כיצד להגן על זכויותיך כצלם רחוב?

תקן זה זהה לצלם מקצועי כמו גם לאדם רגיל שמצלם
תקן זה זהה לצלם מקצועי כמו גם לאדם רגיל שמצלם.

באופן כללי באירופה, אתה רשאי לצלם את כל מה שאתה רוצה בפומבי או במקומות שבהם יש לך אישור לצלם. תקן זה זהה לצלם מקצועי כמו גם לאדם רגיל שמצלם. אלא אם כן קיים חוק ספציפי האוסר צילום במקום מסוים או אם אתה מפריע באופן חוקי לפעולות המשטרה, תוכל לצלם כל דבר שתראה במרחבים הציבוריים. חשוב להכיר בזכויות החוקיות שלך הקשורות לצילומי רחוב כדי שלא ייאסר עליכם לצלם באופן לא חוקי או שלא כדין. חשוב לך גם לחשוב על הדרך הטובה ביותר להגיב אם אדם מנסה למנוע ממך לצלם במרחבים הציבוריים.

חלק 1 מתוך 3: שמירה על זכויותיך לצלם בפומבי

 1. 1
  דע מהו ציבורי ולמען הראייה. זכותך לצלם ווידאו של אנשים ודברים שנמצאים במרחבים ציבוריים ולמבט רגיל מוגנת חוקתית. צילום של מקומות ציבוריים ופקידים ציבוריים, אפילו שוטרים, בפומבי נחשב לסוג של פיקוח ציבורי על הממשלה. באופן כללי, אלא אם כן אסור על פי חוק או פקודה ספציפיים, אתה רשאי לצלם את הדברים הבאים במרחבים הציבוריים:
  • מבנים, כולל מבני ציבור וגשרים.
  • אנשים בציבור, כולל ילדים.
  • סלבריטאים.
  • משטרה ופקידים ציבוריים אחרים, כולל כאשר הם ממלאים את תפקידם הרשמי.
  • שדות תעופה ומחסני מעבר המוני אחרים.
 2. 2
  אושר על זכותך לצלם ותעבורה המונית. יש תפיסה מוטעית נפוצה, במיוחד מאז ה -11 בספטמבר, כי אינך יכול לצלם בתעבורה המונית או במסופי שדה תעופה. אין איסור רחב על צילום במעבר המוני. מינהל הבטיחות בתחבורה (TSA) הצהיר כי הצילום מותר בתוך ומסביב מחסומים אבטחת הטיסות כל עוד אתה לא להפריע לתהליך ההקרנה.
  • בעיר ניו יורק היה צעד לעצור את הצילום ברכבת התחתית, ברכבת לונג איילנד ורכבות מטרו צפון. בסופו של דבר, רשות התחבורה המטרופוליטנית (MTA) הצהירה בחיוב כי אין איסור על צילום.
  • למרות איסור זה, שוטרי מ.ט.א איימו לעצור צלמים עיתונאים ואזרחים.
  • אם מאיימים במעצר בגין צילום תמונות בתחבורה ציבורית, תוכל ליצור קשר עם משרד ACLU המקומי שלך כדי לקבל מידע על זכויותיך החוקיות באזורך.
 3. 3
  לממש את זכותך לצלם מבני ציבור. אין חוק פדרלי האוסר על אנשים לצלם את החלק החיצוני של הבניינים הפדרליים. בעוד שעיתונאים ואזרחים שמצטלמים סבלו מהטרדות, עוכבו ונעצרו בגלל שצילמו וצילמו וידיאו של מבנים פדרליים ממדרכות ציבוריות, אין שום הצדקה משפטית להתנהלות זו.
  • המחלקה לביטחון פנים של ארה"ב פרסמה תזכיר לפיו מותר לצלם את החלק החיצוני של מבנים פדרליים מרכוש ציבורי.
  • ניתן לגשת לעותק של התזכיר באתר ACLU. ACLU ממליץ לך להביא עותק של התזכיר איתך אם אתה מתכנן לצלם מבנים פדרליים.
  • כדאי לשים לב שאתה זכאי לצלם את החלק החיצוני של הבניין. אם אתה משתמש בעדשת טלה כדי להביט בחלון של מישהו אתה פוגע בפרטיותו של אותו אדם ואתה עשוי להיות נתון לתביעה.
  חשוב להכיר בזכויות החוקיות שלך הקשורות לצילומי רחוב
  חשוב להכיר בזכויות החוקיות שלך הקשורות לצילומי רחוב, כך שלא ייאסר עליך לצלם באופן בלתי חוקי או שלא כדין.
 4. 4
  צלמו את המשטרה. לאזרחים הזכות לצלם או לצלם שוטרים בפומבי שמבצעים את עבודתם. הצילום, במקרה זה, מהווה תיעוד עצמאי של פעילות המשטרה, שניתן להשתמש בה כדי להראות התנהגות בלתי הולמת של המשטרה.
  • יש לך את הזכות לצלם את המשטרה. שוטרים עשויים לומר לך שאסור לך לצלם אותם. עם זאת, כפי שנדון בפירוט רב יותר להלן, אם אתה מצלם או וידאו במרחב ציבורי או במרחב פרטי בו אתה זכאי להיות נוכח, ואינך מפריע למשטרה, יש לך את הזכות החוקית לקחת תמונות.

חלק 2 מתוך 3: הבנת הגבולות בצילום רחוב

 1. 1
  הכירו בקניין פרטי ובמגבלות הכניסה לאותו נכס. אתה יכול להיכנס לנכס פרטי רק באישור בעל הנכס ולבעל הנכס הזכות להגביל את מה שאתה רשאי לצלם על אדמתו. בעל נכס יכול לבקש ממך לעזוב את הנכס אם אתה לא מציית לכללים שנקבעו לצילום שלך. אתה יכול להיעצר בגין כניסה לרכוש פרטי של מישהו ללא רשות, זה מכונה הסגת גבול. עם זאת, תוכל לצלם קרקעות פרטיות ממקום ציבורי או ממיקום אחר שבו יש לך הרשאה להיכנס.
  • ישנם כמה יוצאים מן הכלל לחוק הסגת הגבול הקשורים לצילום. מותר לצלם כדי לתעד או להקטין אסון. מותר לצלם גם רכוש של מישהו אחר כדי לתעד פשע.
 2. 2
  היו מודעים למגבלות על הגבלת הצילום במשטרה. שוטרים יכולים להורות לאדם להפסיק לצלם אם האדם מפריע לפעולות המשטרה. הפרעה למבצעי המשטרה אין פירושה לצלם או לצלם את המשטרה בזמן שהיא עובדת. אם יצטווה עליכם להפסיק לצלם את המשטרה, יהיה עליכם לפסוק אם אתם עומדים בצו. אם אינכם קרובים למקום אך נראה כי אתם מתנכלים מכיוון שהשוטרים אינם רוצים שפעילותם תילכד במצלמה, תוכלו לשקול לדחות בכבוד את בקשת הקצין.
 3. 3
  זיהוי ההשלכות המשפטיות של מעשיך הקשורים לצילום. אם אתה מפריע לפעולות המשטרה או עובר על חוק בכדי לצלם תמונה (כגון הסגת גבול), אתה עלול להיעצר או לעצור על ידי המשטרה. אתה עלול להיעצר גם אם אתה מצלם מקומות מסוימים הקשורים לביטחון המדינה, כגון מתקני גרעין או מתקנים צבאיים. אמנם לאנשים פרטיים לא תהיה זכות למנוע ממך לצלם אותם ברחוב ציבורי, אך יש מגבלות על האופן שבו אתה יכול להשתמש בתמונה.
  • לדוגמא, אינך יכול לפרסם תמונה של אדם למטרות פרסום מבלי לבקש את רשות האדם שצילמת.
  • באופן דומה, אינך יכול להשתמש בתצלום במאמר המתאר משהו העלול להיחשב שלילי מבלי לקבל את אישור האדם. לדוגמא, אינך יכול להשתמש בתצלום שצילמת בפומבי במאמר על השמנת יתר מבלי לקבל את אישור האדם.
  • אתה עלול להיתבע אם אתה משתמש בתדמית של אדם בצורה לא נכונה.
  • אינך יכול לצלם אנשים כאשר הם הסתגרו במקומות בהם יש להם ציפייה לפרטיות, כגון חדרי הלבשה, חדרי אמבטיה או בתוך בתיהם.
באפשרותך ליצור קשר עם משרד ACLU המקומי שלך כדי לקבל מידע על זכויותיך החוקיות באזורך
אם מאיימים במעצר בגין צילומי תחבורה ציבורית, באפשרותך ליצור קשר עם משרד ACLU המקומי שלך כדי לקבל מידע על זכויותיך החוקיות באזורך.

חלק 3 מתוך 3: טיפול בעימותים סביב צילומי רחוב

 1. 1
  הבן את גבולות הסמכות הלא-משטרתית. לעיתים קרובות מאבטחים מתחילים בעימותים סביב צלמים שמצלמים את המקום בו הם עובדים. לעיתים, קציני הביטחון עשויים לנסות להגביל את הצילום תוך ציון חששות ביטחוניים מנוסחים במעורפל. כצלם מקצועי או אזרחי אתה צריך להבין שלאיש ציבור אין את הזכות לעצור אותך במקום ציבורי מכיוון שאתה מצלם. גם אם אדם שואל אותך שאלות, אינך מחויב לספק תשובות לגבי הצילום שלך.
  • אין זה חוקי שאיש ציבור עוצר אותך בניגוד לרצונך.
  • מבחינה חוקית, אדם אינו יכול להשתמש בפחד או באיום האלימות על מנת לאלץ אותך לחשוף את זהותך או את הסיבה שאתה מצלם.
  • אם אתה מטריד או מאוים על ידי איש ציבור אתה יכול להתקשר למשטרה. אם אתה מרגיש שאתה עלול להיפצע, אתה יכול להתקשר למספר 911 ולנסות להרחיק את עצמך מפגיעה מהר ככל האפשר.
  • מדינות מסוימות דורשות שתגלה את זהותך לשוטר, אך אינך נדרש למסור את זהותך בפני ציבור הציבור בכלל.
 2. 2
  התמודד בזהירות עם כל העימותים. צלם יכול אולי לנטרל מצב מתוח עם אדם שצולם בכך שהוא מדבר בנימוס ורגוע אל האדם. אם האדם מתחיל להסלים את המצב ואתה מרגיש מאוים, עליך להתקשר למשטרה. אם מישהו מנסה לעצור אותך או לקחת את הסרט שלך, שקול לשאול את השאלות הבאות כדי שתוכל לעקוב אחר הליכים משפטיים במידת הצורך:
  • בקש מהאדם את שמו.
  • בקש מהאדם לזהות את המעסיק שלו. זה עשוי להיות חשוב במיוחד אם מאבטח מטריד אותך.
  • שאל אותם האם אתה חופשי לעזוב והאם הם מתכוונים לעצור אותך. אם הם מצהירים שהולכים לעצור אותך, שאל אותם אם הם מתכוונים להשתמש בכוח פיזי.
  • שאל אותם באילו נימוקים משפטיים הם חושבים שהם יכולים לעכב אותך או לנסות להחרים את המצלמה שלך.
  • עליך לפנות למשטרה ברגע שאתה מסוגל.
 3. 3
  אינטראקציה עם המשטרה בזהירות ובנימוס. ברוב המקרים אין למשטרה כל עילה חוקית שתמנע ממך לצלם. עם זאת, חשוב שתישאר מנומסת כשאתה מדבר עם המשטרה ולעולם לא תתנגד פיזית לשוטר. אם נעצר על ידי שוטר, אתה יכול לעשות את הפעולות הבאות:
  • שאל "האם אני חופשי ללכת?" אם הקצין אומר לא, אתה נעצר על ידי המשטרה. ככלל, שוטר אינו יכול לעצור אדם ללא חשד סביר שביצעת או עמדת לבצע פשע. עד שתשאל אם אתה יכול לעזוב, עצירתך נחשבת מרצון וחוקי.
  • אם הקצין עוצר אותך, יש לך זכות לבקש בנימוס איזו סיבה או פשע אתה חשוד בביצוע. אתה יכול גם להזכיר לקצין שזכותך לצלם מוגנת על ידי התיקון הראשון.
  • צלמים הואשמו בהפרעה, הסגת גבול ושיבוש הממשל הממשלתי רק בגין צילומים במסגרת תפקידם. לעיתים קרובות, פרקליטי המחוז מבטלים את האישומים אך השוטרים, על ידי מעצרם של הצלם באשמות מפוקפקות, הצליחו למנוע מהצלם לצלם.
 4. 4
  מימש את זכותך לסרב להחרמת ציוד הצילום שלך. אם נראה אותך מצלם אירוע, שוטר עשוי לנסות להחרים או לדרוש גישה לציוד הצילום שלך או לצפות בסרט או בסרטון שלך. אתה יכול לסרב למשטרה לגשת לציוד שלך על ידי שאלת האם יש להם צו להציג את הנתונים הדיגיטליים שלך. שאלה זו עשויה להספיק כדי למנוע משוטר להמשיך בעניין. בית המשפט העליון אמנם לא פסק באופן ספציפי את הצורך בצו לצפייה בתמונות דיגיטליות, אך קבע כי המשטרה זקוקה לצו כדי לחפש בטלפון הנייד שלך. צדדים פרטיים לא יכולים לאלץ אותך למחוק תמונות אלא אם כן הם מקבלים צו בית משפט.
  • בנסיבות מסוימות המשטרה יכולה לגשת לטלפון הסלולרי שלך וככל הנראה למצלמה שלך ללא צו. המשטרה תצטרך להראות נסיבות קיצוניות, מה שאומר שהיא צריכה לגשת לאלקטרוניקה שלך כדי להציל חיים, או מכיוון שלשוטר יש אמונה סבירה ובתום לב שהם יכולים למנוע השמדת ראיות.
  פרקליטי המחוז מבטלים את האישומים אך השוטרים
  לעיתים קרובות, פרקליטי המחוז מבטלים את האישומים אך השוטרים, על ידי מעצרם של הצלם באשמות מפוקפקות, הצליחו למנוע מהצלם לצלם.
 5. 5
  מסרבים למחוק תמונות. שוטרים אינם רשאים למחוק את הצילומים או הווידאו שלך בשום פנים ואופן. שוטרים שעסקו בסוג זה של התנהלות התמודדו עם אישומי עבירה בגין שיבוש ראיות ושיבוש וגניבה בגין לקיחת כרטיס זיכרון של צלם. אם קצין מנסה למחוק את התצלום שלך, אתה יכול להזכיר לו בנימוס שזה פשע אם הוא מוחק את החומר.
 6. 6
  בדוק את הסעדים המשפטיים שלך אם הוטרדו. אם סבלת הטרדה, הפחדה או איומים, או שעוכבת פיזית, עליך לפנות למשטרה. אם סבלת מידי המשטרה, עליך לפנות לעורך דין לזכויות האזרח ולשאול אותם כיצד עליך לנהוג. לעיתים קרובות ישנם לוחות תלונות אזרחיים אליהם תוכלו לדווח על התנהלות משטרתית פסולה ולא חוקית.
  • יתכן גם שיהיה לך משפט אזרחי נגד האדם שהטריד אותך או את המעסיק שלך. יתכן שתהיה זכאי לנזקי כסף בגין כל פציעות שספגת.

אזהרות

 • כמה רשויות אכיפת החוק ניסו להשתמש בחוקי האזנות סתר כדי לאסור על הקלטת וידאו של פעילות המשטרה בטענה כי הקלטת שמע מסתכמת בהקלטה או האזנות סתר לא חוקיות. שום בית משפט לא אישר תובענה זו באשר לשוטרים.
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail