כיצד להימנע מתוכנית פירמידה?

תוכנית פירמידה היא תוכנית השקעות היררכית
תוכנית פירמידה היא תוכנית השקעות היררכית.

אם אתה כמו רוב האנשים בחברה, יש לך את הרצון להרוויח כסף. אתה יכול להסתכל על השקעה כאופציה לעשות זאת. כאשר אתה יודע מעט מאוד על השקעה, אתה עלול להישאב להונאות. אחת ההונאות הרווחות ביותר שם היא תכנית הפירמידה וניתן להסוות אותה בצורות רבות ושונות. עליך להיזהר מתוכניות אלה בעת השקעה.

חלק 1 מתוך 2: הכרת סימני האוזן של תוכנית פירמידה

 1. 1
  היזהר מהבטחות לתשואות גבוהות בפרק זמן קצר. תוכנית פירמידה היא תוכנית השקעות היררכית. זה מתחיל באדם אחד שמגייס כמה אחרים להשקיע במגוון תוכניות שונות. הם מצידם מגייסים משקיעים אחרים. למשקיעים החדשים מובטחת תשלום גבוה על השקעותיהם.
  • בדוק לראות איך ההשקעה עברה בעבר. אם הם לא נותנים לך מידע, או שלא ניתן לאמת את המידע שאתה מקבל, זה אמור לומר לך שההשקעה אינה טובה.
  • שאל אם אתה יכול לדבר עם משקיעים אחרים. אם התשובה היא לא, הם כנראה מסתירים משהו, וכדאי להתרחק מההשקעה.
 2. 2
  בדוק אם מוכרים מוצר או שירות מקוריים. היזהר אם פונים אליך עם הזדמנות למכור מוצר כגון רשימת תפוצה או דוחות. הם שימושיים רק כמוצרים עבור אנשים אחרים שמתגייסים לפירמידה כדי לקנות כדי להיות זכאים להיות חברים. זהו סימן ההיכר של תוכנית פירמידה שיווקית רב-מפלסית.
  • הלקוחות האמיתיים היחידים יהיו אותם אנשים שגויסו למכור. כאמור, ככל הנראה הם יצטרכו לקנות כמות מסוימת של המוצר בכדי להיכנס לפירמידה ולמכור את עצמם.
  • וודא שלא תצטרך לגייס מישהו אחר כדי להרוויח.
  • אתה אמור להיות מסוגל למכור מוצר שאנשים רבים יקנו וישתמשו בו כגון מוצרים לבית, איפור או חומרי ניקוי.
 3. 3
  ודא שהדגש אינו על גיוס עובדים. תוכניות פירמידה רבות מגייסות אנשים, והשקעתם מוסווה כמתנה. מובטח להם כסף מהמתנות שהכינו אנשים שהם מביאים על הסיפון.
  • מתנת מתנה אינה חוקית וכך כל אדם יכול לעשות זאת בכל עת. זו הסיבה שהתכנית הזו כה פופולרית ואתה עלול להפוך לקורבן שלה.
  • כמו בתוכניות פירמידה אחרות, מתנה מתנה בסופו של דבר מתקלקלת כאשר לא כולם יכולים להרוויח.
 4. 4
  דע היכן וכיצד יושקע כספך. יש שם אנשים שיביאו אתכם ואחרים למסור כסף שמבטיח להשקיע אותו לכולכם. האנשים האלה לא ממש משקיעים את הכסף שלך. הם עשויים לשלם לך מעט כסף כדי לשמור על שמחתך, או שלא. אם הם כן משלמים לך או לחלק מהמשקיעים כסף, זה יכול להגיע מכל מקור. בדרך כלל הם משלמים למשקיעים ותיקים בכסף ממשקיעים חדשים יותר. זה נקרא תכנית פונזי.
 5. 5
  עקוב אחר מצב ההשקעה. כמשקיע, אתה לא צריך לדעת רק מי ישקיע את הכסף שלך ואיך, אלא עליך לעקוב אחר מצב ההשקעה. כדאי לבקש תיעוד של ההשקעה. אם הם לא נותנים לך את זה, זה סימן בטוח שאתה כנראה לא תוכל לעקוב אחרי זה וכי זה כנראה הונאה.
 6. 6
  קבע אם ההשקעה נראית טובה מכדי להיות אמיתית. אם זה נראה כך, זה כנראה. שאלה טובה לשאול את עצמך היא, "אם זו הזדמנות כה נהדרת, מדוע הם מפיצים אותה במקום לשמור אותה לעצמם?" למרבה האירוניה, במקרה של תוכנית פירמידה, למשקיעים ראשוניים יש סיכוי להרוויח כסף. המשקיעים המאוחרים יותר נפגעים בדרך כלל.
 7. 7
  היזהר אם מבטיחים לך תשואות גבוהות. אמנם יש הזדמנויות לגיטימיות לקבל תשואות גבוהות, אך עליך להיזהר כאשר מובטח לך בכך. איש אינו יכול לחזות במדויק את ביצועי ההשקעה.
  • חזרו כשלחצים עליכם להשקיע על ידי סוג זה של פיתוי.
 8. 8
  אל תשקיע כשאומרים לך שיש סיכון קטן או לא. יש אלמנט של סיכון בכל ההשקעות. איש מכירות לגיטימי יודיע לך איך הביצועים של ההשקעה היו בעבר. מי שמנסה לקחת את הכסף שלך ישתמש בכל טקטיקה כדי לגרום לך להשקיע. להימנע מהשקעות כאשר הסיכונים מופחתים מאוד.
 9. 9
  היו זהירים כאשר אומרים לכם שזו הזדמנות של פעם בחיים. אנשים רוצים ליצור תחושת דחיפות כדי לגרום לאנשים להשקיע. אם אתה גורם למישהו להאמין שהוא יפסיד משהו עצום, אם לא יפעלו במהירות, אתה יכול לגרום לו להשקיע. כאשר אתה נתקל בטכניקת מכירות מסוג זה, קח צעד אחורה ושאל את עצמך, "באיזו תדירות משהו באמת הוא הזדמנות של פעם בחיים." התשובה היא, כמעט אף פעם. לעולם אל תשקיע כאשר מבטיחים לך שההשקעה היא דבר נדיר זה.
 10. 10
  ניתוח התשקיף. ה- SEC דורש מכל החברות שמוכרות ניירות ערך למסור ללקוחות פוטנציאליים וקיימים פרטים כיצד ואיפה יושקע הכסף. בתשקיף מופיעים בדרך כלל תשואות היסטוריות של ההשקעה.
  • ודא שההחזרות הללו אומתו על ידי צד שלישי ניטרלי.
  • בדוק את המידע שאתה מקבל מאיש מכירות בחברת רואי חשבון מכובדת. הם יוכלו לזהות תכנית פירמידה במהירות רבה. אז אתה יכול להימנע מזה.
 11. 11
  שאל על אסטרטגיית האקזיט לפני שאתה משקיע. אנשים רבים מתרגשים מהאפשרות להשקיע כסף. הם ממהרים להיכנס בכדי שיוכלו לנעול את ה"החזרים הגדולים "שהם חוששים שהם יפספסו. עם זאת, כל משקיע טוב יודע לא רק כיצד להיכנס להשקעה אלא כיצד לצאת.
  • אם יש הרבה כללים מסובכים לגבי משיכת הכסף שלך שהוא דגל אדום מובהק.
  • זו אינדיקציה שהרמאי נואש להחזיק בכסף שלך, ועליך לשאול את עצמך מדוע.
  • כשאתה קונה מניה או קרן נאמנות אתה יכול בדרך כלל למכור את המניות שלך במהירות ובקלות.
 12. 12
  בצע השקעות קטנות. אפילו משקיעים חכמים מרומים. כדי להימנע מהתמוטטות של פירמידת הנכסים שלך, השקיע קטן בהשקעות רבות ושונות. זה נקרא גיוון וזה יכול לעזור להפחית את ההשפעה של הונאה. הסיבה לכך היא שלא תשקיעו רבות בתוכנית פירמידה אם תיפול קורבן לאחת.
  • לעולם אינך צריך להציב יותר מחמישה אחוז מהחיסכון שלך בהשקעה אחת.
  • כמו כן, השקיעו במגוון תעשיות ובצורות שונות של השקעות כמו מניות ואג"ח.
כדי להימנע מהתמוטטות של פירמידת הנכסים שלך
כדי להימנע מהתמוטטות של פירמידת הנכסים שלך, השקיע קטן בהשקעות רבות ושונות.

חלק 2 מתוך 2: הגנה על ההשקעה שלך

 1. 1
  בדוק אם מוצר רשום. השקעות גרועות רבות כוללות ניירות ערך לא רשומים. אלה כוללים מניות, אג"ח, קרנות גידור ועוד. תעשה את המחקר שלך. בארה"ב אתה יכול לבדוק עם נציבות ניירות ערך (SEC) אם משהו הוא השקעה רשומה. פרטי ההתקשרות הם כדלקמן: איגוד מנהלי ניירות ערך בצפון אירופה או (202) 737-0900. אתה יכול גם לבדוק את האתר בכתובת: https://sec.gov/.
  • שאל את מקדמי ההשקעה אם הם מורשים למכור סוג זה של השקעה.
  • צרו קשר עם משרד נציבות המדינה, מזכיר המדינה, ועדת התאגידים או נציבות ניירות ערך.
  • יש לרשום עסק באחת מהישויות הללו.
  • הרחק מהשקעות ללא תיעוד. זה סימן שהוא עשוי להיות לא רשום.
 2. 2
  הימנע מאנשי מכירות דוחקים. אם אדם לוחץ עליך להשקיע בהקדם האפשרי, היזהר. זה לא נוהג נפוץ עבור מתווכים לגיטימיים או אנשים אחרים שעוזרים למשקיעים להיות אגרסיביים בשיטות המכירה שלהם. אנשים שלוחצים חזק מדי עשויים להיות בעלי סדר יום נסתר.
  • זכור להיות זהיר כשאתה שוקל השקעה כלשהי.
  • ברגע שאתה נותן למישהו את הכסף שלך, ייתכן שלא תקבל אותו בחזרה.
 3. 3
  בדוק אם יש עבר פלילי. וודא כי איש המכירות והחברה או המשרד שהוא מייצג מעולם לא נתקלו בבעיות בפעילות עבריינית. ודא שלשניהם יש רקורד נקי. אתה לא רוצה להיות מעורב עם אנשים או חברות שאין להם מוניטין טוב. הם לא עשו עסקים "לפי הספרים" בעבר, הם כנראה לא יעשו כשמדובר בטיפול בכסף שלך.
  • זכרו שאנשים פועלים תחת כינויים. חשוב לגלות את זהותו האמיתית של מישהו.
 4. 4
  שימו לב כאשר מוזכרים השקעות של אחרים. אל תסמכו על הטענה שמספר אנשים שנראים מכובדים כבר השקיעו כסף. זוהי טקטיקה המשמשת אותך כדי להרגיש שאתה יכול להשקיע בבטחה כי אחרים כבר עשו זאת. אנשים שמשתמשים בטקטיקה זו גם יגידו לך שהאנשים האלה מרוויחים כסף מההשקעות שלהם.
 5. 5
  שימו לב להצעות לעשות משהו כדי לגרום לכם להשקיע. כאן, הצעה של טובה כמו למכור לך במחיר נמוך יותר נעשית בתמורה שתקנה עכשיו. אתה צריך לשאול את עצמך מדוע מישהו יהיה כל כך נואש לגרום לך להשקיע. שימוש בטקטיקה זו סימן שאיש המכירות מעוניין רק לגרום לך להשקיע ולא רוצה שתצא מהדלת מבלי לעשות זאת.
 6. 6
  אל תיפול מטקטיקת הדחיפות. כשאתה מאמין ש"אין מספיק "נקודות להשקעה כדי להסתובב, דגלים אדומים צריכים לעלות. הדחיפות שנוצרה מטקטיקה זו נועדה לגרום לכם להשקיע במהירות. זכרו, אנשי מכירות חסרי מצפון ישתמשו בכל טקטיקה בכדי להשיג את כספכם. כשאתה שומע שאין מספיק הזדמנויות השקעה לכולם, זה סימן בטוח שמישהו מנסה להונות אותך.
 7. 7
  היו חשודים במישהו שטוען שהוא בעל חשיבות משמעותית. אדם זה יצהיר הצהרות כמו "כמנכ"ל XYZ, אני יכול להבטיח לך שההשקעה בריאה." טקטיקה זו מכונה "טקטיקת אמינות המקור". הרעיון הוא ליצור תחושת אמינות כך שתסמוך עליהם.
  • זכור כי זה לא בסדר להודיע לאנשים שאתה גבוה בארגון. אנשים לגיטימיים רבים עושים זאת בזכות האמינות שהיא מעניקה להם.
  • היה זהיר אם נראה כי האדם מסתמך יתר על המידה על טענות אלה או דוחף אותך להשקיע.
  • חקרו את האדם אם טענותיו אמיתיות.
במקרה של תוכנית פירמידה
למרבה האירוניה, במקרה של תוכנית פירמידה, למשקיעים ראשוניים יש סיכוי להרוויח כסף.

טיפים

 • שאל את האדם שמוכר לך את המוצר אם הוא השקיע בו בעצמו. צפו והקשיבו מקרוב לתשובתו. אל תקנו שום דבר ממישהו שלא מוכן להתחייב בכסף שלו / שלה.
 • דווח על ההונאה. אם אתה מרגיש שהפכת לקורבן של תוכנית פירמידה, אתה יכול לדווח על הפעילות הפלילית. טיפים או תלונות צריכים להגיע אל: FINRA תלונות וטיפים 9509 שדרת קי ווסט, רוקוויל, MD 20850, פקס: (866) 397-3290. FIRNA היא ארגון ללא מטרות רווח ולא סוכנות ממשלתית.
 • תוכניות פירמידה אינן חוקיות ברוב המדינות. אם תשקיע, אולי תוכל לנקוט צעדים נגד הרמאים, אך ככל הנראה לא תקבל את כספך בחזרה.
 • סוג הונאה זה עשוי להיות אטרקטיבי בעיניך מכיוון שאתה מובטח לחוקיותה והבטחת הרבה מאוד כסף. עם זאת, אל תטעו, בסופו של דבר הכסף ייעלם ואתם עשויים להיות אלה שמפסידים את כל הכסף שהשקעתם לתכנית זו.
אחת ההונאות הרווחות ביותר שם היא תכנית הפירמידה וניתן להסוות אותה בצורות רבות ושונות
אחת ההונאות הרווחות ביותר שם היא תכנית הפירמידה וניתן להסוות אותה בצורות רבות ושונות.

אזהרות

 • עצה בשורה התחתונה: אם אינך משקיע עם ניסיון רב בחגייך, אל תהסס לפנות לעזרה בהערכת אפשרויות השקעה. אם אתה אפילו חושד שהנפקה עשויה להיות פירמידה, התייעץ עם האדם הכי פיקח כלכלי שאתה מכיר לפני שתמסור כסף כלשהו. אם זו באמת פירמידה, הכסף שלך ייעלם ולעולם לא יחזור.
 • היזהר מלהשליך כסף טוב לאחר תוצאה רעה על ההשקעה שלך. תוכניות פירמידה רבות מוצצות את המשקיעים בדרגה נמוכה יותר כשהם מבקשים מהם להשקיע "רק קצת יותר כסף" לאחר הפסד. מכיוון שאנשים חשים קשר רגשי להשקעה המקורית שלהם, הם עשויים להיות מוכנים להכניס יותר כסף לסיר אם יגידו להם שזה יעזור לסיכויים שלהם לצאת קדימה. אם זאת באמת תוכנית פירמידה, זה רק יחמיר את ההפסדים.

שאלות ותשובות

 • האם ביטקוין הוא תוכנית פירמידה?
  לא.
 • האם ACN היא תוכנית פירמידה?
  לא. זה ארגון מורכב מאוד, וזה נראה כמו "פירמידה", כי הוא רב-רמות. זו ישות עסקית לגיטימית עם הרבה מבקרים.
 • האם מללאוקה היא תרמית או לא?
  לא. זה ארגון שיווקי רב-רמות, וזה כשלעצמו בעיה, אבל זה ממש לא הונאה. זה פשוט שנוי במחלוקת.

הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail