כיצד מחשבים את שולי הרווח הגולמי?

כדי לחשב את שולי הרווח הגולמי, התחל על ידי הפחתת עלות הסחורות שנמכרו מהמכירות נטו. לאחר מכן, חלק את ההפרש במכירות נטו כדי למצוא את שולי הרווח הגולמי. אם אינך בטוח מה המכירות ועלות הסחורות שנמכרו נטו, תוכל לחפש אותם בדוח רווח והפסד של החברה. לטיפים נוספים ממחברנו הפיננסי, כמו כיצד לפרש את שולי הרווח הגולמי, גלול מטה!

חישבו את שולי הרווח הגולמי
לאחר מכן, חישבו את שולי הרווח הגולמי: רווח גולמי / מכירות נטו.

רווח גולמי הוא דרך להשוות את עלות הסחורה שהחברה שלך מוכרת לבין ההכנסות שמקורן בסחורות אלה. רווח גולמי הוא היחס בין הרווח הגולמי לסך ההכנסות מבוטא באחוזים. אתה יכול להשתמש בשולי הרווח הגולמי שלך כדי להשוות במהירות ובמשמעותי את החברה שלך למתחרים שלך, בעבר או לממוצע בענף!

חלק 1 מתוך 2: חישוב שולי הרווח הגולמי

 1. 1
  חפש את המכירות נטו ואת עלות הסחורה שנמכרה. בדוח רווח והפסד של החברה מופיעים שני הערכים.
 2. 2
  שולי רווח גולמי = (מכירות נטו - עלות סחורות שנמכרו) ÷ מכירות נטו.
 3. 3
  דוגמא. חברה מייצרת 2990 אירו למכירת מוצרים שמחירם ייצור 2240 אירו. שולי הרווח הגולמי שלה הם 4000−30004000 = 14 {\ displaystyle {\ frac {4000-3000} {4000}} = {\ frac {1} {4}}} , או 25%.
שולי רווח גולמי = (מכירות נטו - עלות סחורות שנמכרו) ÷ מכירות נטו
שולי רווח גולמי = (מכירות נטו - עלות סחורות שנמכרו) ÷ מכירות נטו.

חלק 2 מתוך 2: הבנת המונחים

 1. 1
  הבן את שולי הרווח הגולמי. מרווח הרווח הגולמי (GPM) הוא אחוז ההכנסות שנותרה לחברה לאחר תשלום עלויות ישירות של ייצור סחורות. כל ההוצאות האחרות (כולל דיבידנדים של בעלי המניות) חייבות לצאת מאחוז זה. זה הופך את ה- GPM לאינדיקטור טוב לרווחיות.
 2. 2
  הגדר מכירות נטו. מכירות נטו של חברה שוות לכלל מכירותיה בניכוי תשואות, קצבאות לסחורה פגומה והנחות. זהו מדד מדויק יותר של כסף נכנס מאשר סך המכירות בלבד.
 3. 3
  מדוד עלויות של סחורות שנמכרו. מקוצר מקוצר, נתון זה כולל את עלות החומרים, העבודה והוצאות אחרות הקשורות ישירות לייצור סחורות או שירותים. זה לא כולל עלויות הפצה, עבודה שלא עוברת לייצור סחורות או עלויות עקיפות אחרות.
 4. 4
  הימנע מבלבול בין רווח גולמי לבין GPM. הרווח הגולמי שווה למכירות נטו בניכוי עלות המוצרים שנמכרו. זה מתבטא בדולרים או יחידות מטבע אחרות. הנוסחה שלעיל ממירה את הרווח הגולמי ל- GPM, אחוז, להשוואה קלה עם חברות אחרות.
 5. 5
  להבין מדוע נתונים חשובים אלה הם. המשקיעים בוחנים את שולי הרווח הגולמי כדי לראות באיזו יעילות חברה יכולה להשתמש במשאבים שלה. אם לחברה אחת GPM של 10% ולחברה שנייה GPM של 20%, החברה השנייה מרוויחה כסף כפול לדולר שמוציאה על סחורות. בהנחה שעלויות אחרות שוות בערך בין שתי החברות, החברה השנייה היא כנראה הזדמנות ההשקעה הטובה יותר.
  • עדיף להשוות בין חברות באותו מגזר. חלק מהסחורות והשירותים הם בעלי שולי רווח ממוצעים נמוכים יותר מאחרים.

שאלות ותשובות

 • אם 48 יחידות הן עלייה של 150 אחוז ב- X, מה הנוסחה לקבוע X?
  הבה נביע את שאלתך בנוסחה: x יחידות * 150/100 = 48 יחידות לאחר מכן, בידוד את המשתנה x: x יחידות = 48 יחידות * 100/150; הפשט נותן x יחידות = 48,5 יחידות, ולבסוף x = 32
 • האם בעת חישוב הרווח הגולמי האם אני כולל את עלות הפרסום והעמלות המשולמות לסוכני המכירות?
  כן, אתה כולל את עלות הפרסום והעמלות המשולמות לסוכני המכירות.
 • כיצד אוכל לחשב את עלות המכירה אם מקבלים את אחוז הרווח הגולמי ואת נתון המכירות?
  מחיר מכירה x (1 - רווח באחוזים). לדוגמא: מחיר המכירה הוא 75 € ואחוז הרווח הגולמי הוא 15%, ואז 100 x (1 - 0,15) = 100 x 0,85 = 63 € אז עלות המכירה אחריכם היא 63 €
 • כיצד אוכל לחשב את הרווח, מבוטא באחוזים, שהספק מרוויח בעת מכירת שובר 180 זמן אוויר?
  הפחת את עלות השובר מהמחיר שהתקבל ממכירתו. ההבדל הוא רווח גולמי. לחישוב אחוז שולי הרווח הגולמי, חלקו את המחיר שהתקבל למכירה ברווח הגולמי והמירו את העשרונים באחוזים. לדוגמא, 0,01 שווה ל- 1%, 0,1 שווה ל- 10 אחוזים ו- 1,0 שווה ל- 100 אחוז.
 • כיצד אוכל לחשב את המרווח הגולמי אם יש הנחה במכירות?
  חישוב מכירה נטו: מכירות ברוטו - (החזרות מכירות + הנחות + קצבאות למוצרים פגומים). לאחר מכן, חישב רווח גולמי: מכירות נטו - עלות סחורות שנמכרו. לאחר מכן, חישבו את שולי הרווח הגולמי: רווח גולמי / מכירות נטו.
 • מהי עלות ישירה?
  עלות ישירה היא מחיר שניתן לייחס לחלוטין לייצור מוצרים או שירותים ספציפיים. עלויות מסוימות, כגון פחת או הוצאות ניהול, קשה יותר להקצות למוצר ספציפי, ולכן הן נחשבות לעלויות עקיפות.
 • כיצד אוכל לחשב את ברוטו באחוזים אם יש לי את רופא המשפחה בדולרים ואת המכירות נטו בדולרים?
  מכירות נטו הן מכירות ברוטו בניכוי החזרות, הנחות וקצבאות לסחורה פגומה או חסרה. חישב מכירות גולמיות על ידי הוספת סכומים אלה אם ידוע למכירות נטו, ואז חלק את הרווח הגולמי שלך במכירות גולמיות. זה יספק את התשובות בעשרוניות שניתן להמיר לאחוז.
 • איך אני עובד על רופא משפחה של 70% על אוכל?
  לקביעת מחיר המכירה למימוש שולי רווח של 70%: עלות / (1 - 0,70). כלומר, קח את עלות הרכישה שלך וחלק ב 0,30. המספר המתקבל ייצג רווח של 70% לעומת העלויות שלך. לדוגמא: עלות הרכישה שלך היא 22 € 30 / 0,30 = 75 € אז דמי המכירה שלך הם 75 €; העלות שלך הייתה 22 € הרווח שלך הוא 52 €, או 70%.
שאלות ללא מענה
 • כיצד אוכל לחשב את רופא המשפחה הממוצע כאשר המכירות מורכבות מפי 5 מוצרים עם אחוזי רופא שונים?
 • כיצד אוכל לחשב את נתוני המכירות אם עלות הסחורה היא 104400 ליש"ט ושולי הרווח הגולמי הם 0,33?
 • כיצד אוכל לחשב את שולי הרווח הגולמי של סאקו?

תגובות (9)

 • shanel61
  מעולה ולעניין!
 • nkrajcik
  טוב בשבילי. חמישה כוכבים.
 • graymichael
  תודה לצוות המדריכים על מאמר נפלא הנוגע לחישוב בסיסי של הרווח העסקי. קל מאוד להבין זאת עם דוגמאות.
 • hoppeelyse
  מועיל מאוד בזמן כתיבת TMA.
 • rmueller
  אני תמיד מחפש מדריך. יש בו תמונות ומבהיר הסברים עם הוראות קלות לעקוב.
 • bednarbrooks
  יש לי תעודה בתחום חשבונאות, מאמר זה באמת עזר לי על ידי הבנה של חשיבות GPM, תוך שימוש בהשוואה על ידי כמה חברות.
 • jamalkuphal
  הנוסחאות עזרו לי להבין GPM ולתקן את מבחן עקרונות החשבונאות שלי.
 • beichmann
  כטירון, זה עזר לי להתמקד ולהבין את המונחים.
 • idavis
  הסבר ותמונות נהדרות! אהבתי את זה! תודה!
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail