כיצד לחשב COGS?

חישוב עלות המוצרים שנמכרו (COGS) נותן לרואי חשבון ומנהלים אומדן מדויק של עלויות החברה
חישוב עלות המוצרים שנמכרו (COGS) נותן לרואי חשבון ומנהלים אומדן מדויק של עלויות החברה.

חישוב עלות המוצרים שנמכרו (COGS) נותן לרואי חשבון ומנהלים אומדן מדויק של עלויות החברה. COGS לוקח בחשבון את העלות הספציפית של חומרי מלאי (כולל העלויות הנלוות ישירות לייצור מלאי במקרים בהם חברות מייצרות מוצרים ישירות מחומרי הגלם שנרכשו). ניתן לחשב את עלויות המלאי בכמה דרכים וכדי להיות תואמות, על החברה לבחור בשיטה אחת ולהשתמש בה באופן עקבי. המשך לקרוא כדי לברר כיצד להתחיל לחשב COGS עבור עסק באמצעות First In, First Out (FIFO); שיטות First In, Last Out (FILO), ועלות ממוצעת לחישוב עלויות מלאי.

שיטה 1 מתוך 3: שימוש בעלות מלאי ממוצעת

 1. 1
  גלה את העלות הממוצעת של מלאי שנרכש. עלות ממוצעת היא לא רק שיטת דיווח מקובלת אלא גם יכולה להיות דרך מועילה לחשוב על המוצרים במלאי שלך לאורך זמן רב יותר. הוסף את כל מחירי רכישת המלאי עבור סוג מוצר יחיד יחד וחלק למספר המוצרים שנרכשו כדי לקבל את העלות הממוצעת.
  • לדוגמה, 0,70 € + 1,10 € / 2 = 0,90 € עלות ממוצעת.
 2. 2
  גלה את העלות הממוצעת של הסחורה שייצרת. אם במקום זאת החברה שלך רוכשת חומרי גלם ואז מייצרת מלאי משלה, תהליך זה ידרוש שיקול דעת סובייקטיבי כלשהו. הקציבו פרק זמן ומספר יחידות מלאי שהופקו. הוסף את העלות הכוללת (המשוערת לעיתים קרובות) הן לחומרים והן לעבודה ששימשה במיוחד לייצור המוצר. כעת חלקו לפי סך יחידות המלאי שהופקו באותה תקופה.
  • תמיד היה בטוח שאתה מציית לחוקים והתקנות המתאימים המסדירים את שיטות החשבונאות של החברה שלך, שכן ישנן תקנות המסדירות כיצד לחשב את עלות המלאי של מוצרים מיוצרים.
  • עלות זו בהחלט תשתנה בהתאם למוצר אך עשויה להשתנות עם אותו מוצר לאורך זמן.
 3. 3
  קח ספירת מלאי פיזית. שימו לב לכמות המלאי שנמצאת בתאריך ההתחלה ושוב בתאריך הסיום. הכפל את העלות הממוצעת בהפרש בין המלאי ההתחלתי לסוף.
 4. 4
  חישוב COGS באמצעות העלות הממוצעת. סך ההוצאות על יישומונים הוא 0,90 € x 20 ווידג'טים = 19 € עם 15 יישומונים שנמכרו, סך ה- COGS בשיטה זו הוא 14 € (15 x 0,90 €).
  • חברות משתמשות בשיטת העלות הממוצעת כאשר המוצרים שלהם מוחלפים בקלות או שאינם ניתנים להבחנה פיזית זה מזה, כגון סחורות כמו מינרלים, נפט וגז.
  • רוב החברות המשתמשות בשיטת דיווח עלות ממוצעת מחשבות את עלות הסחורה הממוצעת על בסיס רבעוני.
ה- COGS שלך נמוך יותר בשיטת הדיווח של FIFO והרווח שלך גבוה יותר כאשר עלויות המלאי עולות
ה- COGS שלך נמוך יותר בשיטת הדיווח של FIFO והרווח שלך גבוה יותר כאשר עלויות המלאי עולות.

שיטה 2 מתוך 3: שימוש בשיטת הדיווח של FIFO למלאי

 1. 1
  בחר תאריך התחלה וסיום. FIFO היא שיטה חלופית המשמשת לחשבון עלויות המלאי. כדי לחשב COGS בשיטת FIFO, ראשית קח ספירת מלאי פיזית בתאריך ההתחלה ושוב בתאריך הסיום. חשוב שספירות אלו יהיו מדויקות ב 100%.
  • כדאי שיהיה מספר חלק אחר לכל סוג חומר.
 2. 2
  גלה את העלות ששילמת לרכישת הסחורה. ניתן להתייחס לחשבוניות שנשלחו על ידי הספקים. העלויות עשויות להשתנות גם אם מדובר במלאי מאותו סוג. הקפד לספור את ערך המלאי הסופי להבנה טובה יותר של השפעת הערכים. שיטת FIFO מניחה שהסחורה הראשונה שנרכשה או מיוצרת תהיה הסחורה הראשונה שנמכרה.
  • לדוגמא, דמיין שאתה מלאי מלאי שלך עם 10 יישומונים במחיר של 0,70 € כל אחד ביום שני ועוד 10 ב -1,10 € כל אחד ביום שישי.
  • כמו כן, נניח שמלאי הסיום שלך הראה שמכרת 15 ווידג'טים עד יום שבת.
 3. 3
  חישוב COGS. הפחת את הכמויות שנמכרו מהמלאי שלך החל מהתאריך המוקדם ביותר. ואז הכפל אותם בעלות הרכישה.
  • ה- COGS שלך יהיה 10 x 0,70 € = 7,50 € בתוספת 5 x 1,10 € = 5,60 € בסך כולל של 13 €
  • ה- COGS שלך נמוך יותר בשיטת הדיווח של FIFO והרווח שלך גבוה יותר כאשר עלויות המלאי עולות. במקרה זה המלאי הקודם שלך עלה פחות מהמלאי שנרכש בהמשך השבוע, בהנחה ששניהם נמכרים לצרכן באותו מחיר.
  • השתמש בשיטת FIFO אם עלות המלאי שלך נוטה לגדול עם הזמן ואתה צריך מאזן חזק כדי להרשים משקיעים או לקבל הלוואה בנקאית. הסיבה לכך היא שערך המלאי הנותר שלך יהיה גבוה יותר.
כדי לחשב COGS בשיטת FIFO
כדי לחשב COGS בשיטת FIFO, ראשית קח ספירת מלאי פיזית בתאריך ההתחלה ושוב בתאריך הסיום.

שיטה 3 מתוך 3: שימוש בשיטת הדיווח של FILO למלאי

 1. 1
  מיין את רכישות המלאי שלך לפי הרכישות האחרונות. שיטת FILO פועלת על בסיס שרכישת המלאי האחרונה תהיה הנמכרת הראשונה. עדיין תצטרך לבצע ספירת מלאי בתחילת ובסוף התקופה.
 2. 2
  גלה את העלות ששילמת לרכישת הסחורה. ניתן להתייחס לחשבוניות שנשלחו על ידי הספקים. העלויות עשויות להשתנות גם אם מדובר במלאי מאותו סוג.
  • שוב דמיין שאתה מלאי המלאי שלך עם 10 יישומונים במחיר של 0,70 € כל אחד ביום שני ועוד 10 ב -1,10 € כל אחד ביום שישי. עד יום שבת מכרתם 15 יישומונים.
 3. 3
  ציין את עלות הסחורה שמכרת. הפעם COGS יהיו כל 10 הווידג'טים שנרכשו במחיר של 1,10 € כל אחד (נמכרים תחילה תחת FILO) (10 x 1,10 € = 11 €). לאחר מכן הוסף 5 מהווידג'טים שנרכשו תמורת 0,70 € כל אחד (5 x 0,70 € = 3,70 €) שנמכרו לאחרונה בסך כולל של 15 € כאשר המלאי הנותר (5 יישומונים) נמכר, COGS עבור להיות 3,70 € (5 x 0,70 €).
  • חברות משתמשות בשיטת FILO כאשר הן נושאות מלאי גדול בעלויות גדלות. שיטה זו יכולה לגרום לרווחים נמוכים יותר ולכן מיסים נמוכים יותר.
חישוב COGS באמצעות העלות הממוצעת
חישוב COGS באמצעות העלות הממוצעת.

טיפים

 • ישנם עקרונות חשבונאות מקובלים בדרך כלל (GAAP) המכתיבים את פונקציות הדיווח המסתמכות על חישוב ה- COGS. חברות הנסחרות בבורסה חייבות להגיש דוחות כספיים על בסיס GAAP, לכן חשוב לבחור בשיטת החישוב והדיווח של COGS המתאימה ביותר לעסק שלך. לא מומלץ להשתמש בשיטות החלפה.
 • ישנן עסקאות חשבונאיות אחרות שיכולות להשפיע על ה- COGS. לדוגמא, החזר רכש ואובדן מלאי מגניבה או נזק יפחיתו או יגדילו את ה- COGS, אך ייתכן שלא יאותתו על ידי שינוי במספרי המלאי.
 • עסקים קטנים ואלה העוסקים בסחורות יוצאות דופן עשויים להזדקק לשיטת דיווח בסיס עלות בפועל לחישוב COGS.
 • מספר עלות הסחורה שנמכרה הוא פריט בשורת רווח והפסד של החברה, שמופחת מהכנסות החברה.
 • ערך המלאי השוטף הוא פריט במאזן החברה.

דברים שתזדקק להם

 • ספירת מלאי
 • רשומות רכישת מלאי
 • רשומות מכירה
 • מחשבון
הצהרה משפטית תוכן מאמר זה מיועד לידיעתך הכללית ואינו מיועד להוות תחליף למשפט מקצועי או לייעוץ פיננסי. כמו כן, אין הכוונה להסתמך על ידי המשתמשים בקבלת החלטות השקעה כלשהן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail