איך מנהלים קבוצת מיקוד?

קבוצת מיקוד היא דרך נהדרת לסקר קבוצת אנשים ולקבל את דעתם על מוצר או קמפיין. כדי להפעיל קבוצת מיקוד משלך, הדבר הראשון שתצטרך לעשות הוא לגייס כ -6 עד 10 משתתפים. הכן פרסומות ברשת ובמקומות שבהם דמוגרפיה היעד שלך עשוי להסתובב, והציע כסף, כרטיסי מתנה או כיבוד כתמריץ. כשהם מגיעים לקבוצה שלך, הסביר מה הם יעשו ותגרום להם לחתום על טפסי הסכמה. לאחר מכן, שאל שאלות להנחיית דיונים סביב הנושא שלך. הקפד להקליט את ההפעלה כדי שתוכל לנתח את תשובותיהם לאחר מכן. לטיפים נוספים, כולל כיצד לתאר את קבוצת המיקוד שלך בסוף, המשך לקרוא!

התפוגג על ידי סיכום התוצאות השימושיות של קבוצת המיקוד
התפוגג על ידי סיכום התוצאות השימושיות של קבוצת המיקוד, והעברת קבוצת המיקוד באור טוב.

סקר הוא בדרך כלל דרך מהירה ומדויקת יותר לבצע מחקר איכותני מאשר קבוצת מיקוד. קבוצות מיקוד, לעומת זאת, מאפשרות לך לקבל תגובות מסובכות, ניואנסיות ומגוונות יותר מסקרים, שאינם מאפשרים אינטראקציה של משתתפים כה רבה. בקיצור, קבוצות מיקוד הן הדרך הטובה ביותר להשיג מגוון רחב של נקודות מבט. ההצלחה של קבוצות המיקוד תלויה במידה רבה בהנהגה המיומנת של מנחה.

חלק 1 מתוך 3: תכנון קבוצת מיקוד

 1. 1
  בחר מטרה אחת וברורה. זו הזדמנות ללמוד את הדעות הניואנסים של לקוחות, לקוחות פוטנציאליים, אנשי צוות או קהילה. באופן אידיאלי, תוכלו לדבר רק עם אחת מהקבוצות הללו בכל קבוצת מיקוד. הם יביעו דעות על נושא אחד, שיש לשמור על מוצר או נושא יחיד. יש סיבה שזה נקרא קבוצת מיקוד.
 2. 2
  צמצם את קהל היעד שלך. האם אתה חוקר כיצד מתקבל המוצר שלך בקרב מתבגרים? איזה טווח גילאים ספציפית? האם יש להם תחומי עניין ספציפיים, תחביבים או הרגלי בילוי? ככל שתוכל לקבל את זה יותר ספציפי, כך תוכל להנחות טוב יותר את הגיוס שלך ולמצוא דעות שימושיות.
  • אם קהל היעד שלך כולל אנשי מקצוע מתמחה, כגון רופאים, אל תנסה לשלב אותם עם דמוגרפיה אחרת. סביר להניח שהם ידברו בחופשיות סביב אנשים מאותו רקע.
  • אם אתה מודאג משביעות רצון במקום העבודה, שקול למקד לתפקידי עבודה מסוימים שבהם נראה כי עובדים אינם מרוצים במיוחד.
 3. 3
  שקול לארגן קבוצת ביקורת. אם יש לך את המשאבים להפעיל שתי קבוצות מיקוד, שקול להריץ קבוצת מיקוד אחת עם משתתפים ממיקוד הדמוגרפיה שלך, וקהל אחד מתוך המאגר הרחב יותר של לקוחות פוטנציאליים או חברי קהילה. "קבוצת בקרה" שנייה זו מסייעת לך להפריד בין הדעות הייחודיות של היעד הדמוגרפי לבין דעות המשותפות באופן נרחב יותר.
 4. 4
  הימנע משימוש בקבוצת המיקוד ממניעים נסתרים. קבוצות מיקוד יעילות פחות כאשר המנחים או הלקוחות מנסים לעבור מעבר להיקף המקורי של הפרויקט. יתכן שתצטרך לתקן את המשתתפים בקבוצת המיקוד שלך לגבי חלק מההבנות המוטעות שלהם לגבי מטרות קבוצות המיקוד.
  • קבוצת מיקוד אינה פגישה. אינך מנסה להשיג קונצנזוס או להמציא פיתרון.
  • קבוצת מיקוד אינה הזדמנות יחסי ציבור. אל תחרוג מכך להציג את הארגון שלך באור טוב.
  • קבוצת מיקוד אינה דרך לאסוף נתונים סטטיסטיים; גודל המדגם הוא קטן מדי ונתון איכותיים.
  יתכן שתצטרך לתקן את המשתתפים בקבוצת המיקוד שלך לגבי חלק מההבנות המוטעות שלהם לגבי מטרות קבוצות המיקוד
  יתכן שתצטרך לתקן את המשתתפים בקבוצת המיקוד שלך לגבי חלק מההבנות המוטעות שלהם לגבי מטרות קבוצות המיקוד.
 5. 5
  מצא מנחה שני. עוזר יכול לרשום הערות ולטפל במקליט, כך שתוכל להתמקד בהקלת הדיון. העוזר לא אמור להשתתף בדיון, אחרת המנחים שולטים בדיון וסמכותו של המנחה הראשי תתערער
  • על העוזר להציג את עצמם לפני תחילת קבוצת המיקוד. זה חשוב כדי לגרום למשתתפים להרגיש בנוח עם אדם נוסף בחדר.
  • אף אחד אחר לא צריך להיות נוכח אלא אם כן יש לו תפקיד ברור, כגון ניהול חטיפים ודפי כניסה. צופים מיותרים יכולים לגרום למשתתפים להיות עצבניים.
 6. 6
  בחר מקום נוח ושיטת הקלטה. מצא אזור פרטי בו המשתתפים ירגישו נינוחים ונוחים. מצלמות וידיאו או מראות תצפית חד כיווניות משמשות לעיתים קרובות למחקר שוק, אך הן אינן מתאימות לקבוצות מיקוד המכסות נושאים רגישים או סטיגמות. השתמש במקליט אודיו במקום אם אתה מודאג מההשפעה של תצפית על נוחות המשתתפים.
  • ארגון מושבים במעגל יגרום לכל המשתתפים להרגיש שוויוניים ונוחים יותר להשתתף מאשר אם, למשל, הם יושבים ליד שולחן מלבני עם אדם אחד בראש.
 7. 7
  הכן שאלות. עצב את השאלות כדי לעודד את המשתתפים להיפתח ולדבר על דעותיהם לעומק. הימנע משאלות כן או לא, מכיוון שאנשים נוטים יותר לענות "כן" כדי לרצות אותך. במקום זאת, השתמש בשאלות פתוחות כמו "מה אתה חושב על מוצר זה?" או שאלות המתארות את שתי האפשרויות, כמו "האם לדעתך יש לשנות את הצבע של מוצר זה, או לשמור אותו?"
  • הימנע ממונחים טכניים וז'רגון. הקפידו על משפטים קצרים והתמקדו כדי שלא יבלבלו את המשתתפים. הימנע משאלות העלולות להביך את המשתתפים או להפחיד אותם לשתיקה.
  • התחל בשאלות המעודדות את המשתתפים לדבר באופן כללי על הנושא כדי להפוך אותם לנוחים ומכירים את נושא השיחה. לדוגמא, "איך אתה רוצה להשתמש בטלפונים החכמים שלך?" עבור לשאלות שמגיעות לגופו של עניין הדיון: "עד כמה היית סביר שתשתמש באפליקציית תזאורוס?" לפני הסיום, שאל אם למישהו יש משהו אחר לומר שלא עלה מוקדם יותר בדיון.
  • שאל שאלות חיוביות בכדי לבסס נוחות, לפני שתעבור לשאלות שליליות יותר. שאל: "מה אתה אוהב במוצר זה" לפני שאתה שואל "מה אתה לא אוהב במוצר זה?"
 8. 8
  תכנן כיצד תרשום נתונים. לפני שתתחיל לרכוש נתונים, תרצה לשקול כיצד לאחסן אותם. זה אומר לא רק להשיג טייפ, אלא גם לחשוב על פורמט שבו אתה יכול לארגן ולמיין את הנתונים שלך. לדוגמא, ניתן להשתמש בגיליון אלקטרוני של Excel כדי להקליט תגובות ולתייג אותן על פי נושאים נפוצים. מאגר נתונים זה ישמש בסופו של דבר כדי להסביר כמה סוגים מסוימים של תגובה קיבלתם ומשמשים כקלות לקבלת הצעות מחיר משפיעות במיוחד בכל נושא נתון.
  • זכור לשמור נתונים במיקום מוגן בסיסמה, במיוחד אם אתה עובד במערכת אוניברסיטאית הדורשת אמצעי פרטיות קפדניים. אם יש לשתף את הנתונים עם מספר חוקרים, השתמש במסד נתונים מקוון מוגן בסיסמה כמו Dropbox.

חלק 2 מתוך 3: גיוס משתתפים

 1. 1
  כתוב את הפרסומות שלך כדי לבטל מועמדים פוטנציאליים. השתמש בהכרזות מנוסחות בבירור ובשאלון היכרות בכדי להפוך את הדרישות, התאריך והשעה לברורים ככל האפשר. אם אתם מחפשים סוג מסוים של משתתף, למשל. אנשים מקבוצת גיל מסוימת מבהירים זאת בפרסומת.
 2. 2
  השתמש בפרסום ממוקד. פרסם את קבוצת המיקוד שלך בשיטה המתאימה ביותר לקבוצת היעד שלך. בנושאים קהילתיים, דבר על הפרויקט שלך עם עובדים בארגונים קהילתיים ובקש מהם להעביר דוא"ל או מעטפות לחבריהם. פרסם פוסטרים במקומות שבהם אנשים מהמטרה הדמוגרפית שלך עשויים לבקר.
 3. 3
  לבקש משתתפים בארגון. אם, למשל, קבוצת המיקוד שלך נוגעת לעובדים בחברה מסוימת, אתה יכול לבחור שמות באופן אקראי מרשימת העובדים. אתה יכול גם לבקש מהבוסים למנות אנשים שיש להם ידע טוב במיוחד בנושא. לגישה ממוקדת יותר, תוכלו לראיין ועדות מבוססות או קבוצות אנשים עם אותו תפקיד.
  • כאשר ההשתתפות אינה אקראית, עליכם לזכור האם הדינמיקה הבין-קבוצתית של אנשים המכירים זה את זה תפריע למחקר שלכם. האם נוכחותו של איש סמכות תבהיל כמה? האם יש קבוצה של אנשים קרובים במיוחד שעלולה לבוא לשלוט בדיון?
  חברי קבוצת המיקוד שלכם יתעייפו ולכן פחות יצרניים אי שם בין 45 ל -90 דקות לאחר תחילת קבוצת המיקוד
  חברי קבוצת המיקוד שלכם יתעייפו ולכן פחות יצרניים אי שם בין 45 ל -90 דקות לאחר תחילת קבוצת המיקוד.
 4. 4
  מציעים תמריצים. מציעים "שקיות טובות", כסף, קופונים, חופש בתשלום, או אוכל ושתייה בחינם. תמריצים הם סיבה עיקרית לאנשים להצטרף לקבוצות מיקוד, ויש לפצות את המשתתפים בגין מסירת מידע רב ערך.
  • ברוב המקרים תצטרך להציע לפחות € 37 כדי לתגמל משתתף באופן הולם. עם זאת, אתה יכול גם להציע פרס גדול אחד לזוכה בציור אקראי. בצע את הציור באופן אישי בסוף קבוצות המיקוד, כך שאף אחד לא יחשוד במעשה עוול.
 5. 5
  גייסו שישה עד עשרה אנשים. זה גדול מספיק כדי לקבל מגוון דעות, אבל קטן מספיק כדי שלכולם יהיה נוח. סביר להניח כי 10% -20% מהמשתתפים שיירשמו יתגעגעו לקבוצת המיקוד. עם זאת, אינך רוצה שיגיעו יותר מעשרה אנשים. אם אתה מזמין עשרה עד שמונה אנשים, כדאי שיהיה לך מספר נוח של דנים.
 6. 6
  לתאם פגישה. קבע כי כל חברי הקבוצה מוכנים ומסוגלים להיפגש במקום ובזמן מסוים. לאחר שקבעת כי זהו המקרה, שלח אישור בכתב יומיים לפני קבוצת המיקוד כדי להזכיר להם את הפגישה. בהערה, תודה להם על השתתפותם והזכרו להם את התאריך, השעה, המקום והתגמולים לקבוצת המיקוד.

חלק 3 מתוך 3: הפעלת קבוצת המיקוד

 1. 1
  העבר טפסים. תרצה להעביר טופס הסכמה קצר המסביר בשתיים או שלוש פסקאות את מטרת המחקר. שים לב שתגובות יוקלטו. לפעמים כדאי לכלול טופס נוסף שבו המשתתפים מספקים מידע דמוגרפי, כולל הרקע שלהם עם הנושא הנדון.
  • כל צורות דמוגרפיות צריכות להימשך לא יותר משלוש דקות.
  • תכנן שהמשתתפים יגיעו 15 דקות לפני תחילת קבוצת המיקוד בפועל. זה ייתן להם זמן למלא עבודות נייר, לאכול ביס לאכול, להרגיש בנוח ולהציג את עצמם.
 2. 2
  בקשו מהמשתתפים להציג את עצמם. לאנשים נוח יותר לחלוק דעות אם הם יודעים קצת על האנשים האחרים בקבוצה, גם אם זה רק שמם. זה נכון במיוחד לגבי קבוצות מיקוד בנושאים קהילתיים שנויים במחלוקת.
  • לעתים קרובות שאלה של פורץ קרח כמו "מאיפה כולם באים" או "מאיפה שכולם הכי רוצים לצאת לחופשה" יכולה לגרום לאנשים להרגיש בנוח.
  • ערכו שולחן בכניסה למקום עם תגי שם. אם קבוצת המיקוד מורכבת מזרים אנונימיים, הצב מספרים אקראיים של תגי השם לשימוש. השתמש במספרים אלה כדי לזהות משתתפים.
 3. 3
  הודיעו על מטרת הפגישה. הכן מבוא שמסביר בתמציתיות את הסיבה לקבוצה להיפגש. אל תניח שאנשים מכירים בכלל את הנושא העומד בפנינו, או כיצד פועלת קבוצת מיקוד. הסבירו שמדובר בפגישת סיעור מוחות, לשיתוף כמה שיותר דעות מפורטות.
  • הזכרו להם שקבוצת המיקוד תוקלט, אך אין תשובות נכונות ושהמטרה היא לקבל את דעתם.
 4. 4
  שאל שאלות להנחיית הדיון. השתמש באחת מהשאלות המוכנות שלך כדי להתחיל את הדיון. היצמד לנושא עד שתשיג תגובות טובות, לפני שתמשיך לשלב הבא. השתמש בשאלות נוספות ולא מוכנות כדי לבקש פירוט נוסף אם המשתתפים נותנים תשובות קצרות.
  • עודד אנשים להרחיב על תגובותיהם על ידי שאלתם "האם אתה יכול לומר יותר על כך?" לחלופין, שאל אם הם יכולים לספק דוגמה למה שהם מדברים. סיכמו את מה שאמר מישהו ושאלו אם אחרים מרגישים כך. אם מישהו לא מדבר, פנה אליו וברר מה דעתו על מה שנאמר זה עתה.
  • בדרך כלל עליכם להיכנס עם לא יותר מ -10 שאלות מוכנות. באופן אידיאלי, השאלות שלך צריכות לעודד את המשתתפים לדבר ביניהם, כדי שתוכל לסגת מהשיחה.
  שקול להריץ קבוצת מיקוד אחת עם משתתפים מתוך היעד הדמוגרפי שלך
  אם יש לך את המשאבים להפעיל שתי קבוצות מיקוד, שקול להריץ קבוצת מיקוד אחת עם משתתפים מתוך היעד הדמוגרפי שלך, וקהל אחד מהמאגר הרחב יותר של לקוחות פוטנציאליים או חברי קהילה.
 5. 5
  הישאר ניטרלי ואמפתי. אל תכניס את דעתך האישית לשאלות, או תודיע למשתתפים לדעתך על דעותיך בנושא. הימנע משאלות מובילות כמו "אתה לא חושב שעדיף ש...?" על המשתתפים להרגיש כאילו המנחה מעוניין באופן לגיטימי ברגשות כולם.
  • כדי להרגיש נוח למשתתפים חשוב שהמנחה יהיה מישהו שהם יכולים להתייחס אליו אבל גם לכבד. לדוגמא, בחירה במישהו מאותו מין כמו קבוצת המיקוד יכולה להיות חשובה כדי לגרום למשתתפים להרגיש שיש להם מארח אמפתי.
  • סרקו כל הזמן את החדר וצרו קשר עין, במיוחד עם אלה שדיברו בתדירות נמוכה יותר.
 6. 6
  הקלט תגובות. העוזר צריך לנהל את הקלטת ולרשום הערות במקרה שהמקליט נכשל. העוזר גם צריך להיות קשוב לדברים שלא יוקלטו. שימו לב, למשל, לשפת גוף כשנראה שזה מה שמשתתף מרגיש בנוגע לנושא.
 7. 7
  מנע מאף אחד לשלוט בשיחה. אם משתתף אחד מדבר בתדירות גבוהה יותר מהאחרים, תפקידכם לשים את זה בנימוס. הטקטיקה הטובה ביותר היא בדרך כלל לעודד אנשים אחרים לדבר, עם שאלות כמו "האם למישהו אחר יש נקודת מבט אחרת?
  • לאחר תגובה ארוכה ומסובכת במיוחד, טוב למנחה לסכם את הנאמר. לאחר בירור, זה יקל על המשתתפים לבנות את ההערה. כמו כן, היכולת לספר נקודות כאלה גורמת למנחה להיראות מושתת בדיון ומעודד השתתפות.
  • המטרה שלך צריכה לבקש כמה שיותר דעות שונות משתי דעות שונות. שמירה על הפתיחה והשיחה של השיחה היא מכריעה.
 8. 8
  הדבק ויכוחים. הסבירו כי אינכם מנסים להגיע להסכמה, וכי דעות רבות יותר מובילות לנתונים מועילים יותר. אם המשתתפים עדיין חריפים או מתווכחים, שנה נושא לשאלה הבאה.
 9. 9
  סיים את הפגישה תוך שעה וחצי. חברי קבוצת המיקוד שלכם יתעייפו ולכן פחות יצרניים אי שם בין 45 ל -90 דקות לאחר תחילת קבוצת המיקוד. קבע זמן סיום מוגדר כך שהמשתתפים יידעו למה לצפות. התפוגג על ידי סיכום התוצאות השימושיות של קבוצת המיקוד, והעברת קבוצת המיקוד באור טוב. תודה לכולם שתרמו.
 10. 10
  ספק הזדמנויות למשוב ולביקורת. תן למשתתפים הזדמנות לספק משוב באמצעות מערכת אנונימית אם קבוצת המיקוד לא עברה בצורה חלקה או אם המשתתפים הם עמיתים לעבודה שלך. אתה כמנחה יכול גם לסקור את האירוע כדי להכין טוב יותר את הארגון לקראת הבא.
 11. 11
  לתחקר. לאחר שהמשתתפים עזבו את החדר, רשמו בתאריך את התאריך, השעה ושם הקבוצה. שוחח עם העוזר על מסירות חשובות ועל רמזים לשפת גוף כדי לוודא שאלו מוקלטים עם שאר המידע בקבוצת המיקוד.
  פרסם את קבוצת המיקוד שלך בשיטה המתאימה ביותר לקבוצת היעד שלך
  פרסם את קבוצת המיקוד שלך בשיטה המתאימה ביותר לקבוצת היעד שלך.
 12. 12
  חזור. בדרך כלל אתה רוצה לשאול שלוש או ארבע קבוצות חדשות את אותן השאלות. המטרה של קבוצת מיקוד היא להשיג כמה שיותר דעות שונות. לכן, רצוי שתמשיך לקיים קבוצות מיקוד עד שלא תשמע עוד רעיונות חדשים.

טיפים

 • התחל עם הנושא הקל והפשוט ביותר האפשרי ובנה מורכבות משם.
 • בדוק מראש את כל הציוד הטכני, וקיים תוכנית מגירה במקרה של כשל טכנולוגי.
 • הימנע מלשאול אנשים "מדוע אתה חושב כך?" מכיוון שהם עלולים לפרש אותך בצורה שגויה שאתה תוקף את הנקודה שלהם. במקום זאת, אמור "האם תרצה להרחיב בנקודה זו?" או "האם תוכל לעבור על הנימוקים שלך בפירוט?"

אזהרות

 • חברי קבוצת המיקוד עשויים להעלות מידע כוזב או דעות פוגעניות. תקן אותם רק אם המידע מטעה לשאלה בה אתה דן, ועשה זאת בעדינות ככל האפשר.

דברים שתזדקק להם

 • מקום מפגש
 • כיסאות
 • שלטים המצביעים על כיוון המקום
 • טבלה עם נייר וסמנים להקלטת רעיונות
 • תגי שם דביקים ריקים עם טושים למילוי
 • אופציונלי: מקרן נתונים, מחשב נייד וכבלים מאריכים
 • אופציונלי: תמונות וסרטונים לדיון

שאלות ותשובות

שאלות ללא מענה
 • היכן פורסם מאמר זה?

תגובות (6)

 • lprice
  דרך משכנעת מאוד לקבל מושג כללי על קבוצות מיקוד!
 • krolfson
  מעולם לא הייתי מעורב בקבוצת מיקוד, וכעת אני מוצא את עצמי במצב של צורך לנהל כזה. מאמר זה פירט בבירור את השלבים. זה בדיוק מה שחיפשתי!
 • hkuvalis
  זו הפעם הראשונה שלי לבצע מחקר איכותני, ובחרתי להשתמש בקבוצת מיקוד. מידע זה היה חיוני.
 • sarah82
  הוטל עלי להפעיל קבוצת מיקוד עם עובדים במקום העבודה שלי. מעולם לא ניהלתי קבוצת מיקוד בעבר, והתמונות והארגון של מאמר זה הקלו על המעקב וההבנה. זה גם סיפק טיפים מועילים וגרם לי להיות בטוחה יותר כמנחה, מה שהוביל לתוצאות מוצלחות יותר.
 • olaf68
  כעובד חדש יותר במכללה שרק עולה לשורות, זה היה מועיל להראות בדיוק כיצד לפתוח כמה קבוצות מיקוד בקמפוס שלנו!
 • dswift
  זה היה ממש מועיל. שמעתי רק על קבוצות מיקוד, אבל לא נכנסתי לעומק.
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
מאמרים בנושאים דומים
 1. כיצד להעביר ערך ללקוח?
 2. כיצד לגרום ללקוחות לשלם חשבוניות באופן מיידי?
 3. איך להשיג לקוחות?
 4. איך אוספים מידע על לקוחות?
 5. כיצד לפתח מדיניות שירות לקוחות?
 6. איך לטפל בלקוחות?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail