כיצד לחשב את ספרת הסימון של מספר ניתוב מבדיקה לא קריא?

כדי לחשב את הספרה האחרונה של מספר ניתוב, התאמן בבדיקה מלאה ורשום את מספר הניתוב בן תשע הספרות בפינה השמאלית התחתונה של ההמחאה שלך. לאחר מכן, הכפל את הספרה הראשונה ב- 3, את הספרה השנייה ב- 7 ואת הספרה השלישית ב- 1; חזור על דפוס זה עם שש הספרות הנותרות. כשאתה מוסיף את המוצרים, התשובה שלך צריכה להיות מתחלקת ב- 10 ללא שאריות. אתה יכול להשתמש בשיטה זו כדי למצוא ספרת המחאה חסרה על ידי מעקב אחורה עד שהתוצאה הסופית מתחלקת ב- 10. לקבלת עצות נוספות, כמו למצוא את מספר הניתוב שלך באופן מקוון להעברות בנקאיות, המשך לקרוא!

ספרת הצ'ק משמשת לאימות מספר הניתוב של 8 ספרות
ספרת הצ'ק משמשת לאימות מספר הניתוב של 8 ספרות.

מספר הניתוב בצ'ק מזהה באופן ייחודי את המוסד הפיננסי ואת המיקום בו הודפס הצ'ק. מוסדות פיננסיים משתמשים במספרי ניתוב לעיבוד מיידי של עסקאות פיננסיות. הספרה האחרונה, או התשיעית, של מספר הניתוב חשובה מכיוון שהיא משמשת לאימות האותנטיות של מספר הניתוב. אם המספר הזה נפגע או לא קריא, אתה יכול להשתמש באלגוריתם כדי לחשב אותו.

שיטה 1 מתוך 3: חישוב ספרת הבדיקה

 1. 1
  להבין מה זה מספר ניתוב. מספר הניתוב ממוקם בפינה השמאלית התחתונה של המחאה. זהו מספר בן תשע ספרות המזהה באופן ייחודי את הבנק שלך ואת המיקום בו הודפס השיק שלך.
  • ארבע הספרות הראשונות הן סמל הניתוב של הפדרל ריזרב. זה מזהה היכן הודפס ההמחאה שלך. ישנם 12 מחוזות מילואים פדרליים וערים שונות בכל מחוז.
  • ארבע הספרות הבאות מוקצות על ידי איגוד הבנקאים האירופי (ABA). זה מזהה את המוסד הפיננסי שבו פתחת את חשבונך.
  • הספרה התשיעית היא ספרת הביקורת. זה מחושב באמצעות אלגוריתם. ספרת הצ'ק משמשת לאימות מספר הניתוב של 8 ספרות. תוכלו לאמת את האותנטיות של ספרת המחאה על ידי הפעלת האלגוריתם בעצמכם והשוואה של ספרת הבדיקה שאתם מחשבים לזו המודפסת על גבי השיק.
 2. 2
  הבן את אלגוריתם בדיקת הבדיקה. זהו האלגוריתם המשמש לאימות האותנטיות של מספר הניתוב. זוהי סדרה של פעולות כפל והוספה המבוצעות על הספרות במספר הניתוב. עם מספר ניתוב תקף, סכום האלגוריתם צריך להיות מתחלק באופן שווה ב- 10. הוא מכונה גם שיטת "מודולים 10, סיכום ישר".
  • רשום את תשע הספרות של מספר הניתוב ללא תווים שאינם מספריים, כגון מקפים או רווחים.
  • הכפל את הספרה הראשונה ב- 3, את הספרה השנייה ב- 7 ואת הספרה השלישית ב- 1.
  • לאחר מכן הכפל את הספרה הרביעית ב- 3, את הספרה החמישית ב- 7 ואת הספרה השישית ב- 1.
  • לאחר מכן הכפל את הספרה השביעית ב -3, את הספרה השמינית ב- 7 ואת הספרה התשיעית ב -1.
  • הוסף את כל המוצרים, והתשובה שלך צריכה להיות מתחלקת באופן שווה ב -10 ללא שאריות.
  • לדוגמה, השתמש במספר הניתוב 789456124, בצע את החישוב הבא, (7 x 3) + (8 x 7) + (9 x 1) + (4 x 3) + (5 x 7) + (6 x 1) + (1 x 3) + (2 x 7) + (4 x 1).
  • זה שווה 21 + 56 + 9 + 12 + 35 + 6 + 3 + 14 + 4 = 160. התשובה מתחלקת באופן שווה ב -10, ולכן מספר הניתוב תקף.
  ספרת הבדיקה מאמתת את הדיוק של מספר הניתוב
  ספרת הבדיקה מאמתת את הדיוק של מספר הניתוב.
 3. 3
  השתמש באלגוריתם בדיקת הבדיקה כדי למצוא ספרת ביקורת חסרה. אם ספרת הסימון חסרה או אינה קריאה, תוכל להשתמש בשמונה הספרות הראשונות לחישוב הספרה התשיעית. הידיעה כי התוצאה הסופית חייבת להיות מחולקת באופן שווה ב- 10 מאפשרת לך לעקוב אחר הספרה ולהבין את הספרה החסרה או הבלתי קריאה.
  • לדוגמא, נניח שהיו לך שמונה הספרות הראשונות הבאות רק למספר הניתוב: 02100002. השתמש באלגוריתם בדיקת השמונה ספרות הראשונות (0 x 3) + (2 x 7) + (1 x 1) + (0 x 3) + (0 x 7) + (0 x 1) + (0 x 3) + (2 x 7) = 29.
  • מצא את המספר הבא הגבוה ביותר שמתחלק ב- 10. במקרה זה המספר הבא הגבוה ביותר שניתן לחלק ב- 10 אחרי 29 הוא 30.
  • מחסירים 29 מ -30 כדי לקבל את ספרת הביקורת.
  • 30 - 29 = 1. ספרת הסימון היא 1.
  • אם אתה עושה את האלגוריתם עם שמונה הספרות הראשונות ומקבל מספר שכבר ניתן לחלוקה ל -10, אז אתה יודע שספרת הסימון חייבת להיות 0.

שיטה 2 מתוך 3: הבנת הרקע והתפתחות מערכת המספור

 1. 1
  למד את ההיסטוריה של מספרי ניתוב המחאות. לפני 1910 לא הייתה לבנקים מערכת אחידה לזיהוי צ'קים שנכתבו מבנקים שונים. בשנת 1911 פרסמה איגוד הבנקאים האירופי (ABA) ספר המפרט את כל המוסדות הפיננסיים במדינה והקצה לכל אחד מהם מספרי זיהוי. הם הקימו את מועצת המינהל למספר ניתוב השולטת בשימוש ובפרישה של מספרי ניתוב.
  • שתי הצורות של מספרי ניתוב שעדיין נמצאים בשימוש כיום הן צורת השבר וצורת זיהוי אופי הדיו המגנטי (MICR).
  • טופס MICR משמש לעיבוד אוטומטי של צ'קים. המספרים והסמלים מודפסים בצורות מיוחדות הניתנות לקריאה על ידי ציוד קריאה אוטומטי. גופן זה משמש לכל המחאות בארה"ב ובקנדה, בתלושי פיקדונות ובטיוטות מסחר אלקטרוני.
  • הטופס השברתי מיושן והיה בשימוש בעת מיון הצ'קים. זה עדיין מופיע בבדיקות יחד עם טופס MICR וניתן להשתמש בו אם מספר MICR אינו קריא. תוכל למצוא אותו בפינה הימנית העליונה של ההמחאה.
  • מספר ניתוב הטופס MICR מודפס בפינה השמאלית התחתונה של ההמחאה ברצועה של 1,60 ס"מ.
 2. 2
  הבן את סמל הניתוב של העתודה הפדרלית. ארבע הספרות הראשונות מזהות את המיקום בו הודפס ההמחאה. שתי הספרות הראשונות מתייחסות לאחד מ -12 מחוזות הפדרל ריזרב. הספרה השלישית מזהה משרד ספציפי של בנק הפדרל ריזרב במחוז. הספרה הרביעית מתייחסת לאזורים גיאוגרפיים בטריטוריה.
  של מספר הניתוב חשובה מכיוון שהיא משמשת לאימות האותנטיות של מספר הניתוב
  הספרה האחרונה, או התשיעית, של מספר הניתוב חשובה מכיוון שהיא משמשת לאימות האותנטיות של מספר הניתוב.
 3. 3
  הבן את מזהה מוסד ABA. כל מוסד פיננסי מקבל מספר זיהוי ייחודי בן ארבע ספרות מה- ABA. זה מרכיב את ארבע הספרות השנייה של מספר הניתוב. מזהה מוסד ABA עשוי להיות בין ספרה אחת לארבע ספרות. מכיוון שהוא חייב לקחת ארבע ספרות במספר הניתוב, למספר עם פחות מארבע ספרות יופיעו אפסים לפני ההמחאה.
 4. 4
  הבן את ספרת הסימון. ספרת הבדיקה מאמתת את הדיוק של מספר הניתוב. זה עוזר לשמור על שלמות העסקאות האלקטרוניות והטלקומוניקציות. ניתן לחשב אותו באמצעות האלגוריתם, או מתכנתים יכולים להשתמש בקוד לאימות מספר הניתוב.
 5. 5
  הבן את צורת השבר של מספר הניתוב. זה מופיע בפינה הימנית העליונה של ההמחאה. זהו שבר רב ספרתי הכולל מניין מקף ומכנה בן שלוש או ארבע ספרות. הוא כולל את סמל הניתוב של הפדרל ריזרב ומזהה מוסד ABA.
כדי לחשב את הספרה האחרונה של מספר ניתוב
כדי לחשב את הספרה האחרונה של מספר ניתוב, התאמן בבדיקה מלאה ורשום את מספר הניתוב בן תשע הספרות בפינה השמאלית התחתונה של ההמחאה שלך.

שיטה 3 מתוך 3: הבנה כיצד בנקים משתמשים במספרי ניתוב

 1. 1
  להבין מדוע הבנקים צריכים לקרוא מספרי ניתוב בבדיקות. בעת עיבוד הצ'ק שלך, מוסדות פיננסיים זקוקים לדרך אמינה לזיהוי הבנק שלך. חשוב שהם לא יבלבלו את זה עם בנקים אחרים.
  • לפעמים לבנקים יש שמות דומים, ולכן הסתמכות על שם מוסד פיננסי בלבד עלולה לגרום לבלבול.
  • ייתכן שבבנקים מסוימים יש יותר ממספר ניתוב אחד, בהתאם למיקומו או לסוג הצ'ק בו משתמשים. אך לשני בנקים לעולם לא יהיו מספרי ניתוב זהים.
 2. 2
  בנקים משתמשים במספרי ניתוב כדי להפוך מספר עסקאות פיננסיות נפוצות לאוטומטיות. משימות שגרתי כגון הפקדה ישירה ו העברות הצעת חוק אוטומטיות מסתמכות על מספרי ניתוב מדויקים. מספר הניתוב משמש גם כדי להקל על העברות כספים, כגון פדיון צ'קים או חיווט כסף.
  • מכיוון שמערכת המספור וטופס ה- MICR משמשים באופן עקבי בכל המוסדות הפיננסיים, ניתן לעבד משימות אוטומטיות אלה כמעט ללא כל עיכוב.
 3. 3
  מצא את מספר הניתוב שלך. מספר הניתוב מודפס בפינה השמאלית התחתונה של ההמחאה שלך. כמו כן, כמה בנקים עשויים לפרסם את מספרי הניתוב שלהם באופן מקוון. זה מועיל ללקוחות הזקוקים למספרי ניתוב לצורך העברות בנקאיות או עסקאות אחרות.
  • אם מספר הניתוב של הבנק שלך יהיה זמין כל כך בקלות, אינו מהווה סיכון ביטחוני. זה הופך לסיכון ביטחוני רק אם למישהו יש את מספר הניתוב שלך ואת מספר החשבון שלך.

שאלות ותשובות

 • האם יש תוכנית שבודקת את תוקפו של מספר ניתוב?
  ישנן מספר תוכניות של צד שלישי באינטרנט שיכולות לעשות זאת. עם זאת, יהיה עליך לחפש אותם בעצמך בדפדפן האינטרנט שלך. פשוט הקלד בחיפוש את הביטוי, "תוכנית שבודקת את תוקפו של מספר ניתוב", כדי למצוא קומץ טוב מהם.
 • איזה סוג של סיכון זה מהווה אם מישהו השיג את מספר הניתוב שלי כמו גם את מספר החשבון שלי, ומדוע?
  סיכון ביטחוני גדול. אם לאדם יש את הניתוב ואת מספר החשבון שלך, הוא יכול למשוך כסף מחשבונך. אם זה קרה לך, פנה מיד לבנק שלך.
 • מה הפירוש אם מספר השיק כולל ארבע ספרות במקום שלוש?
  אין הבדל אמיתי. זה רק מציין שבבנק הזה באופן שוטף יש אנשים שיש להם יותר מ -1000 צ'קים במהלך תקופה מסוימת.

תגובות (3)

 • qrunolfsson
  נדהמתי כיצד אוכל לוודא האם המחאה אמיתית. תודה, זה באמת עובד מדהים!
 • carlotta88
  עובד נהדר. מעולם לא הכרתי את האלגוריתם הזה. שימושי לבדיקת פרטי ABA שמספק הלקוח.
 • rfarrell
  נתן לי את התשובה שחיפשתי.
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail