקים בזכויות היוצרים.
  • פנה למחלקת הממשלה המטפלת בזכויות קניין רוחני אם המידע חסר או אינו קריא. אתה יכול לבקש חיפוש ברשומות זכויות יוצרים כדי לאתר את בעל זכויות היוצרים.
  • המחלקה עשויה להשתמש בשם כמו משרד זכויות היוצרים. אתה יכול לנסות את משרד זכויות היוצרים באירופה, את משרד הקניין הרוחני הקנדי או את מנהלת חוק זכויות יוצרים ופרסום.
 2. 2
  קבע אם זכויות היוצרים עדיין בתוקף. מגבלות הזמן על זכויות יוצרים משתנות בהתאם למדינה.
  • אם פג תוקף זכויות היוצרים, הספר נמצא ברשות הרבים, ולא תצטרך לבצע מחקר נוסף. אם הספר נחלת הכלל, לא תצטרך לקנות את זכויות היוצרים. ספרי נחלת הכלל הם נחלת הציבור הרחב, ואתה רשאי להשתמש ביצירה, לשנות או לפרסם אותה מחדש.
 3. 3
  להתחקות אחר בעל זכויות היוצרים או מיורשיו. זכויות היוצרים משתרעות מעבר למותו של הכותב, לכן עליכם למצוא את האדם שבסמכותו להעביר אליכם זכויות יוצרים.
 4. 4
  צרו קשר עם בעל זכויות היוצרים והסבירו מדוע ברצונכם לקנות את זכויות היוצרים של הספר הישן.
 5. 5
  משא ומתן על התנאים לרכישת זכויות היוצרים. אתה ובעל זכויות היוצרים יכולים להחליט על תנאים המועילים לשני הצדדים. אתה לא בהכרח צריך להזמין עורך דין לזכויות יוצרים. עם זאת, אם העברת זכויות היוצרים כרוכה בסכום כסף גדול או שלבעלי זכויות היוצרים יש דרישות ספציפיות, יתכן והדבר הטוב ביותר יהיה שעורך דין יערוך חוזה לרכישה.
 6. 6
  השלם את הרכישה והקליט את העברת זכויות היוצרים במשרד זכויות היוצרים או בסוכנות ממשלתית מתאימה אחרת. משרד זכויות היוצרים יכול לספק את הטפסים הדרושים להעברת זכויות היוצרים באופן חוקי.
אתר את בעל זכויות היוצרים המקורי של הספר הישן
אתר את בעל זכויות היוצרים המקורי של הספר הישן.

טיפים

 • לעתים קרובות תוכלו למצוא מידע ליצירת קשר עם המו"ל בספרים של Bowker במאגר המודפס ופרטי מחברים ברישום המחברים או במאגר הסופרים, האמנים ובעלי זכויות היוצרים שלהם (WATCH).

אזהרות

 • לא כל המדינות מחייבות מחברים להגיש הודעות זכויות יוצרים לממשלה. לדוגמא, לאוסטרליה אין מערכת לרישום זכויות יוצרים; לכל היצירות זכויות יוצרים עם היצירה. אם אינך יכול לאתר את בעל זכויות היוצרים ומשרד זכויות היוצרים אינו יכול לספק את פרטי זכויות היוצרים, תצטרך לבצע מחקר נוסף כדי לנסות למצוא את המחבר המקורי או את יורשיו.
 • יצירות יתומות הן יצירות המוגנות בזכויות יוצרים שלא ניתן למצוא את בעל זכויות היוצרים שלהן. זה עלול להיות מסוכן לפרסם מחדש יצירות יתומות מכיוון שבעל זכויות היוצרים המקורי עשוי להופיע מאוחר יותר ולהגיש תביעה.

שאלות ותשובות

 • אני רוצה להוציא ספר שיצא לאור בשנת 1900 והתפרסם ברכישת זכויות יוצרים באנגליה. הוא מתפרסם בגרסה מקוצרת. האם הגרסה האנגלית חלה כאן באופן חוקי?
  זכויות היוצרים "האנגלית" חלות בכל מדינה אחרת של אמנת ברן (מעל 160 מדינות), במידה שכל מדינה מחוקקת חוקים בהתאם לחוזה.
 • הספר שאני מעוניין לקנות זכויות יוצרים הוצא על ידי הבעלים שנפטר בעצמו, ואין תאריך בשום מקום / בספר. איך הייתי קונה את זה?
  ל- Legalzoom.com יש עצות כיצד לרכוש זכויות יוצרים של ספר ישן. עדיף למלא אחר המלצתם להתייעץ עם עורך דין המתמחה בקניין רוחני כדי להמשיך.
 • האם הצעדים חלים על יצירה ספרותית שפורסמה באוסטריה, הנמצאת כיום בשלטון 70 שנה? המאמץ שלי הוא לרכוש את הזכויות על ספר שיהפוך לנחלת הכלל בשנת 2018.
  צעדים אלה אמורים לפעול באוסטריה, אך אם אתה מודאג, תוכל להתייעץ עם עורך דין אוסטרי המתמחה בדיני זכויות יוצרים. עם זאת, אם הספר יעלה לרשות הציבור השנה, זה קצת בזבוז הכסף שלך; ברגע שהספר נכנס לנחלת הכלל, אתה יכול לעשות איתו מה שאתה אוהב.
 • מחברים נפטרו זה מכבר והסוכנות פורקה מזמן. כיצד אוכל לקנות זכויות יוצרים על כתבי יד שהוצאו על ידי צו רשמי שכבר אינו קיים?
  לאיזה "סוכנות" אתה מתכוון? אם הוא מחובר על ידי עובדים או קצין סוכנות של ממשלת ארה"ב, אין עליו זכויות יוצרים אמריקאיות.
 • המו"ל המקורי של הספרים שאני רוצה לקבל עבורם זכויות יוצרים כבר לא קיים. את הספרים כתב סבי לפני כ- 50 שנה. האם אוכל לפרסם ספרים אלה מחדש?
  יהיה עליכם למצוא את הבעלים של זכויות היוצרים ולקבל רישיון או אחרת לנצל את הסיכויים שלכם להפיץ מחדש "יצירה יתומה" (כאשר אין בעל זכויות יוצרים לכאורה). למרבה הצער, הבעלים בפועל עדיין עשויים לנקוט בצעדים כדי לעצור אותך אם הם יגלו זאת.

הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail