איך לקרוא פטנט?

ברגע שאתה יודע לקרוא פטנט אחד
ברגע שאתה יודע לקרוא פטנט אחד, אתה יכול לקרוא פחות או יותר כל פטנט ולקבוע מה הוא מכסה.

פטנטים משתמשים במונחים משפטיים רבים של אמנות ושפה ארכאית שיכולים להקשות עליהם להבנה. עם זאת, ברגע שאתה מסנן את זה, הם מסמכים מסודרים יחסית עם מבנה ופורמט צפויים. ברגע שאתה יודע לקרוא פטנט אחד, אתה יכול לקרוא פחות או יותר כל פטנט ולקבוע מה הוא מכסה. אם אתה ממציא או מדען, במיוחד לדעת קריאה של פטנט חיוני כדי לקדם את הקריירה שלך.

חלק 1 מתוך 3: הערכת המידע הביבליוגרפי

 1. 1
  בדוק את תאריך הגשת הפטנט. פטנטים תקפים בדרך כלל למשך 20 שנה. בעמוד הראשון של הפטנט תוכלו לראות את התאריך בו הוענק הפטנט למעלה. עם זאת, תקופת 20 השנים אינה מתחילה בתאריך זה. במקום זאת, זה מתחיל בתאריך הגשת הבקשה.
  • אם הממציא הגיש בקשת פטנט זמנית לפני שהגיש את בקשת הפטנט המלאה, זה גם יופיע ברשימה. תוקפו של הפטנט מתייחס תמיד למועד המוקדם ביותר.
  • לדוגמא, נניח שאתה בוחן פטנט המפרט את תאריך הוצאת הפטנט לתאריך 3 במרץ 1998. עם זאת, הבקשה הוגשה ב- 7 ביוני 1995. לכן, תקופת 20 השנים לפטנט החלה ב- 7 ביוני., 1995. אם נכון לעכשיו 23 בפברואר 2020, הפטנט הזה כבר לא ניתן לאכיפה.

  טיפ: אם כבר לא ניתן לאכוף פטנט, זה אומר שאתה חופשי לעשות או להשתמש בהמצאה המתוארת. עם זאת, אם אתה ממציא משהו חדש שכולל את ההמצאה המתוארת, עליו לשפר את אותה המצאה באופן שאינו ברור מאליו כדי להיות פטנט.

 2. 2
  זהה את המבקש, הממציא ובעל הפטנט. השם בחלק העליון של הדף הוא בדרך כלל ממציא הפטנט. עם זאת, ייתכן שהממציא אינו בעל הפטנט. בדרך כלל, בעל הפטנט הוא גם המבקש, אך בחלק מהפטנטים אתה עשוי לראות שמות שונים עבור כל אחד מהם.
  • לדוגמה, הממציא יכול היה ליצור את ההמצאה בעבודה. מכיוון שההמצאה הייתה תוצר של עבודת הממציא, הרי שהפטנט שייך למעסיק הממציא. מעסיק הממציא יכול היה לבקש את הפטנט, ואז להקצות את זכויות הבעלות בפטנט לחברה אחרת.
  • אם אתה קורא פטנט כדי לקבוע אם הפרת אותו פוטנציאלי, השם החשוב ביותר שרשום הוא הבעלים של הפטנט. רק בעל הפטנט יכול לתבוע אותך בגין הפרה.
 3. 3
  ספר את מספר הפניות או "אמנות קודמת". כמו כן, בעמוד הראשון תראה רשימת הפניות של פטנטים שהגיעו לפני זה שאתה קורא ומתייחסים להמצאה שהיא מתארת. כדי להיות פטנט, על הממציא להבדיל בין המצאתם לבין המצאות קודמות אלה שהיא משלבת או בונה עליה.
  • אם ההמצאה היא שיפור בהמצאה קודמת, הממציא יצטרך להוכיח שהשיפור שלהם לא היה ברור מאליו לאדם הממוצע באותו תחום עם מיומנות דומה.
  • ככלל, ככל שמספר הפניות נכלל יותר, כך הפטנט חזק יותר.
  אם אינך קורא ואינך מבין דבר אחר בנושא הפטנט
  אם אינך קורא ואינך מבין דבר אחר בנושא הפטנט, ודא שאתה מבין את הטענות העצמאיות.
 4. 4
  השתמש בתמצית כדי לקבל הבנה כללית של ההמצאה. כותרות פטנטים בדרך כלל אינן מועילות במיוחד בכל הנוגע לעזור לך להבין מהי ההמצאה ומה היא עושה. למרות שהם עשויים לציין את הקטגוריה הכללית של ההמצאה, אין להם הרבה פרטים. התקציר, לעומת זאת, יגיד לך בדיוק מה ההמצאה עושה, כמו גם פירוט המאפיינים החשובים שלה.
  • אתה עשוי לחשוב על התקציר כסיכום קצר של הפטנט בכללותו. זה נותן לך הבנה בסיסית של הבעיה שההמצאה תוכננה לפתור וכיצד ניתן להשתמש בהמצאה.

חלק 2 מתוך 3: הבנת המפרט

 1. 1
  דלג על הציורים כדי להכיר את תכונות ההמצאה. מיקום הציורים משתנה בהתאם לתחום השיפוט שהנפיק את הפטנט. עם זאת, עבור פטנטים אמריקאים, הרישומים הם החלק הראשון של המפרט העוקב אחר העמוד הראשון עם מידע ביבליוגרפי.
  • בהתאם להמצאה בה אתה מסתכל, הרישומים עשויים להיות טכניים להפליא. עם זאת, הם אמורים להיות מתוכננים כך שהאדם הממוצע שמסתכל עליהם יוכל להבין מהי ההמצאה וכיצד להשתמש בה.
  • בחלק מההמצאות עשויות להיות צילומים. עם זאת, לפחות בארה"ב, תצלומים מותרים רק אם לא ניתן להמחיש את ההמצאה ברישום שחור-לבן. לדוגמא, פטנטים ביולוגיים או צמחיים הכוללים תרביות תאים או חתכי רקמות כוללים כמעט תמיד צילומים.
  • לא בכל הפטנטים יש רישומים. אם זה שאתה מסתכל עושה, בדרך כלל תהיה רשימה במפרט הכוללת תיאור קצר של כל ציור. רשימה זו יכולה לעזור לך לגשת לציורים בצורה מסודרת יותר.
 2. 2
  חפש הגדרות של מונחי מפתח. ממציא יכול להגדיר מילים בפטנט שלהם בכל דרך שהוא רוצה, כל עוד הן כוללות הגדרות אלה במפרט. הגדרות אלה מספקות שרטוט שעוזר לך להבין טוב יותר את הטענות שהממציא טוען.
  • חשוב על ההגדרות כמילון שיעזור לך להבין את שפת הפטנט. זה חשוב במיוחד עבור מילים שכבר יש להן משמעות נפוצה. ההגדרה הניתנת בפטנט היא בדרך כלל צרה יותר מהמשמעות המקובלת.
 3. 3
  זהה את הבעיה שהממציא ניסה לפתור. החלק "רקע" במפרט הפטנט מתאר בעיה שהממציא זיהה. זה מציב את ההמצאה בהקשר עם המצאות אחרות שנועדו לפתור בעיות דומות ומתאר כיצד ההמצאה הזו שונה.
  • לדוגמא, הממציא אולי הבחין כי שעועית ירוקה פגיעה למזיק מסוים שהפך את רמות הייצור לא עקביות. כדי לפתור בעיה זו, הממציא יצר זן חדש של שעועית ירוקה שעמידה בפני אותו מזיק.
  • אם אתה סטודנט, סביר להניח שתמצא את החלק הרקע של הפטנט הכי קל להבנה. הוא מספק הקשר אמיתי להמצאה ובדרך כלל אינו משתמש בז'רגון משפטי או טכני רב.
 4. 4
  הערך כיצד ההמצאה פותרת את הבעיה שהמציא זיהה. תיאור ההמצאה מפרט יותר כיצד האמצאה פותרת את הבעיה. תלוי בסוג ההמצאה שעליה אתה קורא, חלק זה של המפרט עשוי לכלול מידע טכני ביותר.
  • אם ההמצאה דומה לזולת, התיאור כולל פרטים מסוימים המסבירים כיצד שונה המצאה זו. לדוגמא, נניח שמישהו אחר המציא בעבר זן של שעועית ירוקה שעמיד בפני אותו מזיק כמו זה שזן זה עמיד בפניו. התיאור יפרט במדויק כיצד זן זה שונה, וזאת טוב יותר מהזן הקודם.
  ואז להקצות את זכויות הבעלות בפטנט לחברה אחרת
  מעסיק הממציא יכול היה לבקש את הפטנט, ואז להקצות את זכויות הבעלות בפטנט לחברה אחרת.
 5. 5
  השתמש בדוגמאות כדי להבין טוב יותר את השימוש בהמצאה. דוגמאות אינן נדרשות לפטנטים אך בדרך כלל נכללות בפטנטים כימיים וביולוגיים. אם אתה מכיר את המבנה של מאמרים מדעיים בכתב העת, מדור הדוגמאות דומה לסעיפים "שיטות" ו"תוצאות ".
  • דוגמאות "עבודה" הן שימושים אפשריים שהממציא כבר ניסה ויודע לעבוד. דוגמאות "נבואיות", לעומת זאת, הן שימושים אפשריים שהמציא דמיין להמצאה אך לא ניסה.

  טיפ: אם אתה מדען שקורא פטנט כימי או ביולוגי, סביר להניח שתמצא שהדוגמאות אינפורמטיביות ביותר מכיוון שהן כוללות פרטים ניסיוניים.

חלק 3 מתוך 3: ניתוח הטענות

 1. 1
  זהה את הדבר הספציפי שנטען בהקדמה. התביעות ממוספרות והן בדרך כלל החלק האחרון של הפטנט. עם זאת, הם גם החשובים ביותר. כל תביעה מתארת דבר ספציפי שהפטנט מגן עליו. הסעיף הראשון אחרי המספר מתאר בדיוק את הטענה.
  • לדוגמא, תביעה עשויה להתחיל " צמח מהונדס גנטית ". שאר התביעה תתאר באופן מדויק יותר אילו חלקים מאותו מפעל טוען הממציא הם המצאה מקורית.
 2. 2
  פרש את מילת המעבר או הביטוי בצורה נכונה. לאחר ההקדמה תראה מילה או ביטוי מעבר לפני שמפורטים בפרטי התביעה. לכל מילים וביטויים אלה יש משמעות ייחודית לינגו ספציפי לינגו. מעברים נפוצים שתיתקל בהם כוללים:
  • "מורכב:" התביעה כוללת את כל האלמנטים המפורטים, אך אינה בהכרח שוללת כל אלמנט אחר שאינו מופיע ברשימה. יש לכלול את כל האלמנטים המפורטים כדי שמשהו יפר את תביעת הפטנט. עם זאת, שימוש במשהו אחר בנוסף לאלמנטים המפורטים נחשב גם כהפרה.
  • "המורכב מ:" בתביעה מופיעים היסודות ולא שום דבר אחר. אתה יכול להפר רק את טענת הפטנט הזו על ידי שימוש באותם אלמנטים מדויקים.
  • "המורכב בעיקרו מ:" הכלאה של "מורכב" ו"מורכב מ. " אלמנטים נוספים שאינם רשומים עשויים להיכלל, כמו בתביעה "הכוללת", אך רק אם אינם משפיעים על מרכיבי הבסיס של התביעה. לדוגמא, אם יצרת צמח מהונדס גנטית שהיה עמיד בפני אותו מזיק ועמיד גם בפני כפור, ממציא הפטנט המקורי של הצמח יכול לשקול הפרה של המצאתך מכיוון שהתנגדות לכפור אינה משפיעה על עמידות למזיקים.
 3. 3
  חפר את הפרטים הספציפיים של התביעה. תביעה היא תמיד משפט יחיד. עם זאת, זה יכול להיות משפט ארוך ורץ במיוחד, שקל ללכת לאיבוד בו. לפרק אותו לגורמים האישיים שלו כדי להבין טוב יותר באופן ספציפי את הטענה.
  • התביעות מתייחסות לרוב לציורים לפי מספר. אם אתה חושב באופן חזותי, התבוננות בציור בזמן קריאת התביעה עשויה לעזור לך להבין אותו טוב יותר.

  אזהרה: אם אתה מסתכל על פטנט זר, בדוק אם הוצא פטנט בתחום השיפוט שלך. להמצאה אחת עשויות להיות מספר פטנטים. לכל פטנט יש ככל הנראה טענות שונות, תלוי אילו המצאות אחרות כבר רשמו פטנט בתחום השיפוט.

 4. 4
  קבע אם התביעה תלויה או עצמאית. באופן כללי, תביעות עצמאיות חשובות יותר מתביעות תלויות. תביעות תלויות מתייחסות לתביעה העצמאית שהוזכרה ובדרך כלל מזהות פעילות מוגבלת יותר שעדיין תחשב כהפרה של התביעה העצמאית.
  • זה עשוי לעזור לחשוב על התביעות העצמאיות כטענות ההורים ועל הטענות התלותיות כטענות התינוק. אם אתה מפר אחת מתביעות התינוק, הפרת באופן אוטומטי גם את טענת ההורה.

  טיפ: התביעות העצמאיות הן החלק החשוב ביותר בפטנט. אם אינך קורא ואינך מבין דבר אחר בנושא הפטנט, ודא שאתה מבין את הטענות העצמאיות.

  אם הממציא הגיש בקשת פטנט זמנית לפני שהגיש את בקשת הפטנט המלאה
  אם הממציא הגיש בקשת פטנט זמנית לפני שהגיש את בקשת הפטנט המלאה, זה גם יופיע ברשימה.
 5. 5
  המשך בניתוח כל אחת מתביעות הפטנט. בדרך כלל יש כ -20 תביעות בכל פטנט, ש -3 או 4 מתוכם יהיו תביעות עצמאיות. כל שאר התביעות יהיו תלויות. כל תביעה עצמאית מגדירה זכות שיש לבעל הפטנט ביחס להמצאה.
  • התביעות לא צריכות להיות בסדר מסוים. יתכן שתמצא מידע בתביעה אחת המסייע לך להבין את היקף אחת מהתביעות האחרות.

אזהרות

 • מאמר זה משתמש בפטנט האמריקאי כמודל. עם זאת, המבנה והפורמט שלו דומים לפטנטים באירופה ולתחומי שיפוט מרכזיים אחרים המוציאים פטנטים.
 • פטנטים תקפים רק בתחום השיפוט שהנפיק אותם. אם אתה קורא פטנט זר, חפש פטנט שהונפק בתחום השיפוט שלך (בדרך כלל המדינה בה אתה גר או עובד).
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail