איך לקרוא מאזן?

כדי לקרוא מאזן התחל בחישוב הנכסים שלך, שזה כל מה שיש לך ערך, וההתחייבויות שלך, שזה סכום החוב שיש לך. לאחר מכן, הפחת את התחייבותך מנכסיך למציאת הון עצמי, שהוא סכום הכסף שהשקעת בעסק. בעת קריאת המאזן שלך, זכור כי הנכסים תמיד שווים אחריות בתוספת הון עצמי. כל עוד אתה מבין את הנכסים, ההתחייבויות וההון העצמי שלך, אתה יכול לקרוא בקלות את המאזן שלך. לקבלת טיפים לחישוב 3 המספרים החשובים האלה, המשך לקרוא!

אתה יכול לקרוא בקלות את המאזן שלך
כל עוד אתה מבין את הנכסים, ההתחייבויות וההון העצמי שלך, אתה יכול לקרוא בקלות את המאזן שלך.

מאזן הוא תמונת מצב של המצב הכלכלי של העסק בכל יום נתון. זהו מסמך מפורט של מה העסק מחזיק, מה הוא חייב ולמי הכסף הזה. אף על פי שיש מינוח מסובך, מאזנים מסתכמים באיזון בין שלושה מספרים: כמות הנכסים (דברים בעלי ערך), כמות ההתחייבויות (החוב) והון עצמי (חלק הבעלים בחברה).

חלק 1 מתוך 3: חישוב הנכסים שלך

 1. 1
  דעו כי הנכסים הם בעלי ערך רב בבעלות החברה. נכסים הם משאבים יקרי ערך שבבעלותך או בשליטתך, החל ממזומנים וציוד ייצור ועד לרכב החברה. הם נקראים לפעמים "חיובים". בעמודה שכותרתה "נכסים", רשום כל נכס ושוויו.
  • הנכס הקל ביותר לחישוב הוא מזומן. כמה כסף העסק שלך יכול להוציא בכל רגע ללא הלוואה או כרטיס אשראי? כתוב זאת כ"מזומן ".
 2. 2
  חשב כמה כסף המלאי שלך שווה. מלאי הוא ההיצע הכולל של המוצר שלך. אם אני מוכר אוכל לכלבים, למשל, המלאי שלי יהיה כל שקית אוכל בחנויות שלי. חשב כמה כסף היית מרוויח אם מכרת כל שקית במחיר רגיל.
  • לדוגמה, אם אני מוכר כל תיק תמורת 3,70 €, ויש לי 2000 שקיות במחסן שלי, המלאי שלי שווה 7460 €
 3. 3
  חשב את שווי הציוד שלך. הרכוש, מפעל הייצור והציוד של העסק שלך הם חיוניים לעסק שלך, אך הם יכולים להימכר. אם אתה עדיין משלם את המשכנתא על נכס של 149000 €, למשל, עדיין היית רושם נכס של 149000 € תחת נכסים.
  • אם שווי השוק של מעבד המזון, התנור והמקרר היוקרתי שלי הוא 3730 €, אציין 3730 € תחת "ציוד".
  • אם אתה שוכר את הציוד או את השטח שלך ולא יכולת למכור, אז זה לא נכס.
 4. 4
  כלול את כל הכסף שאתה חייב לו כ"חיוב בחשבון. "כאשר מישהו חייב לך כסף אתה יכול לתבוע אותו כנכס, גם אם אינך יודע מתי תקבל תשלום. זהו "חשבונות חייבים" או "תשלומים", מכיוון שאתה יכול לסמוך על קבלת הכסף.
  • עסקים רבים כוללים "קצבה" בסוגריים, ומודים כי ייתכן שחובות מסוימים אינם מוחזרים. אם אני יודע שחנות מזון לחיות מחמד חייבת לי 750 אירו ויצאה מהעסק, אני יכול לציין זאת לצד "חשבונות חייבים".
  ואוכל לנו מאזן לקביעת ההון הביתי שלי
  אני לוקח הלוואה תמורת 131,000 אירו, ואוכל לנו מאזן לקביעת ההון הביתי שלי.
 5. 5
  שימו לב לכמות הכסף בהשקעות. אף על פי שלא ניתן לגשת אליו בקלות כמו במזומן, כל השקעה שעסק מבצע צפויה להחזיר רווח והן בגדר נכסים. רשום את הסכום שאתה מצפה להניב (או להשקיע) מההשקעה שלך כנכס.
 6. 6
  התחשב בהוצאות ששולמו מראש כנכסים. אם שילמתם את החשבונות שלכם מראש, בין אם קניתם את המצרכים שלכם למשך 6 חודשים בתפזורת ובין אם רכשתם כרטיסי טיסה לכנס הסחר בשנה הבאה, תוכלו לרשום אותם כנכסים תחת "הוצאות ששולמו מראש". אמנם בדרך כלל אינך יכול למכור אותם, אך הם מייצגים כסף שלא תצטרך להוציא שוב, כלומר תוכל לחסוך יותר מהרווחים שלך בהמשך.
 7. 7
  מוצרים לא מוחשיים שלא ניתן למכור בקלות, כמו מותגים, סימנים מסחריים ופטנטים, אינם נכסים. לא ניתן להעריך את אלה בקלות ולכן הם נתונים שרירותיים. חומרים לא מוחשיים עשויים להיות שווים סכום כסף גדול, אך הם אינם מתווספים למאזן. ערכם נעוץ ביכולתם לייצר רווח ומופיעים בדוח רווח והפסד.
 8. 8
  דע שאפילו בעלות חלקית על משהו הופכת אותו לנכס. עליך לרשום את שווי הנכסים המלא שאינך בבעלותך המלאה. לדוגמא, - אם אני קונה משאית משלוח בשווי 44800 €, אבל לקחתי הלוואה תמורת 22400 € לשלם עליה, אני עדיין חייב לרשום את המשאית כנכס בשווי 44800 €
  • זה נכון גם למשכנתאות - לא משנה כמה כסף אני עדיין חייב במפעל של 373000 אירו, המפעל הזה הוא עדיין נכס של 373000 אירו לעסק שלי.
 9. 9
  רשום את כל הנכסים שלך בצד אחד של המאזן והוסף אותם יחד. מספר זה מייצג את סך הנכסים של העסק שלך, או את כל הערך בחברה שלך.

חלק 2 מתוך 3: חישוב האחריות הכוללת

 1. 1
  הבן כי האחריות מייצגת את חובות החברה שלך. התחייבויות הן חובות של העסק לשלם למשהו או למישהו בעתיד. זה כולל חוב בכרטיסי אשראי, תשלומי משכנתא, הוצאות עסקיות, הלוואות ושטרות.
  • אחריות היא הכסף שאתה הופך לנכסים - למשל, אתה צריך לקחת הלוואה לבנות מפעל. ההלוואה היא ההתחייבות, המפעל הוא הנכס.
  זכור כי הנכסים תמיד שווים אחריות בתוספת הון עצמי
  בעת קריאת המאזן שלך, זכור כי הנכסים תמיד שווים אחריות בתוספת הון עצמי.
 2. 2
  הכין עמודות במאזן שלך עבור אחריות לטווח קצר וארוך טווח. הפרדת חובות שיש לשלם בקרוב מאלו שיכולים לחכות עוזרת להראות את יציבות החברה שלך. אם אתה חייב הרבה חובות בכרטיס אשראי, למשל, אתה צריך למצוא דרך לשלם אותו לפני משכנתא ל -30 שנה.
  • אם אתה צריך לשלם את החוב תוך שנה זו חבות לטווח קצר, או "שוטף". כל דבר אחר הוא לטווח ארוך.
 3. 3
  חשב את חשבונותיך לתשלום, "או את החובות שאתה חייב לעסקים אחרים. דוגמה לכך תהיה רכישת חומרים מחברה באופן קבוע, אך החזרתם לאחר שמכרת את המוצר שלך. בדרך כלל הם אמורים לפרוע תוך שנה ולכן הם" קצרים התחייבויות לטווח. "
 4. 4
  חשב את כל ההלוואות או המשכנתאות והריבית המגיעה. בדרך כלל, הלוואה היא התחייבות לטווח ארוך, אך תשלומי ריבית רגילים הם קצרי טווח.
  • אינך מסמן את ההלוואה המלאה כחבות, אלא רק את הסכום שאתה עדיין חייב.
 5. 5
  שים לב לכל "הוצאות שנצברו", כמו מיסים או חשבונות. אלה בדרך כלל ההוצאות שאתה יודע שאתה צריך לשלם אך טרם חויבו. לעתים קרובות זה מוחזר מהוצאות השנים האחרונות. אם, למשל, אתה יודע שהציוד שלך זקוק לתחזוקה ותיקון מדי שנה, תוכל לסמן אותו כעת במאזן שלך כדי לתכנן את העתיד.
  • הצעות חוק, ביטוח ומס הכנסה הם כולם הוצאות נצברות אפשריות.
 6. 6
  ציין את כל חבותך לצד הנכסים שלך. לאחר שציינת כל חוב, הוצאה והתחייבות, רשום אותו במאזן שלך. עסקים רבים מציבים את זה ליד הנכסים כדי שיוכלו להשוות בקלות את שני המספרים. # הוסף את אחריותך הנוכחית, לטווח הארוך ובסך הכל. זו ההתחייבות הכוללת שלך, או כל חוב שעסק שלך חייב.
  • היו יסודיים בעת רישום האחריות - לפתע להבין שהחמצתם תשלום גדול או חוב עלול להפיל את החברה שלכם אם אינכם נזהרים.

חלק 3 מתוך 3: הגיוני את המאזן שלך

 1. 1
  הפחת את התחייבותך מהנכסים שלך למציאת "הון עצמי. " הון עצמי הוא סכום הכסף שהבעלים (אתה, בעלי המניות וכו ') השקיעו בעסק. זה מייצג כמה שווה החברה אם היא מכרה כל נכס והחזירה כל חוב. הון עצמי הוא כמה כסף הייתם מרוויחים אם הייתם מוכרים את העסק בעלותו המדויקת.
  • אם ההון העצמי שלילי (יותר התחייבות מהנכסים), החברה נמצאת בחובות.
  • דוגמה: קניתי בית של 149,000 € ושילמתי עליו 18700 € מראש. אני לוקח הלוואה תמורת 131,000 אירו, ואוכל לנו מאזן לקביעת הון עצמי:
   • נכסים: בית, 149000 €
   • אחריות: משכנתא, 131,000 €
   • הון עצמי: נכסים - אחריות = 18700 אירו
  כדי לקרוא מאזן
  כדי לקרוא מאזן, התחל בחישוב הנכסים שלך, שזה כל מה שיש לך ערך, וההתחייבויות שלך, שזה סכום החוב שיש לך.
 2. 2
  זכור כי הנכסים תמיד שווים התחייבות והון עצמי. זהו כלל חשבונאי לבוש ברזל: נכסים = אחריות + הון בעלות. זו הסיבה שזה מאזן - כי שני הצדדים תמיד מאוזנים. אז אם אחד הצדדים עולה, כך גם הצד השני. לדוגמה, אם החברה שלי מקבל החזר מס של 1870 €, ואני לא חייב יותר כסף בגלל זה, מההון העצמי שלי פשוט עלה 1870 € בדרך זו הגיליון נשאר "מאוזן".
 3. 3
  חשב את "היחס הנוכחי" כדי לקבוע כמה כסף יכולה החברה לחסוך לצמיחה. לשם כך, חלק את הנכסים בהתחייבות השוטפת. זה יחזיר מספר, בדרך כלל בין 0,5 ל -2, שיאמר לך כמה נכסים רזרבים יש לחברה כדי לגדל או להחזיר חוב. באופן כללי, יחס זרם מעל 1,5 הוא מטרה טובה.
  • אם יחס זה נמוך מ -1, החברה מוציאה יותר כסף על חובות לזמן קצר ממה שהיא חסכה בנכסים.
  • אם לחברת מזון לכלבים שלי יש נכסים בסך 14900 אירו והיא חייבת 7460 אירו באחריות, היחס הנוכחי שלי יהיה 2. זה אומר שיש לי כסף כפול מכפי שאני חייב להוציא. זכור, עם זאת, שלא כל הנכסים מומרים בקלות למזומן.
 4. 4
  חשב את "היחס המהיר" כדי לקבוע את כספי החברה אם היא הפסיקה לבצע מכירות. מכיוון שלעתים קרובות נמכרים מלאי במחיר שונה ממה שהוא שווה (למשל, במכירה של 50% הנחה) הוא יכול לנפח את הנכסים ולגרום לחברה להיראות חזקה ממנה. גורע המלאי בקצב המהיר מנכס, אז חלק את המספר הזה על ידי ההתחייבות הנוכחית.
  • היחס המהיר מועיל לקביעת מצב הבריאות של חברה שעשויה להשתנות במספרי המכירות בהתאם למגמות הנוכחיות, כמו מוכרי אופנה או מוזיקה.
  • לעסקים בריאים יהיה יחס מהיר גדול מאחד.
  • אם לחברת מזון לכלבים שלי יש נכסים בסך 14900 אירו, אך 3730 אירו מהנכסים הם מכירות של חצץ, אז הייתי מניח שיש לי רק 11200 אירו. אז אוכל לחלק את האחריות הכוללת שלי למצוא את היחס המהיר.
 5. 5
  עדכן את המאזן שלך 1-4 פעמים בשנה. המאזן מספק תמונת מצב של בריאות חברותיך, ולמרות שהוא עשוי לעזור בהיערכות לעתיד, הוא אינו מנבא זאת. לעתים קרובות אתה צריך שיהיה לך מאזן מדויק כדי לעזור לך לנהל חובות, להמיר נכסים לצמיחה ולראות בעיות פיננסיות לפני שהן גדולות מדי לניהול.
  • בדרך כלל, עסקים יכינו מאזן רבעוני - או אחד בכל 3 חודשים.

טיפים

 • שימו לב שארבעה סוגי עסקאות משפיעים על ההון העצמי; תרומות בעלים, משיכות בעלים, הכנסות והוצאות.
 • הנכסים תמיד יהיו שווים בהתחייבות בתוספת הון עצמי.
 • רוב העסקים מחשבים את גיליון העסקים שלהם בין 1 ל -4 פעמים בשנה.

אזהרות

 • מספר גדול בעמודת הנכסים אינו דבר טוב אם יש גם הרבה הלוואות.

תגובות (2)

 • grace82
  מאמר זה עזר מאוד.
 • schmeleranna
  היה קל למדי להבין את המאזן לאדם שלא מודע לחלוטין ליסודות החשבונות.
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
מאמרים בנושאים דומים
 1. כיצד להכין דוח רווח והפסד?
 2. איך להיות איש עסקים מצליח?
 3. איך להשיג יתרון תחרותי בעסקים?
 4. כיצד מחשבים תקורה?
 5. איך מנהלים עסק קטן?
 6. כיצד לנהל מחסן?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail