איך כותבים טיעון סיום?

כדי לכתוב טיעון סיום, התחל בתיאוריה שלך לגבי הפשע, שעליך לנסות להעלות בתוך 30 השניות הראשונות לוויכוח הסיום שלך. לאחר מכן, בדוק את הראיות שלך על ידי ביצוע חבר המושבעים שלב אחר שלב בעובדות המקרה מנקודת מבטך של צדך. עליכם להצביע גם על פגמים ואי התאמות בטיעון הצד השני כדי לסייע בהכפשתם. לסיום, סיים את טיעון הסיום שלך באמצעות פנייה לרגשות המושבעים והצהרה סופית חזקה. כדי ללמוד כיצד להתוות את טיעון הסיום שלך, גלול מטה!

כדי לכתוב טיעון סיום
כדי לכתוב טיעון סיום, התחל בתיאוריה שלך לגבי הפשע, שעליך לנסות להעלות בתוך 30 השניות הראשונות לוויכוח הסיום שלך.

טיעון סיום מועבר על ידי עורך דין בתום המשפט, לאחר הצגת כל הראיות, נחקרו עדים ומומחים, וניתנה התיאוריה העומדת מאחורי תביעה או הגנה. טיעון סיום הוא הסיכוי האחרון שיש לעורך דין לפנות לשופט ולמושבעים. לכן חשוב כל כך לכתוב טיעון סיום שהוא בלתי נשכח, עובדתי ואינפורמטיבי.

חלק 1 מתוך 4: הכנה לכתיבת טיעון סיום

 1. 1
  רשום הערות במהלך המשפט. בשונה מטיעון פתיחה, שניתן לכתוב הרבה לפני המשפט, טיעון סיום יתבסס על אירועי המשפט. עורכי הדין בדרך כלל לא מכינים אותם עד ששני צדי התיק נח. עם מעט זמן לבנות סגירה משפיעה, חשוב להעלות הערות טובות על המקרה.
  • ודא שיש לך הערות על עדויות מזיקות שהוצגה בפניך במהלך המשפט. זה ייתן לך הזדמנות להתייחס לראיות אלה בטיעון הסיום שלך.
 2. 2
  כתוב מתאר. מתווה לטיעון הסיום ישמש כתסריט, או כמדריך לעקוב בזמן הדיבור עם המושבעים. זה יעזור לך להרגיש מאורגן יותר, ולמזער את הסיכון לשכחת עובדות מפתח. השתמש בפנקס משפטי כדי לרשום את כל הנקודות העיקריות שצריך להעלות, ואז מלא את המתאר עם פרטים וספציפיים התומכים בתיאוריה שלך על המקרה.
  • למשל, במקרה רצח, פרטים חשובים ששני הצדדים עשויים לרצות לדבר עליהם כוללים את הראיות הפיזיות שעשויות לקשר בין הנאשם לרצח, בין אם לנאשם יש אליבי ובין אם לאו, כל בעיה בחקירת הרצח ומניע כלשהו. ייתכן שהנאשם היה צריך לבצע את הרצח.
 3. 3
  הכן עזרים חזותיים. לאחר שישב במשפט, מושבעים רבים שמעו וראו כמות עצומה של מידע. כדי לעזור למושבעים לזכור את המידע שהוצג במהלך המשפט וכדי לוודא כי המושבעים זוכרים את החלקים החשובים בטיעון הסיום שלך כאשר הם מתחילים בדיונים, השתמש בעזרים חזותיים במהלך ויכוח הסיום שלך. תרשימים, גרפים, תמונות ומילים יכולים לשמש כוויזואליות במהלך ויכוח הסיום שלך. עזרים חזותיים כאלה נפוצים למדי במקרים של נזקי גוף.
  • לדוגמא, אם אתה התובע במהלך משפט רצח, השתמש בתמונה של הקורבן כשהוא עדיין היה בחיים, ציר זמן של תנועות הנאשם סביב הרצח או מילה המייצגת את התיאוריה שלך במקרה (כגון קנאה או בצע).
  • כדי להבטיח כי אתה משתמש בעזרי חזותיים בצורה יעילה, בחר אחד או שניים שתוכל להשתמש בהם במהלך כל הניסוי, וודא כי חבר המושבעים מבין בקלות את כל הוויזואליות בה אתה משתמש.
  • כדי להשתמש בכלי עזר חזותי במהלך ויכוח הסיום שלך, ייתכן שתצטרך לקבל אישור מהשופט. עליך לקבל אישור מהשופט להציג תמונות או סוגים אחרים של עזרים חזותיים שלא הוכנסו כראיות במהלך המשפט. עם זאת, אם העזר החזותי שבו אתם מתכננים להשתמש בטיעון הסיום שלכם הוא תערוכה שהוכנסה לראיה במהלך המשפט, תוכלו להשתמש בה ללא אישור.
 4. 4
  זכור להשתמש בשפה פשוטה בזמן כתיבת הסגירה שלך. כדי לוודא שכולם בחבר המושבעים מבינים את טיעון הסיום שלך, הימנע גם ממונחים טכניים או משפטיים. המושבעים הממוצעים הם בעלי השכלה בכיתה ו ', לכן אל תרחיקו אנשים בניסיון להישמע "פרקליט" או "חכם". במקום זאת, נסו להתחבר למושבעים באמצעות מילים ורעיונות פשוטים שכולם יוכלו להבין.
לכן חשוב כל כך לכתוב טיעון סיום שהוא בלתי נשכח
לכן חשוב כל כך לכתוב טיעון סיום שהוא בלתי נשכח, עובדתי ואינפורמטיבי.

חלק 2 מתוך 4: סקירת המקרה שלך

 1. 1
  חזור על תיאוריית הפשע שלך. במהלך הצהרות הפתיחה היית צריך או עורך דין אחר מהצד שלך להציע תיאוריה של המקרה. תיאוריה זו יכולה לכלול הסבר, מניע או הגנה לפשע שבוצע, תלוי באיזה צד מיוצג. הביאו שוב את התיאוריה למושבעים והזכרו כי היא הוקמה בתחילת המשפט.
  • התיאוריה של המקרה היא בעצם הגרסה של כל צד למה שקרה, ואם השופט מאמין לתיאוריה של צד אחד, הצד הזה מנצח. מכיוון שתאוריית המקרה נשארת זהה לאורך כל המשפט, על חבר המושבעים להכיר את התיאוריה של כל אחד מהצדדים כאשר ניתנים טיעוני סיום.
  • העלה את התיאוריה שלך בתחילת טיעון הסיום שלך. נסה להעלות את זה במהלך 30 השניות הראשונות לוויכוח שלך כדי למקד את תשומת לב המושבעים בתיאוריה. ואז המשך להתייחס לתיאוריה לאורך כל הוויכוח.
  • הקפידו להשתמש בשפה פעילה, תיאורית ובמעברים חזקים בין רעיונות. זה יעזור ללכוד את תשומת לב המושבעים ולעזור להם להזדהות עם הלקוח שלך.
 2. 2
  עיין בראיות שלך. הזכר למושבעים את העובדות שהבטחת להוכיח להן במהלך הצהרת הפתיחה, וקח אותן צעד אחר צעד דרך עובדות המקרה מנקודת מבטך. כלול עדויות מומחים, עדות עדות וראיות פיזיות או משפטיות התומכות בתיאוריה שלך. הצביע על ההבטחות שהוגשמו והרעיונות שהוכחו מהצהרת הפתיחה.
  • התביעה וההגנה יהיו בהכרח בעלות השקפות שונות על העובדות, לכן וודא כי בכל צד שאתה נמצא, אתה אומר לחבר המושבעים את העובדות בצורה חיובית עבורך.
 3. 3
  השתמש בסיפורים ידועים, אנלוגיות וחרוזים כדי להוכיח את הטענה שלך. במהלך הסגירה אתה יכול להשתמש באנלוגיות וסיפורים כדי להסביר את התיאוריה שלך לגבי המקרה. אם אתה בוחר סיפור שאתה חושב שמתאים למקרה, ודא שזה משהו שרוב האנשים היו שומעים עליו, כך שאין לך מושבעים שאין להם מושג על מה אתה מדבר.
  • לדוגמה, ביצוע אנלוגיה בין מקרה רצח לסיפור קין והבל במקרא עשוי לעבוד אם העובדות דומות מכיוון שאנשים רבים שמעו את הסיפור. מצד שני, אנלוגיה של רצח קנאי לאות'לו של שייקספיר כנראה לא תעזור למושבעים להבין את המקרה שלך, כי לא יותר מדי אנשים קוראים את שייקספיר.
  • אתה יכול גם להשתמש בחרוזים וביטויים כדי להסיע את טיעונך בפני חבר המושבעים. לדוגמא, במהלך משפט OJ סימפסון המפורסם טבע הסנגור את הביטוי "אם הכפפה לא מתאימה אתה חייב לזכות" כדי לוודא כי חבר המושבעים לא ישכח עדות חשובה: הכפפה.
 4. 4
  תביא את חבר המושבעים לצד הלקוח שלך. בסופו של דבר, אחד הדברים החשובים ביותר שאתה יכול לעשות הוא לגרום לחבר המושבעים להזדהות עם הלקוח שלך. נסה לצייר את הלקוח שלך באור החיובי ביותר האפשרי ולעורר אהדה מצד המושבעים.
טיעון סיום יתבסס על אירועי המשפט
בשונה מטיעון פתיחה, שניתן לכתוב הרבה לפני המשפט, טיעון סיום יתבסס על אירועי המשפט.

חלק 3 מתוך 4: תקיפת מקרה האופוזיציה

 1. 1
  האזינו למקרה של הצד השני במהלך המשפט. אתה צריך להישאר מאורס, גם כשאתה לא מדבר בעצמך. הקשיב בקשב ותרשום הערות תוך זיהוי כל חולשה במקרה של האופוזיציה. אתה יכול למצוא חולשות במקרה של היריב שלך על ידי התמקדות ב:
  • דברים שהם אומרים או שעדיהם מעידים עליהם אינם נתמכים בראיות, או
  • דברים שהם אומרים או עדיהם מעידים עליהם שאתה יכול להפריך בראיות שלך.
 2. 2
  ציין פערים בתיאוריה של הצד השני. לערער על העמדה הכללית, כמו גם על העדים, הראיות והמומחים הספציפיים של הצד השני. הדגישו חוסר עקביות כדי להכפיש כל מה שהצד השני ניסה להוכיח או להגן עליו.
  • לדוגמא, אתה יכול לציין שהיריב שלך משלם את עד המומחה שלהם על מנת להעיד, ולכן עדות זו אינה מהימנה באותה מידה מכיוון שהיא מוחלפת למעשה בכסף.
  • אתה יכול גם לציין שעדים אחרים עשויים להיות בעלי אינטרס בתוצאות המקרה. למשל, אם אמו של הנאשם מעידה שהוא היה איתה בזמן ביצוע הפשע, אתה יכול לציין שכאמא שלו היא לא רוצה שהוא ילך לכלא, ולכן היא יכולה לשקר.
  • סביר גם להניח כי עד מהצד השני העיד במהלך עדות כלשהי הערה לא מכוונת שאינה מועילה ואף עלולה להזיק במקרה של הצד השני. ציין זאת במהלך הסגירה שלך.
  • עם זאת, במקרה פלילי, אינך רשאי להעיר הערות לגבי הנאשם שבחר שלא להעיד להגנתו. הערות כאלה מפרות את איסור התיקון החמישי נגד הפללה עצמית, והצהרת הצהרות כמו "הוא לא העיד כי הוא אשם" ודומותיהן מהווה עילה לדין מוטעה.
 3. 3
  זכרו כי התביעה נושאת בנטל ההוכחה. נאשם נחשב לחף מפשע עד להוכחת אשם, ולכן על התביעה להוכיח מעל לכל ספק סביר כי הנאשם ביצע את הפשע. לכן, אם אתם התביעה, עליכם להתמקד בכך שהראיות נראות בלתי עבירות. אם אתה ההגנה, כדאי לך להצביע על חולשות כלשהן בראיות, ולנסות להוכיח שהתביעה לא עמדה בנטל ההוכחה.

חלק 4 מתוך 4: סיום טיעוני הסיום שלך

 1. 1
  מסכמים ברגש. לאחר שסיימת לסקור את הסיפור כפי שהצד שלך רואה אותו, פנה לרגשות המושבעים. אתה יכול לפנות לחברי המושבעים כחברים בקהילה או כאנשים שבכוחם לוותר על צדק.
  • עם זאת, וודא כי אינך מתווכח שלא כראוי על ידי פנייה אל השופטים לדעות קדומות כלפי קבוצה מסוימת של אנשים. לדוגמא, אין זה נכון לטעון לפסוק פיצויים גבוה על בסיס עושרו של הפרט או התאגיד הנתבע. אין זה נכון גם לבקש ממושבעים לבסס את פסק דינם על מאפייני הנאשם או הקורבן כגון גזע או מין.
 2. 2
  הפוך את הצהרות הסיום שלך לבלתי נשכחות. מילותיך האחרונות צריכות להישאר עם המושבעים כשהם מתחילים להתלבט. סיום במסר חזק ובלתי נשכח יכול להשאיר את דבריך ורעיונותיך מהדהדים במוחם של המושבעים.
  • כמה דוגמאות כוללות דיבורים על חובתו של מושב לקיים את החוק ולוותר על צדק, או דיבור על האופן שבו הנאשם לצאת לחופשי יחזיר אותו לרחובות כדי לבצע פשעים נוספים.
  • למשל, התובע יכול לומר לחבר המושבעים כי "פסק הדין במקרה זה אינו מכריע רק במקרה זה. פסק הדין הוא מסר לקהילה כי לא תסבול פשע ואלו המבצעים פשעים."
 3. 3
  תרגל את טיעון הסיום. השתמש בקולגות, חברים או אפילו במראה כדי לתרגל את הנאום הסופי שלך. תרגול יוודא שהמצגת טבעית ונוחה, ושאתה עוקב אחר המתאר שלך. בנוסף, אמירת משהו בקול יכולה לעזור לך לקבוע אם זה נשמע טבעי. אם יש לך קהל, שאל אותם איזה חלק (ים) מהסגירה שלך דבק בהם כדי להיות בטוח שאתה שם דגש על הנקודות המתאימות.
 4. 4
  קח את עצמך כראוי באולם בית המשפט. למרות שהם לא צריכים להיות חשובים כמו הטיעון שלך, ההתרשמות שאתה עושה על אנשים כן משפיעה. ככזה, עליך להתלבש היטב, להיות מטופח, לשמור על טון שיחה ולוודא שאתה נתקל באמין ובטוח.
חלק 1 מתוך 4: הכנה לכתיבת טיעון סיום
חלק 1 מתוך 4: הכנה לכתיבת טיעון סיום.

טיפים

 • זכרו להיות מסודרים. חבר המושבעים יצטרך לראות את הסיפור מתחילתו ועד סופו. שמור על הטיעון כרונולוגי כדי שחבר המושבעים לא יתבלבל ולא יבין לא נכון את המקרה שלך.
 • הפרות סגירה זמינות לתובעים בתיקים פליליים. ניתן להשתמש בזה אם ההגנה מעלה משהו חדש ובלתי צפוי בטיעון הסיום שלהם. כדי לבצע הפרכה, בקש מבית המשפט לשריין דקה או שתיים מזמנך בתחילת הוויכוח שלך. אי חיסכון בזמן יביא לכך שבית המשפט לא יאפשר לך לבצע הפרכה.

אזהרות

 • מאמר זה מציע מידע משפטי, ולא ייעוץ משפטי. לקבלת ייעוץ משפטי, פנו לעורך דין מורשה.

שאלות ותשובות

 • כיצד עלי לסיים ויכוח סיכום?
  כתוב משפט סיכום או סיכום, חזרה על טענתך, סכם את הסיבות העיקריות שלך ואז התקשר לפעולה או הצהרת סיכום.
 • מישהו יכול לתת לי דוגמה איך ייראה מתווה סגירה?
  טיעון סיום צריך להציג את הטיעונים הטובים ביותר שלך המוצגים במסה שלך. עם זאת, השתמש במילים ובמבנה משפטים שונים. לבסוף, ההצהרה האחרונה שלך צריכה להיות קריאה לפעולה.
 • האם זה חל על הליכי משמעת מחלקתיים?
  לא בדיוק. תקן ההוכחה בתיק הליך מחלקתי הוא "יתר על הסבירות" בשונה מ"הוכחה מעבר לכל ספק סביר "במשפט פלילי.
שאלות ללא מענה
 • אילו טיפים יש לשינון הצהרת סיום?
 • כיצד אוכל לכתוב מכתב הגשת סיום לדיון בפליטים?
 • מהו טיעון סיום טוב לסיום שלא כדין?
 • מהו טיעון סגירה לדוגמא למשפט גירושין?

תגובות (9)

 • rolfsontia
  זה היה מאוד מועיל.
 • lturner
  זה היה מועיל מאוד, אם כי ארוך ומבלבל למדי. אבל למדתי הרבה. בסך הכל עצה מעולה!
 • laura50
  תודה, זה ערך מוסף לידע שלי.
 • xschroeder
  הצהרת הסיום שלי למשפט מדומה אמורה בקרוב. מאמר זה עזר לי לכתוב את זה.
 • kemmermohammad
  זה עזר לי בכך שהקל עלי להכין ולהבין כיצד צריך לעשות סדר בטיעוני הסיום.
 • yasmin85
  אני לא עורך דין אמיתי, אז זה באמת עזר לי בשיעור שפת AP שלי.
 • mkuphal
  זה היה מאוד רהוט. אני כמעט מרגיש כאילו אני עורך דין פלילי מתכונן לוויכוח הסיום שלי. תודה.
 • iladicki
  הנוסח היה ברור ותמציתי, ולמדתי הרבה.
 • kilbackserenity
  היה לי פרויקט של משפט בבית משפט. לאחר שקראתי זאת, הבנתי איך לכתוב טיעון סיום עבורו וזכיתי בענייני.
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail