כיצד לקבוע את משך הפטנט?

על מנת לקבוע את משך הפטנט שעומד בראשך
על מנת לקבוע את משך הפטנט שעומד בראשך, ראשית עליך לקבוע אם מדובר בפטנט עיצובי, בפטנט תועלת או בפטנט צמחי.

משרד הפטנטים והסימנים המסחרי האמריקאי (PTO) מגן על זכויות הפטנטים למשך 20 שנים לכל היותר. משך הזמן ישתנה בהתאם לסוג הפטנט ובאילו התאמות שיושמו. זכויות פטנט יופסקו אם הדרישות לא מתקיימות כדין. בנוסף, לפטנטים בינלאומיים יש גם משך זמן מוגדר. לכל מדינה יהיו חוקים ודרכים שונות למצוא את המידע.

חלק 1 מתוך 5: קביעת סוג בקשת הפטנט

 1. 1
  השתמש בתכונת חיפוש משרד הפטנטים והסימנים המסחריים באירופה. משרד הפטנטים והסימנים המסחרי האמריקני (USPTO) הוא המחסן של כל מידע על פטנטים תלוי ועומד. ל- USPTO מנוע חיפוש מקוון המאפשר לכל אחד לחפש מידע על פטנטים. תשתמש בתכונה זו, ב- USPTO.gov, כדי לחפש את כל המידע הנוגע לחיפוש הפטנטים שלך. על מנת לקבוע את משך הפטנט שעומד בראשך, ראשית עליך לקבוע אם מדובר בפטנט עיצובי, בפטנט תועלת או בפטנט צמחי. יש להם אורכי משך שונים.
  • אם ברצונך להרחיב את החיפוש שלך כך שיכלול פטנטים אירופיים, תוכל למצוא תכונת חיפוש דומה באתר EPO באתר EPO.org.
 2. 2
  בדוק אם יש פטנט עיצובי. פטנטים לעיצוב ניתנים על המצאות חדשות בעלות עיצוב ייחודי או דקורטיבי. אלה כוללים רהיטים, קישוטים, מבנים ציבוריים או דפוסים. אם לאובייקט או לחומר יש פונקציונליות כלשהי, הוא מוגן בפטנט על תועלתו ולא על עיצובו.
 3. 3
  הפעל חיפוש אחר פטנט שירות. פטנטים על שירותים ניתנים לתועלת הפונקציונלית של המצאה. פטנט השירות הוא הסוג של יישום שרוב האנשים נוטים לחשוב כשהם לדמיין מה ממציא השיג.
 4. 4
  חפש פטנט צמחי אפשרי. פטנט צמחי הוא סוג הפטנט שהונפק לייצור מגוון חדש של צמחים שניתן להעתיק בצורה מינית. קטגוריה זו עשויה לכלול כלאיים או מוטציות, שאולי התגלו ולא נוצרו בכוונה.

חלק 2 מתוך 5: מדידת אורך תקופת הפטנט

 1. 1
  זהה את תאריך ההתחלה. תקופת הפטנט באירופה מתחילה בתאריך בו הוגשה בפועל בקשת הפטנט בארה"ב. הדבר עשוי להיות שונה ממה שכותרתו "תאריך העדיפות" או כל תאריך הגשה במדינה אחרת.
  • אם הגשת הפטנט האחרונה כוללת הגשה קודמת על ידי הפניה, המונח מתחיל בתאריך הגשתו הראשונה.
 2. 2
  מדוד את אורך תקופת הפטנט, בהתאם לסוגו. לסוגים השונים של בקשות הפטנטים אורכי משך זמן שונים. לאחר שתקבע את סוג בקשת הפטנט שאתה חוקר, תוכל לקבוע את אורך.
  • פטנטים על עיצוב נמשכים 14 שנים.
  • פטנטים של כלי עזר וצמחים שהוגשו לפני 8 ביוני 1995 הם בעלי תקופת כהונה של 20 שנה מיום הגשת הבקשה או 17 שנים מיום מתן הפטנט, לפי המאוחר. תקופת פטנט על שירותים ומפעלים שהוגשו לאחר 8 ביוני 1995, תקופת כהונה של 20 שנה מיום הגשת הבקשה.
 3. 3
  בדוק אם קיימות הרחבות או התאמות לתקופת הפטנט. חלק מהפטנטים, בגלל עיכובים זמניים במשרד הפטנטים האמריקני, קיבלו הארכות קלות. אם ניתנה הארכה, אורך הארכה יופיע על גבי ניירת הפטנט.
לאחר שתקבע את סוג בקשת הפטנט שאתה חוקר
לאחר שתקבע את סוג בקשת הפטנט שאתה חוקר, תוכל לקבוע את אורך.

חלק 3 מתוך 5: החלטה אם הפטנט הסתיים בטרם עת

 1. 1
  בדוק אם הפטנט המדובר דורש דמי אחזקה. על פי החוק, בעלי פטנטים על שירותים שהונפקו לאחר 1980 חייבים לשלם דמי אחזקה כדי לשמור על הפטנט. אז השלב הראשון בבדיקת סיום מוקדם הוא לקבוע אם הפטנט המסוים היה מסוג השירות.
  • כל פטנטים השירות דורשים תשלום דמי אחזקה. פטנטים על צמחים ועיצוב לא. אם אתה המחזיק בפטנט, לא תקבל הודעה על מועד התשלום שלך, אך תקבל הודעה אם תאחר. באותה נקודה, אגרת היטל תוערך גם כן לפני סיום הפטנט.
 2. 2
  קבע אם התשלומים בוצעו. התשלומים נדרשים בשלושה מרווחים, 3,5, 7,5 ו- 11,5 שנים מיום מתן הפטנט. בעל הפטנט רשאי לבצע את התשלום בכל עת בתוך ששת החודשים טרם מועד התשלום.
 3. 3
  עיין בכתב העת הרשמי של USPTO למידע על סיום. העיתון הרשמי מפרסם מידע שבועי על פטנטים שדמי האחזקה שלהם חייבים ועל אלו שנמצאים ברירת מחדל. אתה יכול לחפש עותקים של כתב העת הרשמי באופן מקוון משנת 1964 ועד היום.

חלק 4 מתוך 5: שימוש במחשבון מונח פטנטים מקוון מהיר

 1. 1
  השתמש במחשבון המקוון של USPTO. למשרד הפטנטים והסימנים המסחרי האמריקאי יש מחשבון פשוט למונחי פטנט הזמין לחישוב לא רשמי ולא רשמי של תקופת הפטנט. ה- USPTO מזהיר באתר האינטרנט שלה כי המחשבון אינו מספק קביעה חוקית של מונח הפטנט, אך הוא כלי הערכה שימושי.
 2. 2
  אסוף את המידע הדרוש לך כדי למדוד את מונח הפטנט. לפני שתתחיל להשתמש במחשבון המקוון, וודא שיש לך את הנתונים שהמחשבון יבקש לצורך הערכתו. מידע זה כולל:
  • סוג של יישום
  • תאריך הגשה
  • תאריך הענקה
  • כל התאמות או הרחבות
  • תשלום בזמן של דמי אחזקה
 3. 3
  הורד את המחשבון המקוון של USPTO. באתר USPTO, תוכלו למצוא קישור להורדת המחשבון. בצע את הבחירה והיא תפתח גיליון אלקטרוני ב- Excel. תוכל לשנות את שם הקובץ ולשמור אותו לשימוש עתידי.
  • הגיליון האלקטרוני מורכב ממספר דפי גליונות עבודה. עיין בכרטיסיות שבתחתית המסך למידע מועיל לגבי השלמת המחשבון.
 4. 4
  השתמש בגיליון האלקטרוני של המחשבון כדי לקבל תאריך סיום משוער. מלא את רווחי הגיליון האלקטרוני עם נתונים מדויקים ככל שתוכל. ככל שדיוק הנתונים שלך טוב יותר, כך התוצאה שלך תהיה טובה יותר.
 5. 5
  השתמש גם במחשבונים מקוונים אחרים. אם תבצע חיפוש מהיר באינטרנט אחר "אורך מונח הפטנט", תמצא מאמרים ואתרים רבים בנושא זה. רבים עורכי פטנטים ו משרדי עורכי דין מציעים חישוב מהיר כלים שבהם ניתן להשתמש כדי להעריך את משך הפטנט אתה חוקר.
עיין בתוצאות שלך כדי לראות אם נעשות התאמות למשך הפטנט
לאחר שסיימת את חיפוש הפטנטים הראשוני שלך, עיין בתוצאות שלך כדי לראות אם נעשות התאמות למשך הפטנט.

חלק 5 מתוך 5: קביעת משך הפטנטים הבינלאומיים

 1. 1
  השתמש באתר הקניין הרוחני של ממשלת כל מדינה. הגנת פטנטים אינה ייחודית לאירופה. למעשה, כמעט כל מדינה גדולה בעולם מציעה הגנה כלשהי על המצאות. מרבית המדינות יאפשרו לכם לחפש במידע על פטנטים באמצעות בסיס נתונים ממשלתי. בתוך מאגרי מידע אלה יימצא מידע בדבר בקשות לפטנטים, מעמדן ומשך הזמן. בצע חיפוש מקוון כדי למצוא את מנוע החיפוש של כל מדינה.
  • באוסטרליה, למשל, תוכלו לבצע חיפושי פטנטים ברשת בחינם. לשם כך, השתמש באתר הרשמי של AusPat. המנוהל על ידי הממשלה.
  • באיחוד האירופי, תוכלו לבצע חיפושים מקוונים בחינם באמצעות חיפוש הפטנטים של Espacenet.
  • ביפן ניתן להשיג תוצאות חיפוש פטנטים באנגלית באמצעות אתר פלטפורמת יפן למידע פטנטים.
 2. 2
  חפש באמצעות קריטריונים מותרים. כל אתר יגביל את המידע שתוכלו להשתמש בו לחיפוש פטנטים. הקפד לקרוא את ההוראות של כל אתר כדי להבין כיצד לבצע אופטימיזציה לחיפוש שלך. לדוגמא, לאיחוד האירופי יש תיבת חיפוש כללית בה תוכלו להקליד כל מידע שתרצו. אוסטרליה, לעומת זאת, מבקשת ממך לחפש באמצעות מספרי יישומים, מועמדים, ממציאים, תאריכי הגשה ותמציות. יפן מאפשרת לך לחפש באמצעות מספרי פטנטים, מספרי עיצוב, סיווגים או טקסט פשוט.
 3. 3
  זהה את סוג הפטנט איתו אתה עובד. משך ההגנה המתקבל על פטנט יהיה תלוי במדינה בה הוגשה הבקשה ובסוג הפטנט שהתבקש. ברוב המדינות (למשל, אוסטרליה, קנדה, האיחוד האירופי, צרפת, גרמניה, ישראל, יפן, דרום קוריאה ובריטניה) תקופת הפטנט הסטנדרטית היא 20 שנה. עם זאת, פטנטים על מוצרים מסוימים יכולים לקבל כיסוי נוסף בהתאם למדינה בה אתה נמצא.
  • לדוגמא, באוסטרליה ניתן להאריך את תקופת הפטנט לחומרים פרמצבטיים. אתה יכול לראות איזה סוג פטנט מתבקש בתוצאות החיפוש שלך. באוסטרליה חפש את "סוג בקשת הפטנט" או את "כותרת ההמצאה". מידע זה ייתן לך רמזים לגבי הפטנט.
  • באיחוד האירופי (EU) ניתן להאריך את תקופת הפטנט באמצעות תעודות הגנה משלימות (SPC). ניתן להעניק תכשירי SPC למוצרי הגנה מרפא וצמחים.
  • ביפן ניתן להאריך את משך הפטנט בנסיבות בהן ההמצאה נדרשה לעבור אישור רגולטורי נרחב לפני השימוש בה.
 4. 4
  קבע מתי הוגשה בקשת הפטנט. כמעט כל תקופת פטנט מתחילה החל ממועד בקשתה. לכן, כדי לקבוע את משך הפטנט הבינלאומי, עליך לדעת מתי הוגשה הבקשה. במסגרת חיפוש הפטנטים שלך באמצעות אתרי ממשל בינלאומיים, התוצאות שתמצא בדרך כלל יכללו מידע זה. כשאתה מוצא את הפטנט שאתה מחפש, גלול במידע באתר עד שתמצא את "תאריך ההגשה".
  • לדוגמא, באוסטרליה תוצאות החיפוש שלך פשוט יגידו לך מתי הוגשה בקשת הפטנט. זה יהיה תחת הכותרת "תאריך הגשה" ויהיה במתכונת "2005-04-29".
  • ביפן, תוצאות החיפוש שלך יבהירו גם תאריך זה. בתוך התוצאות שלך יהיה "תאריך ההגשה", שיהיה במתכונת "12,09.2013".
  • באיחוד האירופי, מעט יותר קשה למצוא את תאריך ההגשה. התאריך היחיד שזמין בקלות באמצעות פונקציית החיפוש באיחוד האירופי הוא "תאריך העדיפות", שהוא התאריך בו הוגשה בקשת הפטנט הראשונה. בנסיבות רבות, מועד העדיפות יכול לשמש כמועד הגשה לצורך קביעת משך הפטנט.
 5. 5
  מדוד את תקופת הפטנט הראשונית מתאריך ההגשה. מכיוון שרוב תנאי הפטנט הראשוניים נמדדים מתאריך ההגשה, בדרך כלל תוכלו לספור 20 שנה לאחר תאריך ההגשה כדי לקבוע את המונח. לדוגמא, אם בקשת הפטנט הוגשה בתאריך 29/04/2005, תקופת הפטנט הראשונית תארך ל 2025-04-29. עם זאת, זה לא ייתן לך מונח פטנטים סופי. היזהר שלא להשתמש בשיטה זו לבד. משך הפטנטים ישתנה בהתאם לנסיבות.
 6. 6
  בדוק אם קיימים התאמות פטנטים העלולות להאריך את תקופת הפטנט הבינלאומי. סוגים מסוימים של פטנטים יכולים לקבל התאמות לאורך ההגנה שלהם. התאמות אלה בדרך כלל יוסיפו חמש שנים לכל היותר בסוף תאריך התפוגה המקורי של הפטנט. לדוגמא, אם פטנט היה אמור להסתיים בשנת 2020 אך הוענק לו ההתאמה המקסימלית, הפטנט לא יפוג עד 2025.
  • אם הוענקה התאמה רשמית, תראה אותה בתוצאות החיפוש שלך. לאחר שסיימת את חיפוש הפטנטים הראשוני שלך, עיין בתוצאות שלך כדי לראות אם נעשות התאמות למשך הפטנט. מדינות שונות יעבירו מידע זה באופן שונה.
  • באוסטרליה, למשל, תוכלו לגלות מידע זה על ידי התבוננות ב"סוג בקשת הפטנט "וב"תאריך התפוגה". מידע זה יגיד לך איזה סוג בקשה הוגשה ומתי פג הפטנט.
 7. 7
  חפש תאריך תפוגה בתוצאות החיפוש שלך. חלק מתוצאות החיפוש פשוט יספקו לך תאריך תפוגה. אם המדינה בה אתה מחפש עושה זאת, תוכל להשתמש בתאריך זה כדי לקבוע סופית את משך הפטנט. לדוגמא, באוסטרליה תוצאות החיפוש שלך יספקו לך "תאריך תפוגה", שהוא התאריך בו פג הפטנט.
תקופת הפטנט באירופה מתחילה בתאריך בו הוגשה בפועל בקשת הפטנט בארה"ב
תקופת הפטנט באירופה מתחילה בתאריך בו הוגשה בפועל בקשת הפטנט בארה"ב. הדבר עשוי להיות שונה ממה שכותרתו "תאריך העדיפות" או כל תאריך הגשה במדינה אחרת.

טיפים

 • הפרת פטנטים יכולה להיות עניין חמור ויקר. אם אתה מסתמך על פקיעת פטנט מסוים, עליך להתייעץ עם עורך פטנטים מנוסה.
 • אם יש תיקונים שיבוצעו עקב טעות בתהליך הפטנט, ניתן פטנט להנפקה מחודשת ולא ישפיע על הגנת הפטנט המקורי.
 • בקשות פטנטים רבות (אם לא רוב) המוגשות להגנה ביותר ממדינה אחת נסמכות על חוזה פטנט אחד או יותר, הקובעים בדרך כלל " תאריך הגשה יעיל מוקדם ביותר " לכל פטנטים שהתקבלו.

שאלות ותשובות

 • אם תכננתי תהליך ספציפי ופטנטתי עליו בשנת 1979, האם זה היה פג עכשיו והאם יש משהו שעולה על הפטנט כמו זכויות עיצוב?
  פטנט שהונפק בשנת 1979 היה מסתיים עד עכשיו. תצטרך לבדוק עם עורך דין פטנטים להמשך שאלתך.

הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
מאמרים בנושאים דומים
 1. כיצד להגיש בקשה לפטנט שירות?
 2. איך לקרוא פטנט?
 3. איך להתגונן בתביעה על הפרת פטנט?
 4. כיצד לבדוק זכויות מינרלים?
 5. כיצד להעביר זכויות מינרלים?
 6. איך קונים זכויות מינרלים?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail