כיצד מחשבים את עלות המזון?

כדי לחשב את עלות המזון, התחל בפירוק העלות של כל מרכיב שבו אתה משתמש להכנת פריט בתפריט. לאחר שתדע את עלות כל המרכיבים שלך, הוסף כל אחד מהפריטים האלה כדי למצוא את העלות הכוללת שלך. לאחר מכן, קבע תמורת כמה מכרת או תמכור פריט זה. לאחר מכן, הכפל את העלות הכוללת ב 100 וחלק אותה בסך המכירות שלך. לאחר מכן יהיה לך את אחוז התקציב שעשוי להיות בעלויות המזון. לקבלת טיפים ממבקר חשבונאות שלנו בנושא לקיחת פסולת וקלקול בחישוב העלויות, המשך לקרוא!

כדי לחשב את עלות המזון הפוטנציאלית שלך
כדי לחשב את עלות המזון הפוטנציאלית שלך, הכפל את העלות הכוללת ב 100, ואז חלק את המספר הזה במספר המכירות שלך.

ניהול מסעדה, שירות קייטרינג או בית ספר קולינרי יכול להיות משימה יקרה ומורכבת. כדי לוודא שהעסק שלך ימשיך לצוף, עליך לבצע חישובים שוטפים ומדויקים של עלויות המזון שלך. ישנם שלושה חישובים עיקריים שעליכם להישאר בראשם: עלות המזון המקסימלית המותרת (אשר אומרת לכם כמה אתם יכולים להרשות לעצמכם להוציא); עלות המזון הפוטנציאלית (שמספרת כמה עולה התפריט שלכם); ועלות המזון האמיתית שלך (שמספרת כמה אוכל אתה מזמין עבור העסק שלך). השוואה בין שלושת הנתונים הללו תעזור לך לבצע את ההתאמות וההתאמות שמבטיחות את ההצלחה לטווח הארוך של העסק שלך.

חישוב מצגת עלות המזון

חלק 1 מתוך 3: חישוב עלות מזון מקסימאלית

 1. 1
  הבן מדוע אתה זקוק לחישוב זה. המקסימום אומר לך איזה אחוז מתקציב התפעול של העסק שלך ניתן להקצות לעלות המזון כדי שהמבצע עדיין יניב רווח. מבלי לדעת את המספר הזה, לא תוכל לדעת אם עלות המזון שלך בפועל (המחושבת בסעיף מאוחר יותר) עומדת במטרה לייצר את שולי הרווח הרצוי.
 2. 2
  התחל בחישוב תקציב התפעול שלך. תקציב התפעול של החברה שלך הוא סכום ההוצאות הנוכחיות והצפויות שלך, והרווח החזוי שלך. כדי לחשב את תקציב התפעול מחודש לחודש, עליך לזכור את הסכומים הבאים:
  • רווח יעד
  • עבודה לפי שעה (שרתים, מדיחי כלים וכו ')
  • עבודה בשכר (מנהלים, בעלים, שף ראשי וכו ')
  • כלי עזר (גז, חשמל, מים, wifi וכו ')
  • עלויות קבועות (שכר דירה, תשלומי משכנתא, ביטוח וכו ')
  • אגרות ורישיונות (מיסים, רישיון משקאות חריפים, רישיון עסק, אישורי טיפול במזון וכו ')
  • ציוד (חומרי ניקוי, ציוד לבישול שאינו מזון, צלחות, אריזות נשיאה)
  • שיווק
  • תחזוקה
 3. 3
  קבע כמה כסף אתה יכול להרשות לעצמך להוציא בכל חודש. פתיחת עסק קטן מהווה סיכון גדול, אפילו למסעדנים מנוסים. כדי לתת למסעדה או לחברת הקייטרינג שלך סיכוי לחימה, אתה צריך להיות מוכן להשקיע בה - אבל אתה צריך גם להגן על האינטרסים שלך כדי לוודא שאתה לא פושט את הרגל בעצמך. נצלו הלוואות ומענקים לעסקים קטנים, הן מבנקים פרטיים והן מתוכניות פדרליות. שקול לקחת שותף עסקי כדי להגדיל את ההשקעה שלך; שותף עשוי לעבוד איתך באופן פעיל בעסק או פשוט להשקיע כספים ולאסוף רווחים.
  • העריך את הכספים האישיים שלך: צור תקציב ביתי חודשי כולל שכר דירה / משכנתא, כלי רכב, מזון, ביטוח אישי וכל שאר השיקולים האישיים. אל תקריבו את היציבות האישית שלכם לטובת העסק שלכם.
  • בחן את אפשרויות ההחזר על ההלוואות שלך. מעבר למודעות בסיסית לשיעורי הריבית שלך, עליך לדעת גם אם אתה מתכנן לבצע מינימום תשלומים, או להתחיל לשלם את ההלוואה בהקדם האפשרי. כמה מהכסף האישי וההכנסות העסקיות שלך יועברו להחזר הלוואות? כמה נשאר?
  • לאחר התחשבות בכספים האישיים ובהחזר ההלוואות, קבעו כמה כסף ניתן להשקיע בעסק על בסיס חודשי.
  • השווה סכום זה לתקציב התפעול שלך. אם אינך יכול להרשות לעצמך לעמוד בזה, עליך להתאים את תקציב התפעול שלך במקום למתוח את הכספים שלך.
  • שקול להיעזר ברואה חשבון או בבנקאי שלך כדי לעזור לך להבין עד כמה אתה יכול למתוח בבטחה את הכספים שלך.
  כדי לחשב את עלות המזון
  כדי לחשב את עלות המזון, התחל בפירוק העלות של כל מרכיב שבו אתה משתמש להכנת פריט בתפריט.
 4. 4
  חישב אחוז תקציב לכל אחת מהעלויות הללו. לאחר שהבנתם כמה אתה יכול להוציא מדי חודש, בדוק איזה אחוז מהתקציב החודשי שלך מוקצה לכל אחת מהעלויות החודשיות המחושבות בשלב 2.
  • לדוגמה, נניח שאתה יכול להרשות לעצמך להוציא 52200 € לחודש על המסעדה שלך.
  • אתה והמנהל שלך מציירים כל משכורת בשכר של 2610 € לחודש. משכורות משולבות ומשכורות עולות 5220 € לחודש, או 10% מהתקציב שלך.
 5. 5
  בדוק את עלות המזון המקסימלית שלך לחודש. ברגע שיש לך אחוז לכל אחד מהסכומים האלה, הוסף את הסכומים האלה למעלה. אחוז האחוזים שנשאר בתקציב שלך הוא הסכום המקסימלי שאתה יכול להוציא על אוכל בכדי להגיע לסכום הרווח היעד שלך.
  • משכורות (10%) + שכר לשעה (17%) + אספקה (5%) + כלי עזר (6%) + שיווק (4%) + אגרות ורישיונות (3%) + תחזוקה (4%) + עלויות קבועות (21%) + רווח יעד (5%) = 75%
  • בדוגמה זו, 75% מהתקציב המקסימלי שלך מוקדש לכל דבר מלבד עלות המזון.
  • כדי לחשב את עלות המזון המקסימלית שלך, הפחית סכום זה מ- 100%.
  • 100% - 75% = 25%
  • אם התקציב החודשי שלך הוא 52200 €, אתה יכול להרשות לעצמך להוציא עד 52200 € x 0,25 = 13100 € על עלות המזון כדי להגיע לרווח של 5% (52200 € x 0,05 = 2610 €) בכל חודש.

חלק 2 מתוך 3: חישוב עלות המזון בפועל

 1. 1
  בחר תאריך שתתחיל בכל תקופת הערכה שבועית עבורך. בדיוק כמו שאתה משלם שכר דירה, שירותים וכו 'באותו תאריך בכל חודש, עליך לחשב את עלות המזון שלך על סמך תקופת זמן רגילה. עליכם לנתח את המלאי שלכם באותה שעה בכל שבוע - אולי בכל יום ראשון, לפני או אחרי פתיחת המטבח.
  • קח מלאי תמיד מחוץ לשעות הפעילות, כך שאף אוכל לא נמסר או מבושל.
 2. 2
  קבע את "מלאי הפתיחה" שלך. ביום שמתחיל את "שבוע הכספים" שלך - יום ראשון, במקרה שלנו - עשה בדיקה יסודית של כל מוצרי המזון במטבח שלך. חשוב שתהיה מדויקת ככל האפשר, אז עיין בקבלות שלך כדי לראות כמה שילמת עבור כל פריט מזון. לדוגמה, ייתכן ששילמת 36 € עבור £ 35. של שמן טיגון, ממנו 5 ק"ג. נותרים בתחילת השבוע הכספי. חשב בדיוק כמה שבעה קילו. שווה של שמן היא בפתיחת תקופת המלאי שלך: (. X ÷ 5 ק"ג) (. 36 € ÷ 35 ק"ג) = כשאתה לפתור עבור X, אתה רואה שיש לך על 5,10 € שווה של שמן טיגון בבית תחילת שבוע הכספים. חזור על הליך חישוב זה עבור כל פריט מזון שיש לך.
  • הוסף את כל הסכומים לקביעת מלאי הפתיחה שלך - סכום הדולר עבור האוכל במטבח שלך בתחילת השבוע הכספי.
 3. 3
  עקוב אחר הרכישות שלך. לאורך כל השבוע תזמין יותר אספקת מזון לפי הצורך, על סמך מה שנמכר הכי טוב בתפריט שלך. שמור על כל קבלות הרכישה במשרד שלך כך שתדע בדיוק כמה הוצאת על רכישות מזון במהלך היום.
  מה הייתה עלות המזון
  אם למסעדה מכירות כולל של 260000 €, ומכירות מזון היוו 80% מסך המכירות, ועלות המזון הייתה 29,34%, מה הייתה עלות המזון?
 4. 4
  ערוך שוב מלאי בתחילת שבוע הכספים הבא שלך. חזור על התהליך המתואר בשלב 2. זה ייתן לך מספר המשרת שתי פונקציות: זהו מלאי הפתיחה לשבוע הבא ו"מלאי הסיום "לשבוע הנוכחי. עכשיו אתה יודע בכמה אוכל התחלת את השבוע, כמה קנית וכמה סיימת.
 5. 5
  גלה כמה הרווחת במכירות מזון במהלך השבוע. בסוף כל משמרת, על מנהל המסעדה לחשב את סך המכירות. עיין בדוחות המכירות שלך לכל יום בשבוע והוסף אותם לחישוב מכירות המזון השבועיות שלך.
 6. 6
  חשב את עלות המזון בפועל לשבוע. בחלק 1 של מאמר זה, חישבת את עלות המזון המותרת שלך כאחוז מהתקציב הכולל שלך. כעת עליכם לחשב איזה אחוז מתקציבכם מוציא בפועל למזון. כאשר משווים שני אחוזים אלה זה לזה, תוכלו לראות האם אתם מוציאים יותר מדי כסף על אוכל בכדי לשמור על צף העסק שלכם.
  • כדי לחשב עלות מזון בפועל, להשלים את המשוואה הבאה:% עלות מזון = (החל מלאה + רכישות - המלאה סיום) ÷ מכירות מזון.
  • לדוגמא שלנו, נניח מלאי מתחיל = 7460 €; רכישות = 1490 €; מלאי סיום = 7840 €; מכירות מזון = 3730 €
  • (10000 + 2000 - 10500) ÷ 5000 = 0,30 = 30%
 7. 7
  השווה את עלויות המזון המקסימליות שלך בפועל. בדוגמה, יש יציקת אוכל מקסימלית המותרת של 25%, ועלות אוכל בפועל היא 30%. זה מצביע על כך שהאדם מוציא יותר מדי כסף על עלות המזון בכדי להגיע לרווח יעד של 5%.
  • התאם את הרכישה שלך מדי שבוע כדי לשמור על המלאי שלך. אתה רוצה להוריד את עלות המזון בפועל לאחוז בעלות המזון המרבית המותרת שלך או מתחת לה.
  • זכור כי חישוב זה יכול להשתבש אם ספרת פריטים באופן שגוי במהלך המלאי, ספרת והזנת יחידות באופן שונה ממחיר המלאי (כמו למשל על ידי ספירת 10 פחיות עגבניות, אך מחויב בתשלום עבור פריט זה). חשבונית עבור מוצר שספרת במלאי, או שעיבוד חשבונית עבור מוצר שאין ברשותך (כגון פריט שהוחזר).

חלק 3 מתוך 3: חישוב עלות מזון פוטנציאלית

 1. 1
  חשב את העלות הכוללת שלך. עבור כל פריט בתפריט שלך, בדוק כמה עולה לך להכין את המנה. לדוגמא, הפירוט של צ'יזבורגר עשוי להיות כדלקמן: 0,20 € ללחמנייה; 0 € עבור 1 גרם. מיונז; 0 € לפרוסת בצל אחת; 0,10 € לשתי פרוסות עגבניות; 0,60 € עבור 8 עוז. בשר המבורגר; 0 € עבור 0,25 עוז. קטשופ וחרדל; 0 € ל -4 פרוסות חמוצים; 0 € עבור 1 גרם. חסה; 0,10 € לשתי פרוסות גבינה אירופאית; ו 0,20 € עבור צד של צ'יפס. עלות האוכל שלכם לצ'יזבורגר בתפריט היא 1,40 €
  • הכפל את עלות המזון עבור כל פריט בכמה חלקים מאותו פריט נמכרים מדי שבוע.
  • הוסף את כל הסכומים הללו יחד כדי למצוא את העלות הכוללת שלך. לדוגמא שלנו, נניח שיש לך עלות כוללת של 2240 €, זה כמה כסף הוצאת כדי להכין את האוכל שיצא מהמטבח שלך השבוע.
  • ודא שכל הפריטים שלך נשלטים בקפידה על חלקים. זה יעזור להבטיח שכל שף מגיש את אותה ארוחה באותה עלות.
  ואז הכפל את התוצאות באחוז עלות המזון (29,34%) כדי לקבל את עלות המזון בדולר
  הכפל את אחוז מכירות המזון (80%) בסך המכירות (260000 €); ואז הכפל את התוצאות באחוז עלות המזון (29,34%) כדי לקבל את עלות המזון בדולר.
 2. 2
  בדוק את סך המכירות שלך. עכשיו כשחישבת כמה כסף הוצאת כדי להאכיל את הלקוחות שלך, אתה צריך להבין כמה כסף הרווחת מכל פריט בתהליך. עבור כל פריט בתפריט, הכפל את מחיר המכירה בכמה חלקים מאותם פריטים נמכרו בשבוע. הוסף את סכומי המכירה עבור כל פריט בתפריט שלך יחד כדי לחשב את סך המכירות שלך.
  • בדוגמה שלנו, נניח שקיבלתם 5970 אירו בסך המכירות לשבוע.
 3. 3
  גלה את עלות המזון הפוטנציאלית שלך. כדי לחשב את עלות המזון הפוטנציאלית שלך, הכפל את העלות הכוללת ב 100, ואז חלק את המספר הזה במספר המכירות שלך. בדוגמה שלנו, נשלים את המשוואה הבאה: (2240 € X 100) ÷ 5970 € = 37,5. עלות המזון הפוטנציאלית שלנו היא 37,5% מהתקציב שלנו.
 4. 4
  נתח את עלות המזון הפוטנציאלית שלך. עכשיו אתה יודע כמה כסף אתה יכול להרוויח את פריטי התפריט שלך בשבוע נתון. השווה זאת מול עלות המזון המקסימלית שלך כדי להבין אם מחירי התפריט שלך זקוקים להתאמה. במקרה שלנו, עלות המזון המרבית המותרת מחלק 1 היא 25%, ועלות המזון הפוטנציאלית שלנו היא 37,5%. יש לנו בעיה גדולה! עלינו להגדיל את סך המכירות שלנו כך שאחוז עלות המזון הפוטנציאלית יורד, ויגיע לנתון של 25% אליו אנו מכוונים. אנו עושים זאת על ידי העלאת המחירים בתפריט שלנו.
  • אתה יכול להגדיל את כל הפריטים בתפריט שלך בכמות קטנה - אולי 25 סנט אם הפריטים שלך זולים למדי, אולי 1,50 € -3 אם הם עולים קצת יותר.
  • עיין בנתוני המכירות שלך כדי לראות אילו פריטי תפריט הם הפופולריים ביותר בקרב קהל הלקוחות שלך. אתה יכול להעלות את המחיר על פריטים פופולריים קצת יותר מהפריטים הפחות פופולריים שלך - סביר להניח שאנשים יהיו מוכנים לשלם עבור זה.
  • שקול להיפטר ממנות שלא מוכרות טוב במיוחד. אין להם פוטנציאל השתכרות גדול. הערך מחדש את התפריט שלך ללא הרף כדי לוודא שאתה מעביר את כל המוצר במלאי שלך.

טיפים

 • ניתן לערוך פעילות מכירה ורכישה באותם תאריכים.
 • העלות האחרונה ששילמת עבור כל פריט תהיה מחיר המלאי שלך.
 • לא אמורים להיות לך משלוחים במהלך המלאי.

שאלות ותשובות

 • קייטרינג הסכים שרווח של 70% ילך לו ו -30% מהרווח יעבור למארח. האם הקייטרינג צריך לנכות את הוצאותיו לפני הפיצול?
  זה תלוי בהסכם שלך, אך אם אתה מדבר על הרווח הנקי, עליך לנכות את כל ההוצאות לפני שאתה מחלק את הרווח לפי האחוז המוסכם שלך.
 • האם ניתן להשתמש בדמי ביטול לחישוב עלות המזון או כזיכוי?
  כשאתה מחשב את העלות של כל מרכיב בכל מנה, הקפד לכלול חלק מכל דמי משלוח, ריבית, דמי החזר או הוצאות אחרות הקשורות ישירות לרכישת מזון, כגון דמי ביטול.
 • מכרתי 248 פריטים מהתפריט. מנה אחת נמכרה 78 פעמים. מה האחוז לאותה מנה?
  שבעים ושמונה פריטים מתוך 248 פריטים בסך הכל הם 31 אחוזים.
 • כיצד לחשב את התקציב במקרה שמדובר גם במכירות משקאות חריפים?
  רק צריך לשקול משקאות חריפים בעלויות המזון שלך. המכירות נטו יהיו תוצאה של הפחתת העלויות מהמכירות.
 • אם אני צריך לעשות 65% על פריט מזון, מה תהיה הנוסחה?
  המחיר בו אוכל למכור מזון כדי להרוויח רווח ספציפי הוא ההפרש בין 100% לבין אחוז הרווח או אחוז עלות המזון = 100% - שולי רווח גולמי רצוי. לדוגמה, אם מכרת 0,70 € מזון והרווחת 65 סנט, עלות המזון תהיה 35 סנט.
 • לפני חישוב עלות המזון שלי, האם עלי לנכות את כל ההנחות הניתנות ללקוחות (כלומר הנחה בכירה, הנחת PWD וכו ') מהמכירות ברוטו?
  כן. אם אתה נותן ללקוח הנחות מתחת ל 100% (כמו 15% או 25%), עליך לנכות את ההנחות מהמכירות ברוטו. אם אתה נותן 100% הנחות (פריטים בחינם) ללקוח, תחילה עליך לחשב את עלות המכירה של אותו פריט ואז לנכות את העלות מהרכישה ברוטו שלך.
 • כיצד ניתן לחשב מרכיבים כמו רוטב סויה או קארי אם ניתן להשתמש בהם לתקופות חשבונאיות שונות?
  בעת חישוב עלויות המתכון אני תמיד עושה גורם תבלינים (מלח, כמון, רוטב סויה וכו ') כ -10% מעלות המתכון השלם. אז אם מנת מתכון עולה 3,70 € להכנת מנה בודדת, אני מוסיף 0,50 כדי שיהיה לה 4,10 € כולל כולל תבלינים.
 • האם צריך לחשב את הזמן והמאמץ ששימש לבישול המזון לעלות המזון?
  לא. עלות המזון כוללת רק כסף שהוצא על מרכיבים. האצת ייצור המזון שלך עשויה לעזור לך להשיג יותר מכירות, אך זה לא ישנה את העלות והרווח למנה.
 • כיצד ניתן להתחשב במרכיבים כמו רוטב סויה או קארי, אך הם עשויים לשמש לתקופות חשבונאיות שונות?
  כשאתם מפרטים את מרכיבי המנה הקפידו לכלול אפילו כמויות קטנות של אוכל, כולל שפריץ קטשופ או כף מיונז. אל תשכח להסביר גם שמן בישול, תבלינים וקישוטים. היית לוקח את העלות הכוללת עבור כל פריט בתפזורת ומחלק לפי מספר השימושים (שפריצים, כפיות וכו ') כדי לקבל את העלות לכל שימוש. ואז הכפל זאת לכל עלות שימוש במספר השימושים עבור אותה מנה מסוימת.
 • אם למסעדה מכירות כולל של 260000 €, ומכירות מזון היוו 80% מסך המכירות, ועלות המזון הייתה 29,34%, מה הייתה עלות המזון?
  הכפל את אחוז מכירות המזון (80%) בסך המכירות (260000 €); ואז הכפל את התוצאות באחוז עלות המזון (29,34%) כדי לקבל את עלות המזון בדולר. התשובה היא 61100 €
שאלות ללא מענה
 • לצרכי מס, כיצד מציגים פריטים שנזרקים עקב קלקול? רואה החשבון שלי אמר שהוא כבר משולם בעלות הסחורה והעבודה.
 • כיצד אוכל לחשב שכר ותקציב שכר בהתאם למכירות אוכל במסעדה?
 • באיזו נוסחה אוכל להשתמש כדי לחשב את עלות המזון לפריט? כמה יעלה לי למכור את הפריטים?

תגובות (8)

 • tyreekunze
  זה פתח את עיניי בנוגע לניהול המטבח שלי, ונתן לי אומץ לחזור לתפקיד שלי כשף ראשי. תודה!
 • bellarchie
  פשוט למדתי איך לקחת עלות אוכל. תודה.
 • okonjewell
  אני אתחיל לעשות את החישובים שלי היום, אבל זה נראה מאוד מועיל. אני כבר רואה לאן טעיתי.
 • zhudson
  הראה לי שיטות קצרות וארוכות לחישוב אחוז עלות המזון. אני חמש עשרה שנה בענף האירוח, זה מדהים בעיניי. תודה, מדריך, המשך בעבודה הטובה לעזור לנו.
 • skilesbrant
  כל היבט במאמר היה מועיל. זה נבון לקרוא את המאמר במלואו.
 • gwitting
  תודה רבה, באמת למדתי משהו חדש איך אני עולה את האוכל. תמשיך עם זה.
 • benedictmckenzi
  אחד טוב וקל להבנה!
 • xjohns
  זה מאוד עזר לי כמתחיל.
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
מאמרים בנושאים דומים
 1. איך לקנות סיטונאי?
 2. איך להיות שף?
 3. איך לעשות טיפים נוספים כברמן?
 4. איך להיות מארח גדול או מארח במסעדה?
 5. איך מכינים תפריט מסעדה?
 6. איך להיות מקדם אירועים?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail