כיצד לגבות על חוב בבית משפט לתביעות קטנות?

אתה יכול להגיש תלונה לגביית החוב בבית המשפט לתביעות קטנות
אם מישהו חייב לך סכום כסף קטן יחסית, אתה יכול להגיש תלונה לגביית החוב בבית המשפט לתביעות קטנות.

אם מישהו חייב לך סכום כסף קטן יחסית, אתה יכול להגיש תלונה לגביית החוב בבית המשפט לתביעות קטנות. זה בדרך כלל מהיר יותר, זול יותר וישיר יותר מהגשת תביעתך לבית משפט קמא ברמה גבוהה יותר. ייתכן שתרצה להתייעץ עם עורך דין, אך בתי משפט לתביעות קטנות רבים נועדו לאפשר לך לעבור את התהליך לבד, כך שלא תוציא כסף על עורך דין כפי שאתה מנסה לגבות.

חלק 1 מתוך 4: נקיטת צעדים מקדימים לפני הגשת התיק

 1. 1
  החליטו אם בית המשפט לתביעות קטנות הוא הבחירה הטובה ביותר. שקול את מורכבות המקרה ואת סכום הכסף המעורב. בית משפט לתביעות קטנות זמין בדרך כלל לתביעות הנמוכות ממגבלת גבול מסוימת. בית המשפט לתביעות קטנות מוגבל גם בכמות הגילוי שתוכל לעשות כדי לאסוף ראיות לפני דיון או משפט. אם המקרה שלך דורש גילוי מסובך או כרוך בכמות גדולה של כסף, כדאי לך לשקול בית משפט אחר.
  • אתה יכול להשתמש בבית משפט לתביעות קטנות עבור סוגים רבים של תיקים. לדוגמא, החזרת פיקדון או סכסוך תשלומים בגין רכוש שבור או פגום. מקרים אחרים כוללים הפרה של חוזה כתוב או מילולי. במקרה שלך, בדוק כמה כסף אתה חייב ועל ידי מי.
  • במקומות מסוימים, בתי משפט לתביעות קטנות בודקים פינוי ועניינים אחרים של שוכר הדירות. אם אתה מתמודד עם סוגיות כאלה, תצטרך לברר מה החוקים באזור שלך אם אתה מנסה לפנות דייר.
 2. 2
  התייעץ עם עורך דין, במידת הצורך. מרבית בתי המשפט לתביעות קטנות נועדו כך שתוכלו לטפל בתיק שלכם ללא עורך דין. למרות זאת, אם התיק מסובך מסיבה כלשהי, או אם סכום הכסף גדול דיו כדי להצדיק אותו, ייתכן שתרצה לשכור אחד כזה.
  • בכמה בתי משפט לתביעות קטנות אסור לעורכי דין. אתה עדיין יכול להתייעץ עם עורך דין לקבלת ייעוץ לגבי המקרה שלך, למרות שאתה מטפל בזה לבד בבית המשפט.
  • פנה לאגודת עורכי הדין המקומית או הממלכתית לקבלת עזרה במציאת עורך דין, אם אתה סבור שאתה זקוק לאחד. יתכן שתוכל לנצל את שירותי הייעוץ החינמיים שמציעים עמותות עורכי דין בחינם.
 3. 3
  שלח מכתב דרישה לנאשם שלך. זוהי דרישה רשמית, המציבה את הנאשם בהודעה שאתה מתכוון לגבות. במכתבך עליך לזהות את סכום הכסף שאתה דורש, את סיבת התשלום ואת מועד אחרון לביצוע התשלום של הנאשם. עליכם לציין כי אם התשלום לא יתבצע עד למועד היעד שקבעתם, תמשיכו בבית המשפט.
  • בחלק מבתי המשפט, שליחת דרישה בכתב היא דרישה. בלעדיה, אינך זכאי להגיש תביעה. עם זאת, בערכאות אחרות תוכלו לפנות ישירות לבית המשפט. בשני סוגים של בית משפט, מכתב דרישה הוא רעיון טוב, משום שהוא מראה מאמץ לפתור את הסכסוך מבלי לערב את בית המשפט.
 4. 4
  תיווך במחלוקת שלך כדי לנסות לפתור אותה ללא בית משפט. גישור היא מערכת משא ומתן מובנית שנועדה לעזור לך ולצד השני לפתור את הסכסוך שלך מבלי לפנות לבית המשפט. בתיווך שני הצדדים נפגשים עם צד ג 'מאומן וחסר פניות, שעוזר לך לדבר על החוב ולנסות להגיע להסכם. לפעמים הפיתרון עשוי להיות פשרה במשהו פחות מהסכום המלא, אך אם ברצונך להימנע מללכת עד לבית המשפט (שם אתה עלול להפסיד), זו עשויה להיות תוצאה טובה. גישור בדרך כלל מהיר יותר מהבאת תביעה לבית המשפט.
  • בחלק מהמדינות בתי משפט מציעים גישור כשירות חינם או בעלות נמוכה.
  • לעתים קרובות הצדדים מתחלקים בעלויות שכירת מגשר ניטרלי, אשר ישתנה בהתאם למגשר ולמורכבות התיק.
 5. 5
  נסה לבוררות כחלופה נוספת לפנייה לבית המשפט. בוררות היא מערכת נוספת, הדומה לגישור, המאפשרת לך לנסות לפתור את הסכסוך שלך לפני פנייה לבית המשפט. זה בדרך כלל קצת יותר רשמי מאשר גישור ובדרך כלל קצת יותר יקר, אבל עדיין יעיל יותר מאשר משפט. אתה והנאשם מגישים כל אחד את טענתך בפני בורר, אשר לאחר מכן פוסק בפסיקה כפי שהיה עושה שופט.
  • בוררות עשויה להיות מחייבת או לא מחייבת. אם אתה והנאשם בוחרים בבוררות מחייבת, אתה מסכים שהחלטת הבורר תהיה סופית ולא תמשיך לדין. בבוררות לא מחייבת, תוכל לראות מה הבורר פוסק, ואם אינך מרוצה מההחלטה, עדיין יש לך את הזכות להמשיך לבית משפט.
  • אם אתה והנאשם שלך רוצים לנסות בוררות, פנה למשרד פקיד בית המשפט. לחלק מהערכאות הוקם כבר בוררות משלהן. לדוגמא, בבית המשפט האזרחי בעיר ניו יורק יש ועד בוררות בהתנדבות המורכב מעורכי דין מיומנים אשר יפסקו את סכסוךכם בחינם.
 6. 6
  חקר את החוקים המקומיים שלך בנוגע למקרים של תביעות קטנות. אם תחליט להגיש את תביעתך לבית המשפט, עליך לברר מה הכללים המקומיים לגבי בית משפט לתביעות קטנות. לערכאות רבות יש מגבלות מקסימליות לסכום שתוכל לבקש בבית משפט לתביעות קטנות.
  • לדוגמא, אלבמה קובעת מגבלה נמוכה למדי של 2240 אירו למקרים של תביעות קטנות. מדינות אחרות, כמו טנסי, מאפשרות עד 18700 אירו
  • אם אתם מבקשים סכום גבוה יותר ממה שמתיר כללי התביעות הקטנות, יש לכם שתי אפשרויות. אתה יכול להפחית את הדרישה שלך כך שתתאים למגבלת התביעות הקטנות, או שתוכל להגיש את התיק שלך בבית משפט קמא ברמה גבוהה יותר. אם תבחר להמשיך בבית משפט ברמה גבוהה יותר, סביר להניח שדמי ההגשה יהיו גבוהים יותר, והנהלים ככל הנראה יימשכו זמן רב יותר. אם תבחר לקחת אפשרות זו, עליך להתייעץ עם עורך דין.

חלק 2 מתוך 4: הגשת התיק לבית משפט לתביעות קטנות

 1. 1
  החלט היכן תגיש את תלונתך. בדרך כלל תגיש תיק תביעות קטנות לבית המשפט הקרוב אליך. עם זאת, ישנם כללים שעשויים לשלוט היכן מותר לך להגיש. בדרך כלל יש להגיש את המקרה שלך במחוז שבו נכונה אחת או יותר מהדברים הבאים:
  • המחוז בו שוהה הנאשם
  • המחוז בו נוצר החוב
  • המחוז בו נמצא העסק המעורב
  • המחוז בו קרה הנזק
  • המחוז שבו הסחורה המעורבת נשמרת לצמיתות
 2. 2
  נסח את תלונתך. תלונה היא ההצהרה בה אתה מצהיר את עניינך ומסביר מדוע אתה מאמין שהצד השני חייב לך כסף, וכמה אתה סבור שאתה חייב. יתכן שתצטרך לכתוב את התביעה בעצמך, אם כי לבתי משפט לתביעות קטנות רבות פשוט יש לך טופס למילוי.
  • עלות הגשת התביעה לבית משפט לתביעות קטנות נעה בין 11 € ל -150 €. בדוק עם פקיד בית המשפט כדי לברר איזה אמצעי תשלום (מזומן, אשראי צ'קים) נדרש..
  • אם יש לך ראיות שתומכות בתביעתך בגין חובות כספיים, כגון חוזה חתום או קבלה עבור שירותים, עליך לצרף זאת ולהגיש אותה עם תלונתך.
 3. 3
  קבל תאריך שימוע. בעת הגשת תלונתך, הפקיד רשאי להודיע לך על תאריך לשימוע. לחלופין, יש בתי משפט שיודיעו על מועד בשלב כלשהו בעתיד בדואר לשני הצדדים. עליך לבדוק עם פקיד בית המשפט כדי שתבין את המערכת בבית המשפט שלך.
 4. 4
  הגישו לנאשם את התלונה והודעת השימוע. אם אתה נמצא בבית משפט בו חובתך לשרת את הנאשם בתלונה ובהודעת שמיעה, יהיה עליך להקפיד לעשות זאת מיד. ישנן שיטות שונות להגיש שירות של תלונה והודעה על שמיעה. יהיה עליך לבקש מהפקיד, או לקרוא את תקנות בית המשפט, כדי לברר את המערכת הנדרשת בבית המשפט שלך.
  • אחת השיטות היא שמישהו מעל גיל 18 ואשר אינו צד בתיק יעביר את הניירות באופן אישי לנאשם. זה יכול להיות חבר או קרוב משפחה, או כל מי שתבחר.
  • אלטרנטיבה נוספת היא להזמין שרת תהליכים מקצועי, שריף או שוטר שיגיש את העיתונים. זה רעיון טוב אם אתה חושב שהנאשם עשוי לנסות להימנע מהשירות.
  • אפשרות אחרונה היא לפקיד המחוז להגיש את הניירות בדואר. בחלק מבתי המשפט, זו לא יכולה להיות אפשרות זמינה. תצטרך לשאול את הפקיד.
  • בעת הגשת התלונה עליך לשרת את הנאשם מיד. בערכאות רבות, עליכם לספק לפחות מספר מסוים של התראות ימים לפני מועד בית המשפט. לדוגמה, בקליפורניה, עליך להגיש את מסמכי בית המשפט לפחות 15 יום לפני מועד בית המשפט. אם הנאשם הוא אדם, עסק או גוף ציבורי מחוץ למחוז, יש לך 20 יום.
  • אם ישנם מספר נאשמים, כללי השירות חלים על כל הנאשמים.
בכמה בתי משפט לתביעות קטנות בית המשפט ישמור על סמכות השיפוט בעניינך כל עוד החוב לא שולם
בכמה בתי משפט לתביעות קטנות בית המשפט ישמור על סמכות השיפוט בעניינך כל עוד החוב לא שולם.

חלק 3 מתוך 4: להמשיך בתיק התביעות הקטנות שלך

 1. 1
  הכירו את סגנון אולם המשפט. אם יש לך הזדמנות, בקר בבית המשפט לתביעות קטנות לפני שתצטרך להתייצב לדיון שלך. צפו כיצד מתנהלים התיקים ולמדו למה לצפות כאשר בסופו של דבר נקרא התיק שלכם.
 2. 2
  אסוף את כל הראיות לכך שתצטרך להוכיח את טענתך. אתה לא צפוי לזכות בתיק פשוט באמירה לשופט, "הוא חייב לי כסף." תזדקק לראיות כדי להראות (א) שחוב חייב ו (ב) מה הסכום המדויק של אותו חוב. אם יש לכם חוזה, הביאו את החוזה. אם יש לכם קבלות, הביאו אותם. אם יש לך עותקים של צ'קים, או הצהרות בנק, או כל דבר שמראה באופן ספציפי את סכום הכסף המעורב, הבא אותו. מקוריים הם תמיד הטובים ביותר, אך אם תוכלו להשיג רק צילומים, זה יהיה טוב יותר מכלום. כללי הראיות הפורמליים נרגעים מעט בבית המשפט לתביעות קטנות.
 3. 3
  עודד את כל העדים להופיע אתך. אם אתה סבור שעדותם של עדים רלוונטית לעניינך, נסה לגרום לעדים להופיע אצלך. אינך יכול לומר לשופט, "אחותי שמעה את הנאשם מבטיח לשלם לי 750 €", אם אחותך לא שם בבית המשפט כדי לדבר בעד עצמה.
 4. 4
  הכן את המצגת שלך. היו מסודרים וישירים ככל האפשר. התמקדו בנקודות שקשורות לטענתכם, מבלי להיקלע להיסטוריה לא רלוונטית. השופט יוכל לעמוד איתך טוב יותר אם המצגת שלך ברורה וישירה. התמקד במצגת שלך בכמה שאלות מרכזיות:
  • מה קרה?
  • איך זה השפיע עליך?
  • כמה חייב הצד השני לך?
  • מדוע אשם הנאשם?

חלק 4 מתוך 4: איסוף השיפוט שלך

 1. 1
  הדריש את הנאשם. כשאתה זוכה בתיק בבית המשפט, אתה לא מקבל את הכסף באופן אוטומטי. מה שאתה מקבל מייד זה צו של השופט שהנאשם חייב לך את הכסף. אתה צריך לעבוד עם הנאשם כדי לגבות.
  • חלק מהנאשמים, לאחר שהפסידו את התיק, יכירו בכך שהם חייבים את הכסף וישלמו לך בקלות בכדי לסיים את העניין. יתכן שתצטרך לשלוח הודעה כדי שהנאשם יידע לאן לשלוח את הכסף.
 2. 2
  דווח על אי תשלום הנאשם לבית המשפט לתביעות קטנות. בכמה בתי משפט לתביעות קטנות, בית המשפט ישמור על סמכות השיפוט בעניינך כל עוד החוב לא שולם. אם הנאשם מסרב לשלם, בית המשפט רשאי לראות בכך סוג של זלזול ולהוציא קנסות נוספים או אפילו לכלוא את הנאשם עד שיסכים לשלם.
 3. 3
  קבלו כתב הוצאה לפועל. בערכאות רבות, על מנת לאכוף תשלום פסק דין, עליך לקבל צו המכונה "צו הוצאה לפועל". זהו צו נוסף מבית המשפט המורה במיוחד על השריף המקומי שלך לבצע מאמצי גבייה מסוימים בשמך.
  • כדי ללמוד את הנוהל לקבלת צו הוצאה לפועל, בקש מפקיד בית המשפט לתביעות קטנות להגיש את הטופס המתאים.
 4. 4
  לקשט את שכר הנאשם. אם הנאשם מסרב לשלם מרצונו, ואם יש לו עבודה קבועה, אתה יכול למסור את כתב ההוצאה לפועל לשריף המקומי ולבקש מהשריף לקשט את שכר הנאשם. השריף יעביר את כתב העבודה למעביד הנתבע ויורה למעסיק הנתבעת לשלם חלק משיק השכר של הנאשם ישירות אליך עד לתשלום מלוא החוב.
  • חוק המדינה קובע בדרך כלל גבולות של כ 20-25% לסכום שתוכלו לקבל מהמחאת השכר של הנאשם.
 5. 5
  צרף את חשבון הבנק של החייב. בערכאות מסוימות, תלוי בסכום הכסף שיש לנאשם בבנק, אתה יכול לגרום לשריף להשתמש בכתב ההוצאה לפועל כדי לצרף את החשבון. השריף יורה לבנק להסיר את הכסף ולשלם לך לתשלום פסק הדין.
  • לשם כך תצטרך לדעת את השם וכתובת הסניף של הבנק או המוסד הפיננסי האחר בו השתמש הנתבע.
זה נשמע דוגמה מושלמת לתיק לבית משפט לתביעות קטנות
זה נשמע דוגמה מושלמת לתיק לבית משפט לתביעות קטנות, תלוי בסכום שהלוו לה.

טיפים

 • הזמינות של אפשרויות הגבייה תלויה במדינה ובמחוז שלך. הקפד לברר עם פקיד המחוז ו / או עורך הדין שלך כדי לגלות אילו אפשרויות קיימות במחוז שלך.
 • הכללים להגשת תביעה לבית משפט לתביעות קטנות משתנים בין מדינות ואפילו מחוזות. לפני שתגיש את התיק שלך, הקפד לפנות לפקיד המחוז שלך או לעורך דין כדי לברר את הכללים במדינתך.
עליך לברר מה הכללים המקומיים לגבי בית משפט לתביעות קטנות
אם תחליט להגיש את תביעתך לבית המשפט, עליך לברר מה הכללים המקומיים לגבי בית משפט לתביעות קטנות.

אזהרות

 • שים לב שחלק מהנאשמים עשויים להיות "הוכחת שיפוט". זהו מונח שמשמעותו למרות שזכית בעניינך, אין לנאשם נכסים לשלם לך, למעט רכוש הפטור על פי חוקי המדינה. לפני שתמשיך בתביעה, אפילו בבית משפט לתביעות קטנות, עליך לנסות להיות בטוח שלנאשם יש את הכסף לשלם לך או שיש לו עבודה קבועה שתוכל לגבות ממנה.
 • היה ערני לאפשרות שהנאשם עלול להגיש פשיטת רגל לאחר שתזכה בפסק דין. אם זה קורה, אינך רשאי להמשיך במאמצי הגבייה שלך. אתה מוגבל להגשת תביעה לבית המשפט לפשיטת רגל, שם ככל הנראה תביעתך תימסר.

שאלות ותשובות

 • גיסתי הלוותה ממני 26100 יורו באפריל האחרון. הוא שילם שני תשלומים והפסיק. חיברתי לו את הכסף מהנדרסון, נ.ב. אני גר ביוטה. הוא גר בלונג ביץ ', וושינגטון. היכן אני מגיש תיק?
  אתה מגיש לבית המשפט לתביעות קטנות (שופט השלום) בהנדרסון או בלונג ביץ '. בקש מפקיד בית המשפט באחד המיקומים (או הפקיד המקומי שלך) ללמוד את ההליך.
 • יש לי חברה. בעל הבית שלי אוסף כסף מטעמי מלקוחותיי ומסרב לשלם לי את הכסף. מה אני יכול לעשות כדי לעצור את זה?
  הבעיה הראשונה שלך כאן אינה עם בעל הבית שלך אלא עם הלקוחות שלך. הם לא צריכים לשלם לבעל הבית שלך, אלא אם כן לבעל הבית שלך יש צו בית משפט כלשהו. אם לבעל הבית יש צו בית משפט, כנראה שאין שום דבר שתוכל לעשות עד שהחוב שאתה חייב לבעל הבית ישולם. אך אם אין צו בית משפט, אז הלקוחות שלך טועים כשילמו לבעל הבית במקום לך. עליכם לדרוש ללקוחות שלכם שישלמו לכם את מה שהם חייבים לכם.
 • חברה שלי לוותה כסף כשעבדתי בחו"ל. שלחתי אותו באמצעות הפקדה ישירה לחשבון הבנק שלה. עכשיו היא לא רוצה להחזיר לי מאז שנפרדנו. אני כבר שולח מכתב דרישה. האם יש אפשרות לגבות את כספי?
  זה נשמע דוגמה מושלמת לתיק לבית משפט לתביעות קטנות, תלוי בסכום שהלוו לה. תזדקק להוכחות ששלחת את הכסף, באמצעות הצהרות מחשבון הבנק שלה המציגות את הפיקדון או משלך, המראות את המשיכה. יהיה עליכם גם לשכנע את השופט שזה תמיד נועד כהלוואה ולא כמתנה.

תגובות (1)

 • palmerethan
  יש לנו זיכיון כלים חדש והיו כמה לקוחות שניצלו את ההלוואות שלנו בתום לב, הם דילגו על הכלים בלי לסיים את התשלומים. היינו זקוקים להדרכה כיצד להתחיל בתהליך האיסוף.
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail